2. el eski kitap alanlar, kitap kurdundan korkmuyor musunuz ?

Merhaba, annemin eski bir kitabı deforme olduğu için aynı kitabı bulup aldım. Bugün kitabı incelerken hem aşırı bi toz kokusu geliyor sayfaları karıştırdıkça hem de içinden cok çok küçük bir sinek mi böcek mi anlayamadığım bi şey çıktı :/ Aslında bu kitabı bulunca daha önceden almadığım bazı kitapları da almaya karar vermiştim ama bu kitabın durumunu görünce ister istemez soğudum. Sizler ne yapıyorsunuz ? Rahatlıkla alıp direkt kütüphanenizin içine koyuyor musunuz nerelerde kaldığı belli olmayan kitapları ? Diğer kitaplarınıza zarar gelmesinden korkunuz olmuyor mu ? Önlemleriniz neler :D Teşekkürler şimdiden.

Böyle bir korku için hayat çok kısa be :)

  • olaylar olaylar  (12.07.21 22:20:06)
Valla ben eşyalara herhangi bir anlam yüklemeyi bırakalı çok oldu. O yüzden bir kitabıma ya da herhangi bir eşyama zarar gelir diye bir korku duymuyorum. Zaten yıpranma, eskime ya da zarar görme ihtimali eşyanın tabiatında olan bir şey. Bundan kaçmak da ne bileyim:/ Eski kitaplari alırken de hiç böyle bir korku hissetmemiştim. Hatta böyle bir şeyi ilk defa duyuyorum:D

Öneri olarak ise belki streç film paketlerden alıp konulabilir onun dışında cam kapaklı kitaplık ve düzenli toz alma olabilir.
  • Amaranta ursula  (12.07.21 22:27:52)
Sahaftan alınmış bir kitabımın içinde yol yol kurt delikleri olduğunu geç fark edince çok korkmuştum bir dönem. Neyse ki içinde canlı kurt kalmamış ve kitaplığıma yayılmadı. Nemlenmiş ve kötü durumdaki kitapları mümkün olduğunca almıyorum, daha iyi kondisyonda bulunur nasıl olsa.

Önceden aldığım bazı kötü durumdaki kitapları da Anadolu Üniversitesi kütüphanesine götürüp kitap dezenfeksiyon makinesine sokmuştum tek tek. Yakınlarınızda bu cihazdan bulunan bir kütüphane varsa riskli kitapları dezenfekte edebilirsiniz.
  • kobuzchu kiz  (12.07.21 23:02:15)