Geç yaşında avrupaya taşınınca emeklilik

22 yaşında çalışmaya başlayan birisi, 35-40 yaşında avrupada (mesela almanya) iş bulup orada çalışmaya başlasa ve geri dönmese, türkiyede brüt maaşından kesilen emeklilik primleri boşa mı gitmiş olur? Almanyaya gidince 10-15 sene kalıp geri dönse, almanyada ödediği primler boşa mı gitmiş olur? Bu kişinin emekliliği nasıl olur?

bildiğim kadarı ile ödemeler boşa gitmez,

ama doldurman gereken bir gün var. o gün hesaplanır ve değeri ile çarpılır. sen bu değeri elden ödemeyi kabul edersen emekli olup maaşını alırsın.

mesela atıyorum 320k öde sana 3200tl maaş bağlayacağız dediler. 100 ay 9 yıla çıkarırsın. şimdi tabi binbir türlü hal var o sebeple yaşlılık zamanlarında gelen garanti ödeme bence yaşlılık için faydalı. bildiğim kadarı ile herşeye haciz geliyor ama emekli maaşına gelmiyor mesela.
  • duyurukullanıcısı  (18.06.21 12:21:56)
Bir fikir söyleyeyim, emekli sandığı - sgk geçişleri şu şekilde oluyor,

Emekli sandığının daha çok kesintisi var, emekli olduğunda daha çok maaş alıyorsun. ama atıyorum 100 günlük prim için senden 200 birimlik para kesiliyor.

SGK da ise daha az kesinti var. Emekli olduğunda daha az maaş alıyorsun. 100 günlük prim için senden 150 birimlik para kesiliyor.

Emekli olacağın zaman hangisinden emekli olacaksan diğerindeki iş günün emekli olacağın sisteme devrediliyor. Ama yalnızca iş günün devrediliyor. eğer emekli sandığından ödeyip sgkdan emekli olursan daha çok prim kesintisi olduğu halde sgk nın aldığı maaşı alırsın.

Bu tip bir mantık var mı bilmiyorum. Ama iş günü devrin olur merak etme diyenlere önemli olan iş gününün devri olmadığını söylemek istiyorum.
  • zimbirik  (18.06.21 12:57:31)
turkiye-almanya (ve bir cok ulke) arasinda karsilikli anlasmalar var, hicbir priminiz yanmaz.

  • bay b  (18.06.21 13:13:13)
alttaki linki ve ornekleri iyice oku.Tum sorularinizin cevabi bu linkte

www.dunya.com
  • turkuaz  (18.06.21 14:19:50)
hiç çalışmasanız dahi adınıza yapılan prim ödemeleri yanmaz. emeklilik yaşınızı doldurduğunuzda toplu ödeme alabilirsiniz.
ayrıca ülkemizin birçok avrupa ülkesiyle sosyal güvenlik anlşması vardır dolayısıyla bu ülkelerdeki çalışmalarınız anlaşma kapsamında birbirine eklenir veya borçlanırsınız.

  • windymimas  (18.06.21 15:04:29)
Ben size bu meselenin Türkiye ayağını anlatayım.

Almanya ya da Nikaragua farketmeksizin, Yurtdışında sigortalı olarak çalıştığınız süreleri daha sonra belgelendirmek şartıyla borçlanarak ödeyebilir ve Türkiye'deki günlerinizde ekleterek gerekli şartları sağladığınız takdirde emekli olabilirsiniz. Eğer çalıştığınız esnada TC vatandaşlığından çıktıysanız, sadece Türk Vatandaşı olarak çalıştığınız süreleri borçlanma hakkınız oluyor.

Çok gelen bir soru:

Almanya'da senelerce çalıştınız diyelim. Zaten bir dünya para kesildi sizden, yine de mi para ödeyeceksiniz?

Evet, ödemeniz lazım maalesef. Günlüğü en düşük 53,66 TL ve yatırdığınız primler Bağkur primi sayılıyor. Emekli olunca en çok ne kadar maaş alırsınız bilmem ama en az 1500 TL maaş alırsınız. Gerçi günlük 53 TL den fazla ödemediyseniz de zaten muhtemelen en fazla da o kadar alırsınız.

Aslında arada sözleşme olan bazı ülkeler için (mesela Almanya) iki ülkedeki primleri birleştirerek emekli olma yolu var ama kimse kullanmıyor bu yolu çünkü nihayetinde aylık 100 - 200 TL maaş bağlanan saçma sapan bir uygulama. Sözleşme aylığı deniyor buna.

Yeryüzünde 200'e yakın ülke içinde gerçek anlamda prim transferi yapabileceğiniz tek ülke ise İsviçre. Oradaki çalışmalarınızı Türkiye'ye transfer ederek normal bir şekilde emekliliğe hak kazanabilirsiniz.
Tabi ki yeteri kadar çalışmak ve diğer normal emeklilik şartlarını da taşımak kaydıyla.

Bazı ülkeler şahsa prim iadesi yapıyor ama tabi bir sürü şartı olabiliyor bunun. Kaldı ki neticede size yapıyor o iadeyi. Oradaki haklarınızı kaybetmiş oluyorsunuz. Siz iade aldınız diye buradan emekli olacağınızın da bir garantisi yok. Türkiye'de ise kadınlar 58, Erkekler 60 yaşına gelmeden prim iadesi alamıyor.
  • nihayet  (19.06.21 01:05:59)