30 bin TL yazılımcı maaşı normal mi?

türkiye'deki büyük savunma sanayi şirketlerinde çalışan yazılım mühendisleri için bu rakam normal midir?

benim önceki hayatımda aldığım maaşa göre çok az.

  • himmet dayi  (08.07.21 21:23:40)
Yazılımcıyım, bu rakamı maaş olarak alan kimseyi tanımıyorum. Alan vardır ama normal maaş değil kesinlikle. Ortalamanın çok üzerinde.

1-) Brüt mü, net mi?

2-) Yazılımcı bir arkadaşımın ailesi, annemle konuşurken "oğlum 18 bin maaş alıyor" demiş, ben 9 bin aldığını biliyorum. Aile ve akrabalar maaş konusunda altta kalmamak için (aynı evlenirken "oğlan çok zenginmiş" yalanı gibi oluyor bu) yalan söyleyebiliyor, bu maaş duyma maaşsa yalan olma ihtimali yüksek.
  • hayirsiz  (08.07.21 21:33:47 ~ 21:35:14)
30k maaş ancak kritik bir pozisyondaki 10+ yıl tecrübeli veya orta seviye yönetici pozisyondaki mühendis alır.

  • orpheus  (08.07.21 21:40:37)
Herkesin bilmedigi birsey biliyorsa 50k, 60k, 100k de alir. 30k dolara vurdugun zaman yokoluyor zaten.

Petrol firmalarinda calisan saati $1000 olan muhendisler var, "saati".
  • cooperr  (08.07.21 22:01:39)
Ben 50binden aşağı alan yazılımcı tanımıyorum. Bu arkadaş bayağı az alıyormuş.

  • prole  (08.07.21 22:06:18)
Rakam normal değil anormal, bu kadar anormal derecede düşük maaşları nasıl teklif edebiliyorlar aklım almıyor.

  • paramolacak  (08.07.21 22:22:51)
Brüt alıyordur. Brüt maaşım 25 bin tl.

  • dieis  (08.07.21 22:28:43)
Sabit olmasada freelance danışmanlık yapan yazılımcılar alabiliyor.
Günlük rateleri 1,5 - 2 k arası kesiyorlar.
Ar-ge ayağına devlet teşvkiği işini de ayarlayıp, vergi muafiyeti ile +30k kazanabiliyorlar.
  • gibicibicis  (08.07.21 22:29:35)
Freelance ucretleri bu seviyede, maas olarak veren az ama var tabi.

  • divit  (08.07.21 22:36:02)
Olması gereken bu ama bu parayı vermezler maaş olarak.

  • integrative  (08.07.21 22:42:26)
3000 euro bile etmiyor. yurt dışına bağlı uzaktan çalışan kişiler için normal. TR'deki şirketler için oldukça yüksek. Sağlam deneyim gerektirir.

Bir de bu parayı almak deneyim kadar şans ile de alakalı biraz. Sıradan bir profil remote pozisyon denk getirebilirse, TR şirketinde çalışan çok sağlam adamlardan daha iyi kazanabiliyor. 30000 kazanıyorsa kimsenin yapamadığı işleri yapıyordur diye düşünme yani.
  • synesthesia  (08.07.21 22:49:50 ~ 22:51:02)
10bin kişiye yakın çalışanı olan bir holdingin it direktörünü tanıyorum. Bu kadar (Net) maaş almıyor. Elden para alıyorsa bilmem tabi. (holdingin elden para vereceğini sanmıyorum)

  • dadasalon  (08.07.21 23:39:18 ~ 09.07.21 07:38:49)
Millet uçmuş. 30 bin çok fazla. Vermezler

  • grid  (09.07.21 00:03:48)
Guzel para. Sanirim tecrubesi oldukca fazlaysa alabilir.

  • j r r tolkien hayrani  (09.07.21 00:15:01)
Büyük savunma sanayi şirketinde düz yazılımcı bu maaşı almaz, çünkü orada zaten doğru düzgün bir şey yapmıyorlar, maaşları hele de giriş seviyesinde çok da yükseltmeye gerek yok. Onun yerine 8-10 bine yeni mezun alırsın, üç aşağı beş yukarı aynı şeyi yapar zaten. Savunmada seviye yerlerde.

Doğru düzgün bir startup'ta alır ama.
  • plutongezegendegilmi  (09.07.21 00:41:55)
herkes anormal yazmis ama 3 yil tecrubeli arkadasima daha yeni 19 bin net onerdiler o da dedi ki bana 19 veriyorlar gitmek istemiyorum adama 20 bin net verdiler mevcut is yerinde devam ediyor. eger daha fazla katma deger sagliyorsa neden vermesinler 30 bin. cok da anormal gelmedi. ama sanmiyorum ki genel maas skalasi boyle olsun sivrilmis parlak adama verirler boyle paralari.

  • eipcack  (09.07.21 03:04:40)