plastik-kağıt çöpleri ayrı poşetliyor musunuz

daha çok duyarlılık için açtım

damacana yerine 1,5luk su aldığım için baya çıkıyor onları kapaklarını filan biriktirip çöp kenarına koyuyorum

her şey kargoya döndüğü için baya da kağıt birikiyor

bu ikisini ayrı ayrı poşetlemeye üşeniyorum ama

şişe sütleri de yapmaya çalışıyorum
soda şişeleri normal çöpe gidiyor
bunları taşıması tek tek cam dönüşüm kutusuna çıkarması biraz dert
bir de cam dönüşüm kutusu çok yaygın değil

Valla ben 3-5 ayrı poşet şeklinde değil de 2'ye ayırıyorum. Birinde sebze- meyve-yemek artıkları diğerinde kağıt, karton, cam-plastik şişe şeklinde oluyor.

  • Amaranta ursula  (30.06.21 12:34:00)
Ben her şeyi ayırıyorum. Yemek artıklarını mahalledeki hayvanlara, atık yağları, eski elektronik eşyaları ve kağıt atıkları ve eski kıyafetleri belediyeye veriyorum. Cam, plastik atıkları da konteynere atıyorum.

Ama bunların hepsine erişimim kolay. Mesela evimin önünde ayrı ayrı atabileceğim konteynerler var. Bu kadar kolay erişiyor olmasam uğraşır mıydım emin değilim. Benimki geri dönüşüm bilinci değil sanıyorum ki. Belediye o kadar uğraşmış boşa gitmesin diye düşünüyorum herhalde.
  • bunetantana  (30.06.21 12:39:37)
Geri dönüşüm zannettiğimiz kadar efektif değil, hele bizim ülkede hiç değil bence. Yine de ayırıp (yakınlarımda geri dönüşüm kutusu olmadığı için) çöpe ayrı atıyorum. Atık toplayan çocuklar bari alsın diye.

playing star again +1
Ayrıştırmak yerine daha az atık çıkarmaya çalışsak daha iyi.

blogs.scientificamerican.com
  • kobuzchu kiz  (30.06.21 13:42:59)
evet, plastik, kağıt ve ambalajları ayrı, evsel atıkları ayrı çöp poşetlerinde biriktirip ona göre çöpe atıyorum.

  • dnzbrs  (30.06.21 13:44:48)
Her şeyi ayırıyorum, üşenilecek bir şey değil. Belediyenizi ve muhtarınızı arayıp bilgi almanızı öneririm. Geri dönüşüm kutusu her ilçede olmayabiliyor, örneğin bizim burda haftanın bir günü belli bir saatte evlerin önünden toplanıyor. Cam dönüşüm kumbaralarını da mahalleniz için talep edebilirsiniz.

  • fotrsapka  (30.06.21 13:46:00)
Daha çok plastik tüketerek nasıl bir fayda sağladığınızı anlayamadım.

  • suicides underground  (30.06.21 13:49:59)
yakınımda iki cam kumbarası olduğu için camları muhakkak ayırıp onlara atıyorum.
ambalaj atabileceğim bir kumbara da var ama o biraz uzak sayılır, her zaman oraya atamıyorum.
o zaman da belki plastik toplayanlar alır diye ayrı bir poşetle atıyorum.
  • blatta hiberna  (30.06.21 13:58:10)
"Daha çok plastik tüketerek nasıl bir fayda sağladığınızı anlayamadım."

haklısınız
ama damacanaların temizliğine güvenmiyorum cam da olsa
olası sağlık sorunları daha fazla probleme yol açacak
  • bir soru sorcam  (01.07.21 11:30:17)