zengin ve ünlülerin para yönetimi

aşırı zengin sporcuların, oyuncuların paralarını yönetmek için finansal danışmanları oluyor mu? mesela ünlü bir futbolcunun milyonlarca doları var. bu parayı yönetmek için hem tecrübe ve bilgileri yok hem de zaman ayıramayabilirler. o kadar büyük bir parayı da yönetmek gerekir. ne yapıyorlardır? kimlerdir bunlar? bill gates'in finansal danışmanları var diye biliyorum ki kendisi zaten para yönetiminden anlar.

Ikinci dakikadan itibaren;
youtu.be

Genelde akli calisanlarin evet. Ama çoğunda hayir. Olsa bu halde olmaz emekli olanlar.
Geçen ayhan akman çok güzel konusmustu misal;
youtu.be

Kısacası finansal okur yazarlik çogu sporcuda olmayan birşey.

Bu arada bir kaç milyon dolarin varsa büyük finansal kuruluslar sana özel danismanlik vs verir. Ama eminim çoğu sporcu bu tarz islerle ugrasmak yerine kayinbiraderi ile bar acar, esi ile restoran acar, inşaat isine girer falan. Türkiye'de borsa, yurtdışı fonlar, eurobond vs isleri ile uğraşan sporcuyu tebrik ederim.
  • logisticsmanager  (21.07.21 17:12:53)
uk kralicenin bile var finansal danismani, yatirim yoneticisi.

  • camussar  (21.07.21 17:46:31)
Zenginden zengine fark ettiğini düşünüyorum. Mankenlik, futbolculuk vb meslekler ile çok para kazanan ama bir süre sonra para akışı duracak/azalacak insanların vardır mutlaka çünkü ihtiyaçları da var böyle bir şeye. Fakat büyük bir sermayedar, finansal danışmanı holdigini/şirketini büyütmek / ticarette doğru adımlar atmak için kullanır kişisel harcamalarını yönetmekten ziyade. Örneğin Ali Koç'un çok ve kontrolsüz para harcayıp parasını bitirme şansı yok para akışı durmadığı için. O tip bir finansal yönetimi de ihtiyacı yok ama profesyonel hayatta kullanıyordur.

  • evandro roncatto  (21.07.21 20:29:30)