emekli maaşım nasıl hesaplanacak?

emekli olmama daha 40 yıl var. :))

ama merak ediyorum. neye göre belirlenecek?

arkadaşım dedi ki son 5 yıl çalıştığımız yere göre. ama öyle şey olur mu?

bildigim kadariyla odenen sigorta primlerine gore oluyor. bence devlete bagimli kalmadan emeklilik hayatini gecirebilecek bir plan belirlemek lazim.

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (24.06.21 15:02:42)
Ben son 3 sene alınan maaşa göre diye biliyorum hatta :)

  • whoosie  (24.06.21 15:03:28)
30 yıl öncesinde belli olmaz, şu an yapacağın hesap gerçeği yansıtmayacaktır. 30 yıl türkiye gibi her günü ayrı kaos olan bir ülke için çoook uzun bir süre. kim bilir o zaman kadar neler değişir bu emeklilik hesabı konusunda.

  • Jux  (24.06.21 15:11:52)
2000 oncesi primlerin icin oran %70
2000 - 2008 10'uncu aya kadar primler icin %55
2008 10'uncu aydan sonrasi primler icin %41,48
oraninda aylik baglaniyor

sen hangi araliklarda prim odediysen o prime gore yukaridaki oranlarda maas baglaniyor
  • baknedicem  (24.06.21 15:12:36)
5510 sayılı kanuna tabiyseniz yani 2008 den sonra işe girdiyseniz
(ortalama aylık * her 360 gün için %2 = emekli aylığı) yani aylık ortalamasının %50si dikkate alınır.

son 3 yıl-5 yıl primin 4/a-b-c hangi statüde geçtiği açısından önemli 5510 a tabiyseniz en uzun hangisiyse o dikkate alınır.

burada çok büyük eşitsizlik var tabi ki bence de alternatif emeklilik planı yapmak gerekli kesinlikle maaşın yarısını almak çok büyük sıkıntı.
  • windymimas  (24.06.21 15:48:06)
40 sene diyorsun, acaba 40 sene sonra Türkiye diye bir ülke kalacak mı?
Jux+1 benim bildiğim son 20 senede 3 defa değişti sistem. 40 yıl sonra belki emekli maaşı diye bir kavram olmayacak, o yüzden boşver hiç kafanı yorma.

En güzeli kendin birikim yapıp mümkünse 50-55 yaş sonrasında hiç çalışmadan en az 20 sene idare edecek bir parayı kenara koymak.
  • zikardo  (25.06.21 02:03:42)