Kentsel dönüşüm ev satın alma

Bir bina var tamamen boşaltılmış ve kentsel dönüşüme girecek. İnşaatın 1,5 - 2 sene süreceğini öngörürsek evin fiyatı 1,2 milyon gibi bir şey oluyor, tüm maliyetleriyle. Başka 0 hazır bir ev satın alsak benzer durumdaki evler 1,5'dan aşağıda değil. Bu durumda birinci evi almak ne kadar mantıklı olur?

kentsel dönüşüm sonrası ıvır zıvır bir sürü derdi olacak evin. aidat toplama problemleri, yönetim problemleri, tapu problemleri vs bir sürü dert. eğer site tarzı bir yer ise 300 bin tl için bu riske girilmez diye düşünüyorum. ama normal apartman dairesi ise denenebilir.

  • roket adam  (17.06.21 14:09:29)
tüm maliyetlerine yıpranma payı, o inşaatın 2 senede değil 4 senede tamamlanması gibi kalemleri de dahil ettiniz mi?

  • zimbirik  (17.06.21 15:22:05 ~ 16:45:27)
Ben çok piyasa bilen biri değilim ama kentsel dönüşümün bazı insanları ne hale getirdiğini gördüm. Ben kumar olarak görüyorum.

Dönüşecek evi alın desek, döviz daha da fırlasa, müteahhit üçkağıtçı çıksa, iki yıl sonra (ki bu dediklerim olursa iki yıla bitmez) piyasa düşse zarar edersiniz.

Bunlar olmazsa kâr edersiniz. Kâr eden de var, zarar eden de. Sonra siz aldırmadınız, adam canavar gibi yaptı, hatta piyasa yükseldi, 300 değil, 800 bin lira kazanacaktım demeyin.
  • cosmicstring  (17.06.21 15:40:33)

  • malheiros  (17.06.21 15:42:54)
Ek: Sıfır ev alacaksanız her şeyin bitmiş, iskanın alınmış olduğundan emin olun. İskan yakında çıkacak yalanıyla kandırılmayın. Genel olarak "yapılacak, edilecek"lere kanmayın.

Evin her yerini gerekirse usta ile gidip kontrol edin, ettirin. Otoparkta her daireye en az bir araç düşmesi de önemli çoğu yer için.

Komşularla konuşup elektrik ve su tesisatlarının sorunsuz olduğundan da emin olun. Yeni ev, iyidir demeyin. Bazıları epey kötü.

Sizin için önemliyse aidatı sorun. Bazı evlerde kira gibi :)
  • cosmicstring  (17.06.21 15:58:09 ~ 16:03:12)
Daha geçen gün 2014 yılında kentsel dönüşüm kapsamında evlerini verip müteahhitin kaçmasıyla mağdur olan insanların haberi vardı haberlerde.

bu açıdan büyük risk.
  • emcekare olmadi einstein olsun bari  (17.06.21 16:21:44)
Bir de sözleşmeye 2 senede bitirilmeme durumunda ev sahiplerine tazminat ödenmesi maddesi koyulsa bile, 4. senenin sonunda "tazminat istemiyoruz yeterki şu evi bitir" moduna giriliyor ve müteahhit imza falan topluyor tazminattan feragat edildiğine dair.

Şöyle de bir durum var,

istanbul bostancı- suadiye - erenköy ve civarı için konuşuyorum, zaten arsası geniş, daire sayısı az, şekilli binalar çoktan yapıldı. Şuanda kalan binalar zaten daire başı 150 m2 den 60 m2 ye düşmek zorunda kalan, müteahhit e kar sağlamadığı için üzerine para verilmek zorunda kalınan evler.

Bir de kentsel dönüşüm sonrası evin kaç m2 kalacağını bi hesaplama yöntemi vardı, "aklından bi sayı tut, 7 ile çarp 4 e böl" ayarında bi hesaptı. Emlakçılar biliyor.
  • zimbirik  (17.06.21 16:37:27)
"İnşaatın 1,5 - 2 sene süreceğini öngörürsek"

1.5 milyonluk satışda 300 bin kar yapmak için kentsel dönüşüme girmek cidden akıl alır gibi değil. 2 senede hangi kentsel dönüşüm bitmiş de burası bitmesi öngörülüyor?
  • rm  (17.06.21 23:39:43 ~ 23:40:23)
Son sorunuzu modlar sildi sanırım.

Cevabımı tekrar yazıyorum.

Okumayı sevmiyoruz.

Okuduğumuzu anlamıyoruz.

Dünyanın en kolay sorusunu sorabilirim burada, hemen Google'da ara yazmaya gerek yok.

Belki ben kullanıcı tecrübesini merak ediyorum veya bazen çok yoğun oluyorum ama öğrenmem gereken bir şey oluyor o sırada. Sorumu hızlıca yazıp ise devam etmem gerekiyor.
  • mezarkabul  (19.06.21 11:30:23)