Terasımızdaki arı kovanından nasıl kurtuluruz?

Terasımızda iki kocaman kovan var. Çok fazla arı var teras kullanılmaz durumda. Bu arkadaşlardan nasıl kurtulacağız? Zarar vermek istemem asla. Öldürmeden kurtulma yolu var mıdır? Yoksa ilaçlatmak mı lazım illa ki?

arı besleyenlere haber verebilirsen gelip ücretsiz alırlar. bu gibi kovanlarda kraliçe arıyı bulup başka bi yere aktarınca, diğer tüm arılar onları izliyor. yani transfer etmesi kolay (arıcılar için).

bi şekilde arı besleyen birine ulaşın derim. onlarda kovan ve maske halihazırda vardır, gelip almaları hızlı olur.
  • sttc  (24.07.21 20:53:02)
Sözkonusu arıların @sttc'nin sözlediği gibi bir balarısı oğulu olmadığını, eşekarılarından bahsettiğimizi düşünüyorum. Eğer öyle ise:
Yuva yakınına ve yolları üzerine tazesinden naftalin koy. O kokudan hoşlanmazlar ve göç ederler.
İşe yaramazsa bir kabın içine tarçın çubukları ve toz kahve koyup yak, çıkan dumandan rahatsız olup uzaklaştıklarında yuvalarını boz.
Ama o arkadaşlar ense veya dilden sokarlarsa veya toplu hücuma geçip de toplu sokma eylemi yaparlarsa öldürücü olabilirler. Onlarla muhatap olurken çok dikkatli olman lazım.
Bir de terasta mangal olayına girdiysen bu sevdadan vazgeçmelisin. Mangal kokusu, taze pişmiş et tadı onları sizin terasa hep çekecektir.
  • Mirket  (24.07.21 21:10:27)
Evet bunlar eşek arısı bal arısı değil malesef. Terası kullanamıyoruz mangal falan da yapamıyoruz hiç yapmadık.
Acaba yağmur falan yağsa yuvaları bozulur mu? Bizim burda arıcı bir abi var kıyafeti var bu dediğiniz kahve yakma işini ona mı yaptırsak?

  • suicides underground  (24.07.21 21:13:01)
Arıcıysa duman körüğü vardır onda. Kahve yakmaya gerek kalmadan halleder.

  • Mirket  (24.07.21 21:23:24)
Yazlıkta terasta eşek arılarının yuvasına böcek ilacını sıkıp kaçıyorum. Hepsi öldükten ya da uzaklaştıktan sonra kovanı atıyorum. Bal arısı olmadığı için ve evdekilerin ciddi alerjisi olduğu için risk alamayıp yok ediyorum. Her sene farklı çözümler bulmaya çalışsam da her sene gelip yuva yapıyorlar:/

  • boyalı kuş  (24.07.21 22:48:02)