"By next monday" hangi monday?

Cuma günü biri size "by next monday" diyorsa hangi pazartesi olarak anlarsınız?

Ilk pazartesi, Ayni kafa karisikligini yasamistim.

  • ozhan  (20.07.21 18:46:39)
3 gun sonra gelecek olan ptesi

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (20.07.21 19:37:58)
Gelecek ilk pzts anlarim ben.

  • exlibris  (20.07.21 20:58:31)
Bildiğim kadarıyla bu native konuşanlarda da bir tartışma konusu. "Monday" yerine gidip de "Next monday" diyorsa 3 değil 10 gün sonraki Monday anlarım, ama teyit ederim mümkünse.

  • vizdilva  (20.07.21 21:21:21)
evet bu konu native speaker'da da tartisma konusu cunku bu belirsiz bir durum hem de dilden bagimsiz.
onumuzdeki pazartesi. turkcede de problem iste :)

3 gun sonraki pzt icin this monday. bu pzt dersin.
next, onumuzdeki dersen her iki dilde de 10 gun sonrasidir.
yine de teyit ederim cunku karsi tarafin mantigi farkli olabilir
  • Kittie  (20.07.21 21:50:27 ~ 21:51:49)
next monday, ilk pzt.
ikinci pzt diyeceksem, not next monday following monday diyorim.

  • camussar  (20.07.21 23:27:59)
Soruya cevap değil ama, önümüzdeki pazartesi dilimizde 3 gün sonrasıdır. Çünkü önümüzde o var, öyle değil mi ?

  • ceketimi alip cikcam  (20.07.21 23:46:00)
"this monday" = monday of this week : 4 gün önce
"next Monday" = Monday of the next week : 3 gün sonra

bu şekilde de anlaşılabilir. aslında haftalar ayrık kümeler halinde düşünülse ve bu evrensel bir yaygınlık kazansa hiç böyle problemlerimiz olmazdı :D
  • vizdilva  (21.07.21 02:07:25)