Komşumla Elektrik faturası ortak ama bir sorum var

Arkadaşlar alt komşu ile dubleksten bozma evlerimiz sayaçlar farklı.
Şimdi soru şu;

Antalyada yaşıyoruz(çarpanlar farklı mıdır bilmem diye yazma gereği duydum) bu ay 240 tl elektrik faturası gelmiş bize. Geçen ay mesela 800 gelmişti ben 305 lira o 495 lira yatırmıştı tüketimimize oranla.

Şimdi soru şu;

Bu hesaplamalar yapılırken bu 240 tl Faturada şu şekilde hesaplanmış şirket tarafından;

( 302,365 * 0,644122 ) = 194,76

Buna EK OLARAK;

enerji fonu ( 0,84 tl) + trt payı ( 2.4 tl ) +btv (6 tl ) + kdv ( matrah 204.00 )

TOPLAM
240,670

Benim sayaç 122 kw onunki 130 kw bu ay 240 tl verirken çok bi problem gözükmüyor ortada ancak geçen ay epey bir uçurum vardı aramızda tüketimlerde. Bu yukarıda EK OLARAK yazdığım kısım enerji tüketimi artınca artıyor. Mesela geçen ay 150 lira civarı bir ( EK OLARAK ) kısmı çıkmış bu ay 45.96 tl.

sorum şu ki;

Direk KW tüketimi ( son sayaç ve önceki sayaç okunması ) üzerinden borcu paylaşıyor olmamız benim için adaletsiz mi ? Adaletsiz ise kendi borcumu sizce nasıl hesaplamalyım ? bu ( EK OLARAK ) hesaplanan kısımdaki payım farklı olmamalı mı sizce ? Ne kadar tüketilirse ona göre ek artmış gibi duruyor ya da o oranlar zaten sene sonuna doğru hep böyle mi arıyor ?

Teşekkürler :)

olası en adil paylaşma şekli;

122+130 kw yani toplamda 252 kw için, 240 tl ücret gelmiş. yani tüm vergiler ve yan giderler dahil 1kw ücreti yaklaşık 0,9524 tl. bunu da kullanılan kw ile çarpınca herkesin ödemesi gereken tutar çıkıyor.

eğer düşündüğün gibi tüketim arttıkça ücretlendirme de artıyorsa, tüketimi karşı taraf tekbaşına artırmıyor. onun tüketimine seninki ekleniyor. yani arada sen olmasan onun tüketimi belki normal değerlerde olacaktı. aynı şey senin için de geçerli.

iki ayrı aboneliği olmayan evi tercih eden 2 ayrı kullanıcı olarak, ikiniz de bu gibi hesaplamalara baştan razı olmuşsunuz zaten. bu sebeple en adil ücretlendirme yukarıda anlattığım şekilde olanı.
  • reanarchy  (21.06.21 15:05:12)
Aboneliğinizi ayırın, tüketim artışında birim maliyetin artmasından doğan maliyeti hesaplamanız pek mümkün değil ki söylendiği gibi bunu artıran iki ortağın olması.

  • atom karincanin torunu  (21.06.21 15:16:24)
Dağıtım bedeli hariç tüm ekler birim fiyatın %' si şeklinde hesaplanıyor. Dağıtım bedelide kwh başına sabit zaten
Her türlü tüketimi ister siz artırın isterse komşunuz o ek bedeller her ay değişkenlik gösterecek ama kwh üzerinden olduğu için mantık aynı.
O yüzden sayaç ayırma imkanı yok ise direk tüketime göre hesaplamak en doğrusu.
  • cuma  (21.06.21 16:00:11)
Çok kafa yorma bence oran orantı yap gitsin. Olmadı sayaçların ayrı okunmasını iste

  • grid  (21.06.21 19:07:56)