Ahiretin varlığına dair tecrübe ve düşünceleriniz neler?

Müslümanım, ahiretin varlığına dolayısıyla inanıyorum. Son yıllarda inancım biraz da kendi tembelligimden ve zevke, dunyevilige düşkünlüğümden zayıfladı pek ibadet etmiyorum. Ebeveynlerimden birini de birkaç yıl önce kaybettim. Bu zaten hala cikamadigim ve muhtemelen çıkamayacağım bir travma. Hayatım bunlar dışında son zamanlarda iyi gidiyor, güzel bir isim var, kendime ayırdığım vakit epey arttı, yakında kendi evime çıkacağım inşallah. Son bir aydır kabuslarla başlayarak ölüm, ahiret gibi kavramları sorgulamaya ve anksiyete yaşamaya başladım. 15 temmuz bayram derken çokça evde ve yalnız kaldığım için o da tetikledi. Eve ziyarete gittim orda bile bi köşede telefonda afterlife, far future vs araştırıyorum, reddite bakıyorum. Bir de uzak gelecekle ilgili metinler okudum, heat death, trilyon çarpı trilyon yıl sonrası her şeyin soğuk bir hicsizlige dönüşmesi derken baya bir kaygı yaşıyorum.

Ve günlük hayatımı baya sekteye ugratmaya başladı, bildiğiniz moralim bozuk, hiçbir şeyden keyif almıyorum, nasılsa öleceğim, kanseri bile tedavi etsem bir anlamı yok zira evrende yaşam sona erecek, nasıl öncesinde var olmadiysam sonrasında da olmayacağım gibi kendimi darliyorum. Ve artık bıktım.

Eğlenceli bi muzik dinliyorum, bir şey izliyorum sonra yukarıda bahsettiğim düşünceler aklıma giriyor ne ugrasiyorum deyip öyle uyuyorum.

Özellikle dini inancı olanlara sormak istiyorum, böyle metafiziksel, tam aciklayamadiginiz tecrübeleriniz, bunlar rüya olabilir, ya da uyanıkken yasadiginiz şeyler olabilir, ahiret inancınızı hiç olmadigi kadar kuvvetlendiren şeyler oldu mu, lütfen anlatır mısınız ben bu hislerden kurtulmak istiyorum.

Ben her şeye kelime anlamlarıyla yaklaşırım. Çünkü insan kelimelerle iletişim kuran bir varlıktır ve Allah insanla kelimeleri aracılığıyla iletişim kurmaktadır. Dolayısıyla kelimeleri, yani anlamların kıyafetlerini okurum, düşünürüm. Anlamlara yaklaşmaya kıyafetlerinden başlarım.

Ahiret dendiği zaman aklıma "âhir zaman" gelir. "Âhir" demek "sonra" demektir lugatim.com

Âhiret kelimesiyle kastedilen anlam kalıplaşmıştır ve ölümden sonrası kastedilir. Ölüm ile de canın bedenden ayrışması ve bedenin yaşamsal faaliyetlerinin tamamen durması kastedilir.

Kur'an'da bilmem kaç defa "hepiniz Allah'a döndürüleceksiniz" denir. Bu ifade sadece ölümden sonrasını işaret etmiyor bence, yaşarken de insanı dönüştüren bir olaydan "sonra" insanın Allah'ın istediği noktaya gelmesi kastediliyor. Yani, buna göre ölüm dönüşümdür, ahiret ise dönüşümden sonraki hayattır. Demek ki bir dönüşüm var, bir de dönüşümden sonraki yeni zihniyetle yaşanacak bir hayat var.

