suriyelilerin 5 sene sigortalı çalışınca koşulsuz vatandaşlık alması

bir tanıdığum usriyeli 5 senesi dolmuş, başvurusunu yapmış, 1-2 aya vatandaşlığı alcam dedi.
tek şart 5 sene sigortalı çalışmak.
o zaman 2-3 seneye bunların çoğu vtandaş olcak !
bu konuyu biliyormusunuz yada duydunuzmu daha önce ?

Yani Norveç’te de öyle. 5-6 sene boyunca devlete düzenli bir iş edinip vergi verdikten sonra seni vatandaş yapıyorlar.

  • fıytfıyt  (25.06.21 14:27:06)
Adam çalışma izni alıp sigortalı çalışabiliyorsa çok sorun değil bence, 250 bin dolarlık ev alarak vatandaşlık alınması daha ilginç bence. Bakın vatandaşlığı satmıyoruz bile, satsak daha karlı

  • atom karincanin torunu  (25.06.21 14:32:38)
vatandaşlık almaları doğal bir durum. tüm dünyada öyle zaten. avrupa'ya mavi kartla giden türklerin de çoğu 5-6 yıla vatandaş olacak.

  • phiphi  (25.06.21 14:46:33)
Avrupa hakkindaki yorumlar dogru fakat soyle bir durum var. Sadece 5 yil calistin vatandas olabilirsin demiyorlar. Hollanda'da mesela 5 yil calisman sadece bir sart, bunun yaninda 3 tane mi ne sinava girmen gerekiyor. Bu sinavlar Flemenkce'ni olcmek icin bunun yaninda buranin genel kulturu hakkinda sorular soruyorlar. Mesela deneme sinavlarinda bir "Amiriniz sizden kahve isterse getirmeli misiniz, getirmemeli misiniz?" seklinde bir soru vardi. Krallikla ilgili sorular vs var. TR'de de durum boyleyse evet farkli bir durum yok. Ama yok sadece 5 sigortali calismis mi diye bakiyorlarsa bence sorun var.

  • seksli harf  (25.06.21 14:59:06)
benim de soyle bir duyurum vardi: www.eksiduyuru.com ama uygulama nedir bilemiyorum. Suriyelilere sormak lazim. AKP bu adamlari kara kasi kara gozleri icin ulkede tutmaz, vatandaslik verip oy deposu olarak kullanacak

  • freedonia  (25.06.21 15:03:30 ~ 15:06:40)
bu konuya şaşırmadım ama yukarıda avrupadan örnek verenleri görünce şaşırdım
avrupa 5 milyon göçmen almıyor bir anda. göçmen politikası var.
biz ise önümüze geleni alıyoruz
  • dafuq  (25.06.21 15:14:27)
Avrupa örneği verenler espri mi yapıyor yoksa ciddi mi? Avrupa o 5 yıllık çalışma yapan kişileri ülkesine alırken on tane kritere bakıyor, istediğini alıyor istemediğini almıyor. Hurra bir ülkeye kim olduğu belli olmayan işidçisi nusracısı diplomasızı almıyor.

  • biravekahve  (25.06.21 15:18:44)
finlandiyada multeci olarak gelip 4-5 yilda vatandaslik alanlar var, bir kismi evlilik vs.

  • christopher nolan  (25.06.21 15:29:17)
Öyle bir yazmışsınız ki sanki Türkiye'de herkes sigortalı çalışıyor. Kayıt dışı işçi çalıştırma cenneti Türkiye. İşverenler kaçak ve çok düşük ücretle çalıştırabildikleri için bu insanları tercih ediyor zaten.

Ben vatandaş olmasından ziyade 5 sene sigortalı çalıştırılmasına şaşırdım.
  • bruce mclaren  (25.06.21 15:36:58)
Akp sevmeyeceğinin önüne ot koymaz. Kesin birşeyler yapacaklar da ne yapacaklar belli değil.

  • vizivozo  (25.06.21 15:41:50)
Sigortalı çalışabiliyorsa 5 yıl, alsın zaten. Dünyanın çoğu yerinde böyle, şok olacak bir durum yok.

Avrupa’da blue cardla çalışanlar dil biliyorsa 2 yıla kalmadan “oturum alıyor” vatandaşlık da nispeten kısa sürüyor.

Ekleme: hahahha kızım avrupa örneği verene neden kızıyorsunuz? Olay yerli bunca işsiz varken göçmenleri rastgele sigortalı çalıştırabilmek. Veya istihdam açığı varsa (!) lokal halkı neden tercih etmedikleri. Ona da biz mi bakalım : D kim sorumluysa oraya şaşırın.
  • rewlack  (25.06.21 15:48:42 ~ 15:51:25)
Bu zaten her zaman yok muydu neden şaşırdınız? Football manager oynayanlar bilir futbolcu 5 sene sizde oynayınca Türk statüsüne geçebilir.

  • zoghurt  (25.06.21 17:30:06)
Yanlış bilgi. Suriyeliler de vatandaşlık alıyor ancak farklı yollarla mesela istisnai vatandaşlık ya da evlilik yoluyla. 5 yıl çalışan her yabancı Türkiye’den vatandaşlık alabilir bu doğru ancak unutmamak gerekir ki;
1. Çoğu ülke benzer bir vatandaşlık politikasına sahip
2. Bu Suriyeliler için olan bir şey değil

Bilgi yanlış çünkü Suriyeliler geçici koruma altında. Onların böyle bir hakları yok.

Geçici Koruma Yönetmeliğinin 25’inci maddesi göre:
Geçici koruma kimlik belgesi, Türkiye’de kalış hakkı sağlar. Ancak bu bel- ge Kanunda düzenlenen ikamet izni veya ikamet izni yerine geçen belgelere eşdeğer sayılmaz, uzun dönem ikamet iznine geçiş hakkı tanımaz, süresi ikamet izni toplamında dikkate alınmaz ve sahibine Türk vatandaşlığına başvuru hakkı sağlamaz.

Kaynak: gam.gov.tr
  • but that was just a dream  (25.06.21 17:39:06)
her ülkede var neredeyse.

  • duyurukullanıcısı  (25.06.21 17:41:53)
Adam sigortalı çalıştıysa 25 yaşına gelen çoğu Türk vatandaşından daha çok katkı sağlamıştır ekonomiye, o yüzden normal.

  • KaraSakall  (26.06.21 12:03:36)
avrupa'nın çoğu ülkesinde 5 yılda verilen vatandaşlık değil, kalıcı oturum izni. vatandaşlık çok daha uzun ve meşakatli bir süreç. evlilik vs harici tabi.

  • in a world of magnets and miracles  (26.06.21 12:24:49 ~ 12:25:31)
but that was dream +1

suriyeliler misafir statüsünde. böyle bi hak yok onlara. mülteci antlaşması avrupa birliği ile aramızda sadece.
  • comp  (26.06.21 13:17:36 ~ 04.02.22 22:16:36)