lisans mezunları neden askerlikten kaçabildiği kadar kaçıyor?

2 yıl daha tecil etme hakları var tabi ki biliyorum ama bedelli yapabilen bedelli yapsa,benim gibi o ücreti veremeyecekler 6 ay yapıp hemen kurtulsa veya( astsubay olma seçeneği de var 12 ay) daha iyi bir seçenek değil mi?

yani demek istediğim şey lisans mezunu oldun.bir işe gireceksin diyelim ,en basit iş bile askerliğini bitirmiş eleman istiyor.bunu olabildiğince ertelemek yerine hemen yapıp kurtulmak daha mantıklı değil mi?

Saf işsiz güçsüz biriyse evet direkt gitmek mantıklı. Mezuniyetten sonra yabancı dil kasan, kpss hedefleyen, x konusunda tecrübe edinmek isteyen birinin tüm hedeflerini baltalıyor askerlik. Bedelli zaten yeni mezunun kolayca yababileceği bişey değil. Anne baba çok zengin olacak ki “al bakalım 43bin’i 1 ay askerlik yap gel” desin.

Kendi iş yerini açabilecek gücü bilgisi ve parası olanlar, ne iş olsa yaparımcılar içinse çok mantıklı direkt gidip gelmek
  • avatar is back  (10.07.21 17:06:42)
herkesin sartlari, gelecekten beklentileri farkli. her universite mezunu "simdi mezun oldum, oradan ise girecegim ve emekli olana kadar calisacagim" gibi dusunmuyor, sartlari farkli.

mesela yurtdisinda master'a basvurmak istiyor diyelim. 2 yili dolmadan kazanip gitmek amaci. veya askerlik sart demeyen is bulup para biriktirip bedelli yapmak istiyor olabilir. yeni bir hic gitmemeli bedelli bekliyor olabilir. gitmek istemedigi / karsi oldugu / korktugu icin erteleyebilecegi kadar erteliyor olabilir. yurticinde master / doktora yapmak istiyor olabilir. ne bileyim sayisiz opsiyon var. ilk paragraftaki kisi icin muhtemelen hemen gitmek daha mantikli bence de evet, ama her durumda gecerli degil. ben askerlik cagim geldikten sonra 10+ sene erteledim. master yaptim, yurtdisina basvurdum vs. sonra kosulsuz bedelli bekledim, sonunda cikti 18 bin liraya mi ne kislaya ayak basmadan hallettim. hic bir yerde maasli calisma niyetim de yoktu benim isime geldi mesela. herkes icin boyle olmayabilir.
  • robokot  (10.07.21 17:14:08)
mallık çünkü, mezun olunca ilk 6 ay iş bulacağın kesin değilse direkt gideceksin aslında. ben o hataya düştüm. okulun son 3 ayını pandemi yüzünden uzaktan geçirdim, sonra pandemi, okuduğum bölümün boktanlığı vs. derken 7 ay işsiz kaldım, evde kaldım. bu 7 ayın 3 ayı değişik işlerde çalıştım, o yüzden 7 ay işsiz kaldım diyebiliyorum. sonra bir iş buldum, şimdi de asgari ücretle çalışıyorum. tecilimin bitiş tarihi eylül 2022. o zamana kadar bedelli askerlik için kayda değer bir birikim yapmam imkansız bu maaşla. hatta şu an çalıştığım iş de 3 ay sonra bitiyor. tekrar iş bulacağım da meçhul. askere gitmek istemiyorum. kafamda sürekli okulu bitirdiğim günden itibaren geçirdiğim o 7 boş ay geliyor. o 7 ayda nasıl halletmedim bu işi, nasıl bir mallık yaptım bilmiyorum. insan karar veremiyor. bi bakıyorsun 2 sene tecilin var, iyi ya daha varmış diyorsun, ama zaman fırt diye geçiyor. o arada kenara para da koyamıyorsun, iş de bulamıyorsun. e sonra buluyorsun iş de boktan. birikim yapamıyorsun. askere gidip gelmen en az 8 aylık bir süreç. e sekiz asgari ücrete çalışsam elime geçecek para yemeden içmeden 24 bin lira, bedellinin yarısı. bedelli yapasın da gelmiyor, o paraya da acıyorsun, kendine de acıyorsun. bok gibi bir durum. okuldan mezun olur olmaz iş hayatının i'sini dahi görmeden askere gidip geleceksin ve sanki okuldan yeni mezun olmuş gibi hayatına devam edeceksin. en güzeli o. ben yapamadım, okuyan arkadaşlar varsa yapsın. son bir saattir bu konu hakkında düşünüyordum, duyuruyu görünce döküldüm biraz, zamanınızı çaldıysam kusura bakmayın.

öyle işte.
  • fyodor fyodorovic  (10.07.21 17:56:34)
Okul 21 Yaşında bitti, biter bitmez işe girdim, o zaman açıköğretime dikey geçiş yapanlara koşulsuz şartsız 30 yaşına kadar tecil veriyorlardı, '' ulan önümde daha 9 sene var be eheyy ne gidicem buradaki yerimi garantileyeyim'' dedim gitmedim. Ulan bi baktım yaş oldu 28 sınavlarında zaten hiçbirine girmedim var milyon tane ders 2 senede siksen bitmez, allahtan bedelli çıktıda bi telefon parasına askere gittik.

