Seylan / Ceylon Çay

Sevgili tiryakiler!

Elime bir çay geçti. Yandaki resimde gördüğünüz ambalaja sahip, yan tarafında da "Ceylon, Orange Pekoe Tea, Packed in Sri Lanka, James Finlay (Ceylon) Ltd." yazıyor.

Bu çayı nasıl içerim? Türk çayıyla karıştıracak mıyım? Tomurcuk falan da ekleyeyim mi? Karışım olacaksa oranları ne olmalı? Yoksa bizim usulde demlesem güzel olur mu?

Hele bi akıl verin.

Orange Tea kafamı karıştırdı bi de. Aromalı mıdır yoksa o başka bi kavram mıdır?
Ve o kanarya neyin nesi?

  • samterk  (31.05.10 18:30:10)
ceylon çayını bizim usul ve bizim rize çayı ölçülerinde demlerseniz çok affedersiniz arap taşağı gibi olur o çay. damak zevkine bağlı, ölçü veremem ama bildiğim kadarıyla ceylon çayı az bişey katılır normal çaya.

  • kibritsuyu  (31.05.10 18:31:10 ~ 18:31:22)
Azıcık demledim, kıpkırmızı oldu. Renk süper ama tat ve koku işe yaramaz.

Bu çay kaçak çay mı?
  • samterk  (31.05.10 19:15:55)
normal çaya mesela bir kaşık filan eklenir genelde, renk, koku vermesi için. kendi başına bişeye benzemiyor dediğin gibi.

  • kediebesi  (31.05.10 19:25:08)
eğer bildiğimiz seylan çayı cinsindense, iki ölçek normal çay, bir ölçek seylan çayı ile beraber güzelce harmanlanır. tomurcuğa gerek yok, zaten seylan çayı burcu burcu kokar. ama benim kişisel zevklerimden biridir; demliğin içine küçük bir tarçın dalı atarım, can olur. miss. canım çekti valla.

  • antihero  (01.06.10 00:39:00)
Bu arkadaş nedense kokmuyor. Birkaç denemeyle, iki ölçek Rize çayı, bir ölçek seylan, bir ölçek de tomurcukla içilebilir kıvama geldi. Seylanın tek faydası kıpkırmızı renk katması.

  • samterk  (01.06.10 12:27:26)
evet seylan çayı kaçak çay diye geçer bizim ülkede ve genel usulü de 2ye 1 karıştırmaktır, çayın renkli olmasını isteyenler için, isterseniz bunun üstüne de 10a1 şeklinde tomurcuk da karıştırabilirsiniz, o zaman gerçek bir çay olacaktır.

  • bykush  (01.06.10 15:30:39)