Excel Formül Sorusu

Merhaba,

Aslında gayet basit gibi görünen bir formül (ki basittir zaten ben bilmiyorum) internette aradım ama hep "tek" koşullu şeyler var işin içinden çıkamadım.

A-B-C sütunlarında ürün bilgileri D sütununda ise ürünlerin hangi birimde satıldığı yazıyor. Kg-Lt-Adet şeklide her üründe farklı.
E-F-G....... de ay ay gidiyor her ay ne kadar ürün satıldığı yazıyor buralarda.
Bütün ürünleri girince 200 kadar kalem olacak ve bir formüle ihtiyacım olacak.

Açabilecek durumda olanlar için görsel de ekleyeceğim pek anlatamadım çünkü.

Aşağıda her ayın altında sadece "kg" ile satılan ürünlerin toplam rakamını almak istiyorum.
İnternette bulduğum birkaç formülü denedim ama olmadı ne yazmam lazım.

Şimdiden teşekkür ederim.

Düzeltme: yanlışlıkla araya fiyat sıkıştırmışım, fiyatla işim yok sadece rakam toplamları lazım.

merhaba,
1. ürünlerin fiyatları nerede yazıyor?
2. "TOPLAM" dediğiniz yere tüm ürünlerin tüm aylardaki kg satışlarından gelen total ciroyu mu yazdırmak istiyorsunuz?
  • veritaslibertas  (16.06.21 12:48:28 ~ 12:48:51)
Toplam dediğim yere sadece O ayın kg satışlarının toplamı gelsin istiyorum.
Aynı formülü tüm aylar için uygulayacağım.

Fiyat demişim ama yanlış yazmışım düzelteceğim şimdi, fiyat değil orada yazan satış rakamlarını alacağım.
  • Dağcı  (16.06.21 12:51:06)
=ETOPLA(D3:D12; "KG"; E3:E12)

Ocak ayı için çalışması lazım dener misin?
kalan aylar için de mantık aynı, yana sürüklersen de olur.
  • veritaslibertas  (16.06.21 13:23:53)
=SUMIF($D:$D;"KG";E:E)

edit: veritaslibertas'in formülünü yana sürüklersen olması için D3:D12 kısmının $D3:$D12 olması lazım. Onu atlamış. Bir de D12 diye kısıtlamaya gerek yok. Aşağı 200 satır girdikten sonra o 12 değişecek. Onun yerine direkt D:D yazarsan kaç satır girdiğinin önemi olmaz.
  • himmet dayi  (16.06.21 13:29:01 ~ 13:30:59)
Eveet oldu çok teşekkür ederim.
Diğerleri için aynısını uyarlıyorum, oluyor.

@himmetdayi; size de teşekkür ederim sağa kaydırınca olmayınca elle yazmıştım, şimdi böyle de deyeyim. 12 olan kısmı da elle 200 yaptım sorun olmadı :)
  • Dağcı  (16.06.21 13:31:40 ~ 13:32:53)