Müfettişlik için hangi bölüm avantajlı

Merhaba, lisans mezunuyum. Bölümümle ilgili bir konuda memurum. Ama memur olduğum bakanlıkta müfettişlik için iibf veya hukuk mezunu olma şartı var. Ben açıköğretimden yürüyeyim diyorum. Açıköğretimde işletme ve uluslararası ilişkiler var. Bunların İngilizce programı da var. İngilizce YDS’den 92 puanım var. O bölümlerde okuyabiliyorum. Sizce İngilizce işletme mi okumalı yoksa uluslararası ilişkiler mi? Bunların Türkçesi’ni okumak istemiyorum. Dilim de Canlı kalsın. Hem orijinal terimlere vakıf olurum.

Adalet okuyup hukuka geçmeyi de düşündüm ama dgs sınavı kafamı kurcaladı. Boşverdim.

Ne diyorsunuz şimdi?

hukuk düşüncesi olacaksa uluslararası ilişkiler daha isabetli olabilir. olmayacak ise ingilizce işletme her zaman iyidir. bu müfettişlik hangi alanda hedefliyorsunuz? asıl bu en belirleyici kriter olmalı seçiminizde. zira müfettişlik sınavları sağlam bir alan hakimiyeti gerektirir.

  • pardus  (11.07.21 00:25:45)
4 yıl harcayacaksanız kesinlikle hukuk okuyun. İşletme, uluslararası ilişkiler için AÖF'te 4 yıl harcamaya değmez. Adalet okuyup hukuka geçiş yaparsanız 4 yılın sonunda avukat olma şansınız oluyor. Bu arada AÖF'ün İngilizcesinden bir şey beklemeyin. Ben adalet bitirdim. Almanca seçmiştim yabancı dil olarak. Düzey yeterince yüksek değil. Zaten eğitim materyalleri yetersiz. AÖF dışında bir üniversitede ikinci öğretim okumak da mantıklı. Uzaktan eğitimi de araştırın. Hiç değilse canlı derse katılırsınız. AÖF mezunu damgasından kurtulursunuz.

  • dissendium  (11.07.21 00:41:33)
AÖF mezununu mülakattan geçirmezler üzgünüm. İşletme basit bölümdür uzaktan eğitim programları var İstanbul üniversitesinin falan onları araştırın

  • Hallegadola  (11.07.21 10:42:04)
Hacettepe uluslar mezunuyum derece yapmasam bir yere giremezsin iş yapmaz. Genelde mülkiye kamu mezunu alıyorlar

  • Hallegadola  (11.07.21 10:45:04)
Giremezdim*

  • Hallegadola  (11.07.21 10:45:20)