Halkidiki'ye nasil gidilir? neler yapilir?

Ucakla selanik gibi gorunuyor en mantiklisi.

cok guzel gorunuyor. daha once hic yunan adasi'na gitmisligim yok. agustos gibi gitmeyi dusunuyorum ya da eylul gibi.

ordan baska adalara geciliyor mu? neler yapilir? 5 gun yeterli midir?

selanik'e uçakla gitmek bana pek mantıklı gelmiyordu o yüzden hep otobüsle gittim. gerçi otobüsle de 10 saat filan sürüyor. selanik'e ulaştıktan sonra oranın otogarına gidip halkidiki otobüslerine binmen gerekiyor. gerçi bazı firmalar otogarda bırakıyor bazısı doğrudan merkezde bırakıyor, onu sormak lazım. selanik'ten halkidiki'ye ulaşım 1-3 saat arası sürer. epey duruyor çünkü otobüs, özellikle halkidiki'ye ulaşınca beldeleri dolaşıyor işte.

cassandra, sithonia ve athos olarak 3 parçadan oluşuyor halkidiki. athos'ta manastır var oraya komple girilmiyor zaten. özel izinle filan ziyaret edilebiliyor sanırım detayını bilmiyorum, ama tatil filan yapılamıyor yani öyle. cassandra tarafı daha hareketli sithoina daha sakin olarak bahsediliyor genelde. ben farklı zamanlarda birer hafta kallithea, sikia ve neos marmaras'ta kaldım. bence en iyi deniz sikia'daydı. sikia'nın merkezi biraz içerde ama paralia sikias denen bölgesinde kalmak lazım gidilirse. sikia plajı demek zaten aslında. orası çok sakin pek fazla işletme de yok. sakin ve güzel deniz istiyorsan güzeldi. neos marmaras daha büyük ve merkezi bi yer. yazlık belde gibi daha çok. biraz daha etrafta bişeyler olsun dersen orayı tercih edebilirsin. bu ikisi sithonia tarafında. kallithea da kötü değildi ama bunların gerisindeydi, çok oldu zaten oraya gideli, pek bir şey söyleyemeyeceğim onun hakkında. afitos'u övüyolar baya ama bi türlü denk getirememiştim oraya da bak bence.

ordan başka adalara geçiş yok bildiğim kadarıyla ama halkidiki'ye gidiyosan bi de adalara gideceğim diye kasmana gerek yok bence. 5 gün de bütün halkidiki'yi dolaşacağım dersen yetmez tabii ama güzel bi tatil için yeterli. aracın olmayacaksa zaten halkidiki içinde beldeler arası ulaşım çok sık değil, yani bi yere gidip orda kalma ihtimalin yüksek. ulaşım biraz zaman alıyor işte, özellikle otobüsle selanik + oradan halkidiki şeklinde olursa. ktel de selanik içinde otobüs ulaşımını yapan firma, halkidiki'ye de onlar gidiyor. onların sitesinden nereye, ne zaman gidiyolar filan bakabilirsin.

şu hatta işte dediğim site: ktel-chalkidikis.gr
  • tepedeki psychedelic adam  (02.07.21 20:05:54 ~ 20:06:51)
1- Vizeler ve tatile gidiş şu sıralar yok zannediyorum pandemi sebebiyle
2- İstanbul'dan gideceksen otobüsle Selanik'e gitmek de bir seçenek
3- Halkidiki ada değil, yanlış anlaşılma olmasın
4- Halkidiki o kadar muazzam güzeldir ki hiçbir adaya gitmene gerek yok bence.
5- Değil 5 gün, 5 ömür yetmez :P
6- Marmaris'e benzetiyorum Halkidiki'yi, her tarafında muazzam güzel koylar, kumsallar, denizler vs.
  • michael_knight  (02.07.21 20:40:52)
Bence Thassos hem daha yakın hem daha güzel.
Nerede yaşıyorsun bilmiyorum ancak kendi arabanla gitmek en kolayı olacaktır.
Thassos’a da Halkidiki’ye de gittim. Thassos’a her yıl giderim ancak Halkidiki’ye bir daha gideceğimi zannetmiyorum ki hemen hemen her yerini gezdim.
  • otopsicocugu  (02.07.21 21:07:09)
Halkidiki ada değil bu arada

  • Mistyimage  (02.07.21 21:13:04)
Halkidiki tarafları çok güzeldi. Güzel sakin bir tatil yapabilirsin.

Selanikten halkidiye gitmek istiyorsan aşağıdaki otobüs garına gitmelisin.

www.google.com!4m5!3m4!1s0x0:0x3a837f7f89c79fbd!8m2!3d40.5751123!4d22.9840286

Otobüs seferleri seyrek olabiliyor. Selanikten 2 - 3 saate güneye kadar inebilirsin.

kassandra biraz daha canlı daha kalabalık yarım ada. Sithonia daha sakin aile pansiyonlarının olduğu bölge. Diğer yarımadaya turistik faaliyetler yoktu.

Hangi tarafa gidersen git memnun kalırsın. Denizi ve kumsalları efsaneydi.
Önceki yıllarda türklerde ipsaladan girip selanik e girmeden buralara gidiyorlardı.

Orta halli pansiyon tutup kahvaltıyı pansiyonda yaparsın, akşamlarıda çok güzel balık yersin. Mis gibi ahtapot tava ve saldalyaları var.
  • gibicibicis  (02.07.21 21:30:15)
araba varsa direk araçla gitmek daha mantıklı.

yalnız yunanistan turist vizesi vermiyor şu an.
  • nuisance  (02.07.21 21:51:57)
Selanik istanbul araba ile 6 saat. 10 senedir her yaz araba ile balkan turu yapıyorum, şiddetle tavsiye ederim. Halkidiki de plajlari ile gayet tatmin edici, ucuzlugu ile sasirtici bir yer. Gerci avro olmus comolokko, artik ucuzlugu bize gore degil.

Eger araba ile dusunurseniz özelden genis bilgi verebilirim. Kavala, iskece, dedeagac sehirleri de selanik e gelmeden gorebilecegin yerler hem.
  • duster  (02.07.21 23:36:24)
Ay evet ada değil biliyorum; ordan yakın adalara geçebilir miyim diye sormak istemiştim güzergah sorma anlamında:)))

  • nefertarii  (02.07.21 23:51:12)