piknikte 1 tane kene yapıştı

dün piknikteydik. evde farkedip çıkardım. ne yapmalı?

Duzgun cikardiniz mi? Cekerek cikarma vs kotu oluyor cunku.

Eger duzgun cikardiginiza eminseniz bir sure isirilma yerini inceleyin, kirmizi daire olusumu gozlemlerseniz acilen doktora.
Eher duzgun cikardiginiza emin degilseniz, doktora yine.
  • kuehles blondes  (12.07.21 11:31:26)
Geçenlerde haberde kenelerin sadece %3’ü ya da %5’i ölümcül diye okumuştum yani her kene sorun olmayabiliyor ama yine de bir daha denk gelirse hastanede aparatla çıkarttırmak önemli. Acile gidip durumu anlatın kan verin enfeksiyon var mı yok mu ona bakarlar.

  • heathen  (12.07.21 12:02:50)
direkt acile gidip kan verin +1

hastanede çıkarttırın +1

10 gün süre ile ara ara gelip kan vermenizi isteyecekler. keneyi de atmadıysanız kan verdikten sonra ilinizde bulunan veterinerlik fakültelerinden birine götürüp baktırın. KKKA taşımaya meyilli bir kene mi olup olmadığını söylüyorlar. aynı durum başıma geldi geçmişte oradan tecrübeliyim. geçmiş olsun.
  • duyulmasi gerektigi kadar  (12.07.21 12:59:30)
evde kendiniz çıkartabilirsiniz. yağda boğuluyorlarmış.

biz hastane gittik. adamlar bizden hallice cımbızla çektiler. hiç solüsyon,alkol bişey kulanmadan...

sonra 1 tane fucidin.

kan tahlili. ilk gün ve 2. gün. bişey olursa gelin dediler (ilk 10 gün)

köyde 2 kişide oldu. problem yok. 20 gün geçti olay üzerinden.
  • qobel  (12.07.21 13:41:01)