Şimdiki aklım olsa işim yoksa diplomayı alır ertesi gün giderim, işim varsa 1 sene çalışır öyle giderim.
  • paramolacak  (10.07.21 18:02:16 ~ 18:02:52)
Hocam çok çetrefilli konular. Geneli iş bulur para biriktirir bedelli yaparım diye düşünüyor ama Türkiye şartları buna pek imkan vermiyor..

Bu arada askere gitmek de bedavaya olan bir şey değil. Tsk er harçlığı olarak aylık 150 tl verir ve sigara tüketen, askeriye ortamında ortalama bir hayat yaşayayım canımın istediğini yiyeyim içeyim vs dersen ayda 1500 tl harcıyorsun zaten. Askerlik öncesi alışveriş vs 1000 tl de hazırlık aşaması var.

Kısaca 6 aylık askerliğin bir kişiye maliyeti zaten 10 bin tl. 2 sene çalışıp o aradaki 30 bini biriktirebilirim gibi geliyor.
  • materyalist imam  (10.07.21 18:41:35)
Eger gideceksen gec gitmek daha mantikli, isyerinden tazminat da aliyorsun gelince de is hayatini bilerek geliyorsun.

Mezun olup gidince gidene kadar 3 ay falan bosa geciyor, 6 ay gittin geldin.
Geldigince cepte 5 kurus yok, is bulamiyorsun, ortamlardan kopmussun arkadaslarin terfi falan almis sen meslegi bile unutmussun.

Ben mezun olunca gittim bir de yedek subay, gittim geldim is buldum diyene kadar 2 sene gecti.
Is gorusmesine gidiyorum ne ingilizce kalmis ne pc bilgisi kafa resetlenmis.
Benim donemdekiler o ara takim lideri falan olmuslardi aramizda ucurum olusmustu.
  • divit  (10.07.21 19:45:33)
Ben hemen gitseydim bedelli yapamayacaktım, yasalar değişiyor.

Bir de herkesin hayat amacı okul, askerlik, iş, evlilik, ölüm değil; şartlar ve istekler farklı +1
  • howfaristhesky  (10.07.21 20:08:56)
2018de mezun oldum. Uzatabilecegim kadar uzatmak istiyorum gitmeme sürecini. Çünkü hayatımdan 6 ay vermek istemiyorum. Şimdi yüksek lisans yapıyorum. 2024e kadar tecilli. Doktoraya başlar yine gitmem. En sonunda bir iki ayda kazanacağım bir meblaga dönecek bedelli parası. O halde neden 6 ay gitsin hayatımdan.

  • dre mithatoğlu  (10.07.21 23:00:02)
Senin için daha iyi bir seçenek olabilir ancak herkesin amaçları farklı. Ben mezun olduğum gün işe başladım. Tecilimin bitmesine yakın da bedelliye başvurdum. Başka bir arkadaşım 3 ay iş aradı bulamadı. Sonra dil kursuna gitti. Dil kursundan sonra şans yüzüne güldü yurtdışına yerleşti. Bir başkası mezun olur olmaz uzun dönem askere gitti. Başka bi arkadaşım aylarca iş aramadı tatil yaptı. Mezun olduktan 1 sene sonra işe başladı ve bedelli parası biriktirdi. 40 çeşit insan, 40 çeşit hayal/hayat var anlayacağın

  • birmilyonunvarmi  (10.07.21 23:05:35)
2 sene calisip bedelli yapacak maddi gelire sahip olmaya beklerdim ben de olsam, bizim zamanimizda bedelli surekli olmadigi icin her turlu tecille uzatip bedelli yakalamaya calisiyordur tabi.

  • pofudukayi  (11.07.21 01:15:27)
Askerlik; çoğu serseri, ciğeri beş para etmez adamla aynı sofrada yemek yeyip, aynı yatakhanede uyuyacağınız bir yer. Ve asıl sıkıntı, bu ciğeri beş para etmez serserilere orada yetki veriliyor. Tertipçilik, devrecilik vs cabası. Geçenlerde internete düşen bir video vardı, elemanın birisine üst devreleri eziyet ediyordu. İşte askerlik öyle karaktersiz heriflerle dolu.

Üni mezunlarına sesleniyorum, bedelli yapma imkanınız yoksa eğer erken gidin,zira kendinizden küçüklerle askerlik yapmak iyi bir şey değil. Ben 7 yaş küçüklerle askerlik yaptım(okulu 6 senede bitirdim), neyse ki yazıcı olarak yaptığım için askerle sadece yemekhanede ve yatakhanede karşılaşırdım, onun dışında komutanların içinde memur gibi geçti askerliğim. Ama yazıcı olmasaydım mutlaka birilerini döverdim.
  • el conquerador  (11.07.21 02:28:48)