Duruşumu nasıl düzeltebilirim?

Çocukken hep dik durmaya, düzgün yürümeye çalışırdım ama okuldaki hocalar da dahil çevremdeki herkes ''sopa yutmuş, sanki manken olacak'' diyerek dalga geçerdi benimle. O zamandan beri yavaş yavaş bu çabamı tersine çevirdim, son 1,5 yıldır da evde kalmaktan iyice kendimi salıp kamburlaştım.

Şu sıralar dik durmaya, dik yürümeye çalışıyorum ama fark ettim ki dik durmak yerine öne eğik gibi duruyorum. Dik dururken bile doğru düzgün dik durduğumdan emin olamıyorum, hep yamuk gibi hissediyorum.

Duruşumu nasıl düzeltebilirim? Yoga yapıyorum bel ağrılarım için ama o hareketlerin pek faydası olmuyor sanırım. Kendi çabamla yapabileceğim ne önerirsiniz?

kesinlikle bilimsel bir açıklama olarak almayın söylediğimi ama, sırt ve omuz kaslarını güçlendirecek ağırlık çalışmaları yapmak işe yarar gibi düşünüyorum. yani kendimden biliyorum, spor yaptığım dönemler duruşum hemen dikleşiyor iyi oluyor, genelde de sırt çalışmasına önem veririm.

  • veritaslibertas  (09.06.21 16:00:22)
sırt kaslarını çalıştıran egzersizler (ağırlıktan küreğe, birçok yöntem var) gerçekten postürü düzeltiyor.

onun dışında youtube'da duruş bozuklukları ve egzersizlerle ilgili çok fazla video var.
ıvır zıvır şeyler olsa da, doğru düzgün olanlar çoğunlukta.
bir bakmanızı tavsiye ederim.
  • blatta hiberna  (09.06.21 16:10:14)
vücut geliştirme. tek bölgeye değil tüm vücut çalışın. kesinlikle ilacınız bu.

  • diffarentiationation  (09.06.21 16:27:19)
Omur hattındaki tüm bölgeleri güçlendirerek.

Arka omuz: encrypted-tbn0.gstatic.com ,
sırt; encrypted-tbn0.gstatic.com ,
ve bel kaslarınızı; encrypted-tbn0.gstatic.com güçlendirin.
Bu ağırlıklar yerine 2 adet 1-1.5 lt su pet şişe kullanabilirsiniz. Tekrar sayısı her sette yapabildiğiniz kadar. İlerleme kaydettikçe artırın.
  • neysene  (09.06.21 16:36:16)
Benim doktorum da yüzme önerdi.

  • old possum  (09.06.21 16:50:04)
Reformer pilates

  • miranda  (09.06.21 17:27:04)
Omuzların için dışa rotasyon da çalış.
Dik durmak için omuzlarını geri ve aşağı çek.

  • arnold schwarzeneger  (09.06.21 17:49:44)