biontech aşı olacağım ama korkuyorum

ya kaç gündür sözlükte yazılanları okuyorum ve bu olası yan etkilerden çok korkuyorum. aşırı hassas ve mızmız bir bünyem var ota boka antibiyotiklik hasta olan biriyim. astım, sinüzit, bronşit, kalp ritm bozukluğu ne ararsanız var...

bana moral verin dostlar olmak istiyorum bu aşıyı. abartıyorlar diyin, bişey olmaz diyin.

Merhaba. Ben cuma gunu asi oldum. Benzer cekincelerim vardi. Kendi deneyimimi paylasayim. Asi olduktan sonra tedirgin edecek bir durum yasamadim. Saat 2de asi oldum. Gece biraz etkisini hissettim. Asiri heyecanlaninca gerceklesen durumlar olur ya bunyede. Bende o sekilde oldu yan etkiler. Yarim saat kadar surdu sanirim zaten sonrasinda uykuya dalmisim. Sabah da domuz gibi uyandim. Deneyimlerime gore korkulacak bir durum olmadi. Yani simdilik.
Bu yazdiklarim kendi tecrubelerim. Sizde de aynisi olacak diye bir sey yok.

  • nax  (20.06.21 17:47:36)
Bu kadar çok hastalığınız varsa Covid olmak aşı olmaya kıyasla katbekat daha tehlikeli. Ayrıca neredeyse tüm amerika nüfusu biontech oldu bi b*kluk olsa çoktan çıkardı, yani kaçırmayın bence. Ben taa ocak ayında meslekten ötürü sinovac oldum mesela keşke biontech olsaydım diyorum açıkçası. Ayrıca annem babam biontech oldu bu ay zımba gibiler

  • sydney  (20.06.21 17:53:34 ~ 17:55:41)
Bütün dünya bu aşıyı oluyor korkacak ne olabilir ki?

  • suicides underground  (20.06.21 17:53:44)
2 doz biontech oldum. aşı yerinde hafif ağrı dışında ben hiç bir yan etki hissetmedim. iyi düşünün pozitif olun böyle şeyler psikolojinizi etkilemesine izin vermeyin.

  • dedim ben sana  (20.06.21 18:31:31)
benim de taşikardik bir kalbim var ve bazen ciddi çarpıntı atakları yaşıorum mvp'den dolayı kapakçıkta çökme) ..
ayrıca kronik sinüzitim ve alerjik rinitim var, ama dr.lar neredeyse herkese tavsiye ediyor bu aşıyı. ama ben de sizin gibi telaşlı oldugumdan 2 arkadaşla beraber gittik aşı olmaya. bir arkadaşımın eşi ve çocukları da vardı, ortam şenlikliydi yani. hiç sıkılmadım panik olmadım. kol ağrısı da geldi geçti başka da yan etki yok...

  • omonia  (20.06.21 18:46:25)
hastanede ol, yarım saat bekle öyle ayrıl, bu kadar. Geçmiş olsun :)

  • nhk ni youkosu  (20.06.21 18:49:14)
Kaygı problemi olan biriyim, başa çıkmaya çalışıyorum.

Kendime dedim ki, korkumdan dolayı böyle bir şeyden mahrum kalmayı kabul ediyor musun?

Gittim oldum.
  • hedep  (20.06.21 19:05:35)
Şuana kadar dünyada 2.6 milyar doz aşı vuruldu. Bunun yarısı mRna aşısı. Majör bir yan etkisi olmadı
Bu aşı ilk kez uygulanıyor ama sanıldığı gibi yeni bir teknoloji değil onlarca yıllık altyapısı var
Dünyada her yapılan şeyin, vücuda alınan her şeyin bir riski vardır. Örneğin sadece ABD'de her yıl fıstık alerjisi nedeniyle 200 kişi hayatını kaybediyormuş. Dünyada şuanda çilek yiyip ölen insan da var, su içip ölen insan da.
Bunları aşı olunca ölüm riskiniz var diye söylemiyorum, aslında ne kadar az olduğunu göstermek için söylüyorum. Viral vector aşılarının çok düşük ihtimal de olsa bazı kişilerde yaptığı kan pıhtılaşması dışında aşılarda çok ciddi yan etkiler gözlemlenmedi. Şuan için istatistiki olarak aşıların yan etkileri ve ölüm riski bariz bir şekilde asprinden bile az
Asprin nedeniyle her yıl binlerce kişi hayatını kaybediyor. Evet asprin. Hiç asprinden korkan birini gördünüz mü? Böyle bir algıda seçicilik yok çünkü, kimse asprini takip etmiyor
aşılara ve yan etkilerine karşı inanılmaz bir algı oluştu. Şuan tek düşündüğünüz şey yan etkileri, ABD de birine bir şey olmuş, Yeni zelanda da birşey olmuş diye kulak kabarttı herkes.

Eksik bilgiyle ve aşıları değerlendirebilecek bir altyapınız olmadığını kabul ederek internette araştırma yapmayı bırakmanızı tavsiye ederim. İnternet öyle bir yer ki şakağım neden ağrıyor yazsanız 1 saat gezinseniz tümör olduğunuzu zannedersiniz

Bilime güvenin. mRna aşıları öyle yıllar sonra şunu yapacak bunu yapacak şeylerini bıraksınlar. Bana göre bir süper markete girdiğimizde satılan 10 üründen 8'i uzun vadede daha tehlikeli. Faz denemelerindeki ilk aşılananlar 1 yılı geçti. Ayrıca bu aşılar vücutta sadece 4-5 gün kadar kalıyor. Sonra tamamen yok oluyor, oluşturduğu antikorlar kalıyor
  • asbe  (20.06.21 19:34:48)