Kiracıdan nasıl kira alacağım :)

Selamlar,

Çok denyo bir soru ile karşınızdayım, 1 yıldır evimde oturan, yani fiziki olarak okullar açıldığı için oturmayan ama kirasını ödeyen bir kiracım var. Kendisi öğrenci, pandemiden dolayı okullar kapalı olduğu için kirasında 150 liralık bir indirim yapmıştım hem öğrenci hemde zaten oturmuyor diye.

Hiç kira sorunu yaşamadım kendisi ile ilgili, bir geçen ay 2 gün geç yatırdı unuttuğunu söyledi, bende insanlık hali olur böyle şeyler sorun değil dedim, bu ayda dün yatırması gerekiyordu ancak hala yatırmadı, ben hala insalık hali gibi takılmaya devam edeyim mi yoksa bekleyelim mi bi kaç gün daha ? Veya arayayım mı ? Birde ararsam nasıl isticem ne dicem ? biliyorum çok komik ama bu konularca çok denyo olduğum için bilemedim sizden fikir almak istedim.

Nasıl alırsınız bilmiyorum ama geçen aydan örnek alıp iki günden bir şey olmaz dedi nasılsa diye düşünüyor olabilir.

  • heathen  (07.07.21 10:33:22)
Şey diyebilirsin:

Benimde otomatik ödemem var, senden gelen kirayı otomatik aktarıyorum ödememe. Bu nedenle sen geciktiğinde benim de işim aksıyor. Bu tip gecikmelerin önüne geçebilir miyiz de.

Bu arada bende 3 sene kirada oturdum. Otomatik ödemenin bittiği dönemde tekrar otomatik ödeme yapmadım. O dönem bi iki ay gecikti kira ödemem. Sonra utanıp tekrar otomatik ödemeye aldım.
  • zimbirik  (07.07.21 10:37:02)
Bence de biraz bekleyin, duzenli yatirip bikac gun gec yatirdiginda hemen istemek bana cok itici geliyor

  • balpolen  (07.07.21 10:43:18)
len dur :D daha iki gün geçmiş.
1 hafta geçince arayıp, ödeme yapmam gerekiyordu buradan gelecek parayı bekliyordum dersin.
akbank falan çöktü dün. yani her şey olabiliyor. bi kaç gün iyi kiracı için tolere edilir.
  • rewlack  (07.07.21 10:52:37)
Konuştuk hallettik, konu kilit :) Fikir verdiğiniz için teşekkür ederim :)

  • paramolacak  (07.07.21 12:13:41)
1-2 günün lafı olmaz gibi düşünüyorum. Düzenli ödeyen biriyse.
1 hafta vs gecikirse sorarsın, ben hep günü gününe öderim ama 1 kez banka havuzuna alıp kendi hesabına göndermemiş ev sahibim 1 hafta sonunda aramıştı.

  • lcha  (07.07.21 13:00:59)
direkt araman lazım sonra alışkanlık haline geliyor. iyilikten Maraz doğar

  • all girls dream  (07.07.21 14:46:27)
1 hafta bile gecikse bişey deme. ama yatırdıktan sonra, "kiradan gelen parayla otomatik ödemeler var, aksarsa bende aksıyorum" dersen sonraki ayları garantiye alırsın.

  • etna  (07.07.21 19:02:26)
başlığı okuyunca kiracı 1 aylık kirayı yatırmadı falan sandım. 1-2 günün bence de lafı olmaz

  • Mossy  (07.07.21 20:42:56)