türkiyede ne kadar aşı var ?

şu an kullanıma hazır, fiziken türkiye'de bulunan kaç aşımız var ?
bu bilgi sanırım sır, kendimce araştırdım öğrenemedim.

18 yaş üstü herkes 2 doz aşılanayım dese yetecek aşımız yoktur herhalde.
gerçi böyle birşey mümkün değil tabikide meraktan araştırıyorum.

ne yazık ki elimizdeki dandirik bilgileri toplayıp çarpıp kendimiz yaklaşık bir sayı bulmak durumundayız.

4 haziran'da toplam 30 milyon doza ulaşmışız. haziran ayına kadar elimizde olan biontech 6.1 milyon dozmuş. sinovac'ın bir süre daha devam ettiğini düşünürsek yaklaşık 30 milyon doz sinovac gelmiş diyebiliriz. daha fazla da olabilir.

şimdiye kadar toplam uygulanan doz 71 milyon. sinovac'ı çıkarırsak yaklaşık 40 milyon doz biontech yapılmış demek ki.

bakana güvenmeyip özlem türeci'nin eşine güvendiğimiz için temmuz sonuna kadar elimizde olması gereken biontech aşısı tam olarak 66.1 milyon doz.

geldik sonuca. elimizde şu an bekleyen 25 milyon civarı biontech var. üstelik ağustos ayında da 30 milyon gelecek anlaşmaya göre. hiç aşılanmamış 25 milyon civarı (bundan emin değilim) 18 yaş üzeri insan var. ucu ucuna yetiyor gibi.

sözelciyim arkadaşlar, yanlışlık varsa düzeltirsiniz, yolu açayım dedim :P
  • bruges  (29.07.21 23:57:50 ~ 23:59:32)