Fakat benim bu anlayışım ve mantığım, bedenin ölümünden sonra bir hayat olmadığı sonucuna vardırmıyor beni. Aksine, beden öldüğünde toprağa dönüşüyorsa, bizim can veya ruh dediğimiz o yaşama enerjisi ya da o öz de kendi aslına dönüşüyor olmalı, tıpkı "hepiniz muhakkak Allah'a döndürüleceksiniz" ayetinde söylendiği gibi. Çünkü hepimizde Allah'ın bize bağışladığı, aslında kendisine ait olan bir emanet var ve biz buna ruh diyoruz. Demek ki ölüm denen dönüşümle birlikte beden toprağa, ruh da Allah'a dönüyor. Herkes aslına rücû ediyor çünkü, ruh da aslına dönmeli. O da Allah'a ait olduğuna göre ve bu konuda aynı şeyi söyleyen bilmem kaç ayet olduğuna göre, ruhun aslı esası Allah'tır. Demek ki "âhiret"te biz yokuz, Allah var.

Hesap günü vs konularında da bir ayet var, "bunu hesap sorucu olarak nefsleriniz size yeter" ayeti. İsra 14. Allah zaten senin ne yaptığını, ne niyetle ve nasıl yaptığını biliyor, aslolan senin kendine hesap vermendir, aklını başına alan o hesabı henüz yaşarken kendine verebilir. Aklını başına almayana ölümden sonra (âhirette) Allah bütün davalarının aslını faslını gösterip hesabını soracaktır.

Şahsen anlayışım bu şekilde. Beni ahiret anlayışına yönelten bariz bir olay yok ama sanırım bunları düşünmeme sebep olan şey annemin ölmesi ihtimali. Evet ben bir anne bağımlısıyım.
  • 1bir1bir1  (25.07.21 01:57:35)
Ahiret çoğu kişi tarafından yanlış anlaşılıyor. Ahiret=Öldükten sonra hemen bir yaşam gibi düşünülüyor. Oysa ki kastedilen kıyamet ile diriliş. Ölümden sonra bekleme aşaması var yani.

Ama bence dinler uydurma. Çokça kültürel öğe var. Bir Avrupalı istese de müslüman olamaz.
  • Gabriel  (25.07.21 02:02:25)
eski bir inancli olsa olur mu?

o anksiyete / kaygi kendinle tutarli olamamanin yarattigi buhran. inancsizlik fikriyle baristiktan sonra hepsi buhar oldu bende. 20-25 sene oluyor. din bir cografyanin mitolojisidir. bugun din, yarin mit olur. sen burada musluman bir aileye dogmasan %99.9 musluman olmazdin mesela o hesap. cocukluk, indoktrinasyon ile baslayip gelisiyor. herkes farkli dininden seninki kadar emin yoksa.

varoluscu felsefe falan isine yarayabilir. varoluscu psikoloji vs. de ayni zamanda. dunyaya hosgeldin, hic bir seyin anlami yok. kendini oyalayacak mutlu edecek bir seyler bul!

ps: heat deathi beklemene gerek yok bu arada 7 milyar yilcik bir surede sevgili gunesimiz dunyayi yutacak. tabii o zamana bugun bildigimiz insan falan kalmaz, namaza duracak formumuz bile olmaz, baska gezegende olsak kible yok vs. ama updateler gelir o zamana kesin.
  • robokot  (25.07.21 02:18:36)
öldüm sandığımda gittim oraya gördüm. bal gibi de var.

müslüman değilim.
  • bronz böcek  (25.07.21 04:28:20)
Caner taslaman youtube videolarını tavsiye ederim. Kendisi metafizikle ilgileniyor.

  • yuyu  (25.07.21 08:32:13)
Bir tavsiye;
Yarın ölecekmiş gibi ahiret işleriyle, hiç ölmeyecekmiş gibi dünya işleriyle uğraşmak gerekir.

  • etna  (25.07.21 09:54:38)
@bronz

Detay verir misiniz
  • sanguine  (25.07.21 13:32:34)
Sadece müslümanların değil genel olarak hangi din veya inanış olursa olsun ahiret inancı olan insanların tecrübelerini ve ateist, herhangi bir inancı olmayan insanların düşüncelerini merak ediyorum bu konuda.

  • sanguine  (25.07.21 23:37:53)