Vefat edenin tapu kaydının öğrenilmesi

Merhaba, babamın vefatı üzerine veraset ve intikal vergilerinin ödenmesi için tapu kayıtlarının öğrenilmesi gerekiyormuş, fakat geçtiğimiz haftalarda kapı engelini aşamadım, güvenlik randevu al gel dedi ama müdürlük randevu ile değil webtapu üzerinden çalışıyor, orada intikal başvurusu yaptım ama o öyle kaldı.

Benim tapu kayıtlarını alıp belediyelerden rayiç bedellerini öğrenip vergi beyanını hazırlamam lazım.

Bu süreçte ek olarak bankalardan nasıl bir kayıt alıp bunu beyannemeye eklemem gerekiyor?
Teşekkürler cevaplar için.

merhaba

yakın zamanda ben de babamı kaybettim, benzer bir süreç ile uğraşıyorum şu aralar. cidden çok can sıkıcı prosedürler söz konusu, umarım sorun yaşamadan halledebilirsiniz.

ben babamın e-devlet şifresini bildiğim için tapu kayıtlarına ulaşmam zor olmadı. ancak anladığım kadarıyla sizin böyle bir imkanınız yok. veraset ilamı ile birlikte tapu dairesine gittiğinizde size bu bilgileri vermeleri lazım, ancak personelin iş bilmezliği yüzünden size bildirmemişler.

tapuları bir şekilde temin ettikten sonra, söylediğiniz gibi ilgili belediyelere gidip rayiç bedel evraklarını almanız gerekiyor. bu süreçte de taşınmazlar ile ilgili bir borç söz konusu ise onu da ödemenizi tavsiye ederim. vergi borçları kapanmadan, mirasçıların taşınmazları üzerlerine almasına izin vermiyorlar.

bankalardan da, ilgili hesabın içinde vefat tarihinde ne kadar para bulunduğuna dair vergi dairesine iletmek üzere imzalı bir mektup almanız lazım. beyanname ile birlikte bu mektubu da vergi dairesine iletmeniz gerekiyor.

vergi daireleri mayıs ayı itibariyle randevulu sisteme geçmiş, randevusuz bir şekilde elden beyanname almadıklarını söylediler. internet üzerindeki platformları üzerinden randevu alıp; rayiç bedel evrakları, bankadan aldığınız imzalı mektup ve varsa araç ruhsatının fotokopisi gibi intikal edecek olan diğer varlıkları sisteme yüklemeniz gerekiyor. daha sonra randevu gününüz geldiğinde vergi dairesine gidip, hesaplanmış olan değeri ödeyip, borcu yoktur evrağını alacaksınız. ancak randevular aşırı yoğun, ben bir ay sonrasına randevu alabildim. elinizi çabuk tutmanızı tavsiye ederim

başınız sağolsun, sıkıntılı bir süreç gerçekten. umuyorum ki rahat bir şekilde işlerinizi halledebilirsiniz.
  • doubletapper  (22.06.21 13:27:59)
banka hesabının açıldığı şubeye giderseniz, iki şube arasındaki evrak paslaşmaları devre dışı bırakıldığından, işleri daha çabuk hallediyorlar bu arada

  • doubletapper  (22.06.21 13:29:51)
İnternetten de dosya gönderrbiliyorsun

  • bir soru sorcam  (22.06.21 14:56:47)
@doubletapper açıklayıcı yazın için çok teşekkür ederim.

Alo 181'den bir şeyler öğrenebildim ilk anda neden aklıma gelmedi bilmiyorum.

Olurda bir gün ihtiyacınız olursa diye ben de açıklayayım, webtapuda başvuru ekranında diğer işlemler adımında rapor ve belge talebi adımı var.

Buraya açıklama olarak babamın tc'sini yazıp, muhsile ait tüm taşınmaz bilgilerinin kayıtlarını talep ediyorum yazdım. bir sonraki ekranda ada parsel istiyor, Veraset ve İntikal Vergisi beyannamesi için tüm tamamı yazdım.

Sonra müdürlükten aradılar çok fazla taşınmaz olduğu için hepsi için masraflı olacağında sorgu sonucunu versem yeterli olacaktır dedi memur, evet dedim ben de ismini söyleyip yarın gel al dedi. Maalesef içeriden bir isim bilmek o kadar önemli ki :D

Yani söylendiği gibi direkt alabilmeniz gerekir ama böyle önden bilgisini vermek iyi olabilir galiba :)
  • atom karincanin torunu  (22.06.21 20:39:42)