IT Alanında Tezsiz YL yapayım mı sorunsalı?

selam dostlar, IT alanında çalışıyorum. meslekte 3. yılımdayım ve istanbul'da çok iyi birkaç üniversitede pek de ucuz olmayan ücretler karşılığında kendi uzmanlığımla doğrudan ilgili birkaç tezsiz yl programı gördüm.

bilgi ve proje üretme anlamında bu programların bana çok fazla katkısı olur bu konuda bir soru işaretim yok ancak tezsiz yl diplomasının kariyerime ciddi bir katkısı olur mu o konuda bazı şüphelerim var.

özellikle IT alanında çalışan dostların fikirleri benim için ayrıca önemli.

teşekkürler,

not: lisans endüstri müh. yaş 27

Universitelerin ucretleriyle ilgili bilgim yok ancak bilgini artirmak istiyorsan tavsiyem pluralsight, acouldguru vs tarzi, yillik ucreti cok fazla olmayan bilgini artirabilecegin sitelere bakman, hatta udemy bile olur. Cisco icin David Bombal'i tavsiye edebilirim. Zaman zaman youtube kanalindan giveawayler yapar. Gecenlerde CCNP ENCOR 350-401 kursunu ucretsiz almistim.
Diploman yeni mezun durumunda onemli, belli bir tecrubeden sonra diplomanin onemi yok, kimse yuksek lisansin yada doktoran var diye seni mudur yapmaz, onemli olan once baglantilarin sonra bilgin ve tecrubelerin.

  • ozhan  (28.07.21 17:03:20)
@ozhan, tavsiyelerin için teşekkürler, hepsine bakacağım. yl veya doktorayı elde ettiğinde hadi gel bakalım otur şu müdür koltuğuna demeyeceklerini ben de biliyorum ancak, yüksek lisansın, insanın mesleğinde kendini gerçekleştirme ve uzmanlığını bi anlamda akademik olarak da kanıtlama gibi anlamlar taşıyıp taşımadığını merak ediyorum.

  • makarnavodka  (28.07.21 17:07:48)
Tezli,tezsiz,doktora herhangi bir ise yaramiyor ozel sektorde.
Sana da pek katkisi olmuyor.

Ha su var ismi olan okulda yaparsan sirf isminden dolayi etiket geliyor.
Onun icin de it'ye gerek yok bos bir bolumde yapsan da ayni etiket olur.
  • divit  (28.07.21 17:20:27)
@markarnavodka, YL ve PHD kesinlikle vizyonunu gelistirir bundan suphen olmasin. Mesleginle baglantili olarak YL'in ne kadar guncel oldugunu da arastir derim, malum surekli teknoloji gelisiyor yeni birseyler cikiyor.

Bana gore unvaninda CCNP/CCIE ve PMP/ITIL olmasi MSc yazmasindan her zaman daha iyidir. iki yil icinde de bunlari biraz zorlamayla yapablilirsin.
  • ozhan  (28.07.21 17:29:48)
Yüksek lisansa para verene dek daha spresifik uzmanlık eğitimi almak daha mantikli. Yazılım eğitimi. Agile proje yönetimi liderlik kişisel gelişim vs

  • seyyar satıcı  (28.07.21 17:59:35)
"IT alanında çalışmak" ne demek? Ne iş yapıyorsun yani?

Ben yazılımcıyım, işe birini alırken diplomasını okulunu sertifikasını falan sormuyorum bile. Ne yapmış ona bakıyorum.

YL'ye harcayacağın süreyi kendi başına daha spesifik bir alana harcasan kendini çok daha fazla geliştirebilirsin muhtemelen. İş için istiyorsan portfolyo kasabilirsin. Bana mantıklı gelmiyor yani genel olarak. Ama mesela çok spesifik/geçerli bir sertifika vardır yaptığın işle alakalı, o başka bi durum.
  • plutongezegendegilmi  (28.07.21 18:59:21)
@pluton hakli bence. IT alani baya genis. yazilimcidan diploma soruldugunu hic gormedim. isi yapabiliyorsan temellerin yerindeyse istersen ilkokul terk ol. ama mesela IT manager pozisyonlarinda diploma onemli olabilir. Veya atiyorum machine learning / data science ile ilgili isler yapiyorsan diploma onemli olabilir.

  • robokot  (28.07.21 20:28:55)