Fren hidrolik yağı değişir mi?

Bir görüş değişmez yönünde (ustalar zahmetli ve as para kazandıkları için değişmez diyor sanırım) bir görüş de 60 bin gibi değişmeli yönünde. Hangisine inanalım?

balataları değiştirirken hidrolik yağı da değiştirmişlerdi. sordular tabi. bende değiştirin dedim.

  • draconas  (28.07.21 13:59:17)
bakım klavuzunda değişir yazar
öte yandan motor yağı gibi daha zor şartlarda işlev görmüyor

önerilen sürenin 1,5-2 katına kadar beklenebilir
  • bir soru sorcam  (28.07.21 14:05:00 ~ 14:35:52)
değişir tabiki,

fren hidroliği, motor yağı, vites hidroliği, direksiyon hidroliği değişen sıvılardır.

yağın durumuna ve viskozitesine bakılır
  • Northern Mariner  (28.07.21 14:05:02)
Yağın akışkanlığı zamanla azaldığı için er ya da geç değiştirilmek zorunda olmalı. Sorun ne zaman değiştirileceği.

  • franz kafka  (28.07.21 14:08:39)
fren hidroliği değişir, motor yağından da önemlidir. motor yağı sadece motor sağlığını etkiler, fren hidroliği aracınızın durması için kritik önemdedir, herhangi bir şüpheniz varsa değiştirtin.

  • gkhncnzdgn  (28.07.21 14:26:42 ~ 14:26:51)
Yanlış hatırlamıyorsam benim araç için 60 binde değişmesi lazım yazıyordu kılavuzda ama 104 bine kadar problem çıkarmadı. Artık beni değiştir diyor ama. İstanbul Anadolu yakasında önerdiğiniz usta var mı bu iş için? Benim yaşadığım şehirdeki ustalar gerek yok diyordu, şimdi birkaç haftalığına İstanbul'dayim bir usta önerin de değişmez ya ne gerek var demesin bana :)

  • Fusha  (28.07.21 14:33:42)
Fren hidroligi degismez diyen kisileri hayatınızdan çıkarmanızı kapısının önünden gecmemenizi tavsiye ederim. Fren hidrolik değişimi cok kritiktir zamanla viskozite azalır ve cok fren kullanımında kaynama noktasına ulaşırsa bir anda frenler boşalır.

  • mirty  (28.07.21 14:50:10)
Hidrolik yağlar da motor yağı gibi değişmeli, ama periyodu o kadar kısa değil.

Zamanla havadaki nem yağa karıştığı için değişim şart, ama bizim sanayi kültürümüzde yoktur bu. Biz motosikletlerde çok dikkat ederiz buna, ama otomobilde 5 sene ya da 100 bin km gibi olmalı değişim periyodu.

Aynı şekilde soğutma sıvısı da belirli bir zamanda değişmeli.
  • John Bloor  (28.07.21 17:00:18)