Spordan sonra hicbir yerin agrimamasi

Selam,

Gecen gun 60 km bisiklet surdum, 19km/s hizla. Benim icin gorece uzun bi mesafe ve marttaki sakatligimdan sonraki ciktigim ilk uzak mesafemsi bisiklet surusu olmasina ragmen ertesi gun hicbir kas agrisi vs hissetmedim vucudumda. Tamam yorulmustum sonrasinda vs ama kaslarda hicbir sey yoktu.

Bu sporun bir ise yaramadigi anlamina mi geliyor?
Hizimi nasil arttirabilirim?
Ya da once mesafeyi mi uzatsam?

Tesekkurler.

hayır, spor spordur.
yokuş çıkarak dayanıklılık ve ani güç değişimi ile gelişme sağlayabilirsin.
bisiklet nabzını belirli bir seviyede yüksek tutan, sağlıklı ve eğlenceli bir aktivitedir. kaslarını yüksek derecede yorman zaten zor iş, böle bir beklenti de anlamsız biraz.
  • hasmetizm 2046  (28.06.21 11:08:11)
bir işe yaramaması imkansız 60 km diyorsunuz. çatur çutur kalori yakmışsınız. uzmanı değilim, spor sonrası kasların o kadar da ağrımaması vücudun buna alışık olduğunu gösteriyor olabilir. kondisyonunuz iyiyse sorun olmamıştır.

  • golgi aygıtı  (28.06.21 11:10:17)
hızınız düşük, o yüzden kas ağrınız yok ama kalp kası için iyi bir egzersiz (kardiyo) yapmışsınız. aylar önce 80km bisiklet sürmüştüm sizin temponuzda bende de kas ağrısı olmamıştı. kasları güçlendirmek için kısa süreli ama daha yoğun antrenman yapmak gerekiyor. Runtastic telefon uygulaması ile koşu yapıyorum haftada 3 kez yaklaşık 30'ar dakika, her seferinde kas ağrısı oluyor.
bbc bir belgeselinde (trust me I'm a doctor) en iyi egzersiz nasıl olmalı konusu geçiyordu, birkaç doktor kendi görüşünü söylüyordu, bir kardiyoloji doktoru her hafta aralıksız 4 saat yüksek hızda bisiklet sürdüğünü bunun yapılabilecek en iyi kardiyo egzersizi olduğunu söylemişti bunu da aklınızda olsun diye yazdım.

  • pasifik beyaz surmeli yunus  (28.06.21 13:48:52)
demek istediğim yaptığınız egzersiz kalp için iyi, kaslar için de iyi olmasını istiyorsanız tempoyu arttırın bence. Runtastic uygulamasında bisiklet sürme modu da var, oradan hedef tempo seçebilirsiniz, temponuz düşünce sizi uyarır

  • pasifik beyaz surmeli yunus  (28.06.21 13:50:55)