Avrupa'da Türkiye'ye arabayla tatile gelenlerin deneyimleri

Selamlar
Simdi bu sene olmasa da belki seneye vs arabayla Türkiye'ye gelir miyim acaba gibi düşüncelerim var. Şimdi köpek de var, dedim onu da getiririz falan yoksa evde köpek bakicisi ile birakicaz ucakla gelicez.

Fransa'dan gelecegim. 2900 km diyor.

Nasildir, yapilir mi? Dertleri nelerdir vs merak ediyorum.

yurt dışı tecrübem olmadı. ama türkiye içinde 800-900 km araba kullandım. toplam 3-4 mola verdim. gideceğim yere vardıktan sonra aşırı yorulmamıştım ama üzerimde bir ağırlık vardı. eğer full araba kullanırız 2 şoförüz biri uyur diğeri sürer derseniz belki kulağa mantıklı gelebilir ama 2900 km yine de çok yorucu olur emin olun. köpeğiniz de varmış, sanırım 2-3 saatte 1 mola vermek zorunda kalacaksınız. dikkat dağınıklığı, sıcak, bilmediğiniz yollar vs. işin içine girince riskli olabilir. tavsiyem yolu 2'ye bölün. 1500 km bir gün 1500 km bir gün gelin. arada 1 şehirde uyuyun, duş alın vücudunuz bi kendine gelsin.

  • golgi aygıtı  (30.06.21 12:41:06 ~ 12:42:49)
youtube'da sıla yolu diye aratırsanız, yapılıp kayda geçirilmiş bir çok yolculuk karşınıza çıkıyor. Bir fikir edinmenizi sağlayacaktır.

  • hayaletimsi  (30.06.21 12:43:40)
Yani aslinda fikir ediniyorum da 1.5 saat koyanlar var, arkaya ölürüm Türkiyem müziğini dayayip. Sikinti nedir nasil gecer vs yapmis varsa sormak isterim. Yoksa youtubeda video olduğunu biliyorum evet.

  • logisticsmanager  (30.06.21 13:33:30)
köpeği bilmem ama ben 5 kez yaptım bu yolculuğu araçla. çok eğlenceli ancak bazı tarihlerde yola çıkıldığında gümrüklerde 10-15 saat bekleme gibi durumlar olabiliyor. özellikle almanya'da okulların tatil edildiği dönemler yollarda yoğunluğa yol açıyor. gerçi korona nedeniyle o kadar olmaz herhalde bu sene. hızlı gitmeyi tavsiye etmem birkaç yerde konaklama yapmanızı tavsiye ederim. rotaya bağlı olarak fikir verebilirim. ben hep yunanistan üzerinden gelmiştim.

  • burya  (30.06.21 13:38:40)
o yolu yapmadim, ama mutlaka bi gun yapicam. gozume italya'dan yunanistan'a feribotla gecilen rotayi kestirdim. sinir kontrolu sadece TR'ye girerken olmus oluyo. yani road trip kafasi icin yapilir ancak, diger turlu hakkaten cok uzun yol (ki bi de daha pahaliya oluyo).

benim gozumu korkutan TR'ye gitmesi degil, de donus yolu. uzun yolculuklarda (1500km +) eve donus yolu beni cok bayiyo.
  • lamartin  (30.06.21 21:02:24 ~ 21:02:35)
Avrupa guzergahi degil ama rekorum arabayla 3 gunde 3650km, uzun yolu cok severim beni pek etkilemiyor. Cikmadan arabaya saglam bakim lazim, dandik araclarla olmaz ben olsam arac 10 yasinin ustunde ise bulasmam, yas arttikca risk buyuyor. Yanina yedek benzin, alet edevat almak lazim, yedek lastigin havasini kontrol ettir vs.

otelleri onceden ayarlamadim, yoruldugum yerde ilk buldugum otele girdim yattim. elektronik esyalar icin ayri canta yapmistim onlari odaya yanima aldim arabaya girerlerse gitmesin diye. Full yuklu arabayla yola cikmistim, butun koltuklarin ustu esya doluydu.

Kopek ile nasil olur bilmiyorum..
  • cooperr  (30.06.21 21:11:25)