honda jazz e:hev (2021) hakkında ne düşünüyorsunuz?

2021 model sıfır honda jazz e:hev almak istiyoruz elimizdeki iki aracı satıp.

10 hava yastıklı, kör nokta uyarısından adaptif cruise control'üne, çarpışma engellemesinden şerit takip sistemine, kablosuz carplay'inden geniş iç hacmine, ergonomikliğinden pratikliğine epey beğendik aracı (ki honda'ya aşinayız). fiyatı biraz yüksek olsa da hibrit olduğundan çok da ekonomik (40 litrelik depoyla 900-1000km gittiği söyleniyor), bir şekilde kompanse eder uzun vadede diye umuyoruz.

bunları yazmamın sebebi reklam yapmak değil, "310 bin ona vereceğine 28 yaşında mercedes var onu al." ya da "o paraya polo var olmadı biraz daha ver golf al." vb. yorumlar gelmesin diye yazıyorum. 5 yıldır 2013 model honda civic hb kullanıyorum (satacağımız araçlardan biri), bugüne kadar çıkardığı tek sorun sağ ön farın ampulünün patlaması oldu. almanın dsg'siyle, turbosuyla, osuyla busuyla uğraşacak durumda değilim, ki b segmenti alman arabalar kuş yuvası kadar (diğer aracımız da 2016 model polo, dsg'sine bir şey olacak diye diken üstünde kullanıyoruz). çoluk var çocuk var, euro ncap'ten 5 yıldız almış güvenli ve sorunsuz (olacağına inandığımız) bir japon araç tam da aradığımız şey şu esnada.

asıl soracağım soru şu: son zamanlarda araçların showroom'larda kalmadığı, galerilerin bu araçları alıp fahiş fiyata sattığı yönünde. jazz'da da böyle bir sıkıntı yaşanır mı? temmuz-ağustos gibi alabileceğiz ve araçsız kalma lüksümüz yok kısa süreliğine de olsa. gördüğüm kadarıyla pek popüler bir araç değil, ki yeni model fiyatından dolayı jazz hayranlarının bile "yok artık." dediği bir model oldu. aracı en az 10 yıl kullanmayı düşündüğümüzden tek merak ettiğim konu bu.

bu konular hakkında bilgili biri aydınlatabilir mi? stok sıkıntısı yaşanır mı, yaşanırsa ne kadar sürer, süreç tam olarak nasıl işler vs. bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

teşekkürler şimdiden.

aracın kaporasını vermeden elinizdeki araçları satmayın derim. belki çok saçma geliyor ama ben yapmadım ve aylarca arabasız kaldım. sıkıntı çektim.
dünya çapında olan yarı iletken sıkıntısı nedeniyle arabaların üretiminde bile sıkıntılar olduğu/olabileceği söyleniyor. stok sıkıntısı yaşanma ihtimali var yani.
www.nytimes.com
  • sutlu nescafe  (06.06.21 23:44:46 ~ 23:45:18)
valla konuyu bilmiyorum ama başka şeyler yazmaya geldim. arıza kısmı diğer hondalar gibi sorunsuz olmayabilir sonuçta hibrit bir araç uzun vadede açacağı masrafları kestirmek zor oluyor malum 10 yıl kullanmayı düşünüyormuşsunuz. Yani bataryaların cortlayacağı neredeyse kesin 10 yılda aklınızda bulunsun diye söylüyorum

  • milletin efendisi olmaya gelen adam  (07.06.21 00:19:42)
malesef cip sorunu yakinda cozulmez bu sebepten bence de arabalari satip hemen aliriz gibi dusunmeyin, oyle olmayabilir. bu cip durumundan etkilenmeyen sektor yok. ford custom arac yaparsaniz 2022 tarihi veriyor misal.
bu arada oldukca guzel arac. eger sarj konusu sikinti degilse sizi rahatca goturur. kafaniz rahat olsun. yalniz tuketim olayini iyice bir arastirin, onun oyle tam soylenen kadar dusuk olmadigini falan okumustum. reddit'te whatcarshouldibuy'a sorarsaniz cok guzel cevaplar alabilirsiniz.

  • logisticsmanager  (07.06.21 02:18:22)
Honda Jazz'ın kullandığınız modeli, yaklaşık 20-30 yıldır geliştirilen oldukça eski, antika diyebileceğimiz teknolojilere sahip, bu teknolojiler zaman içerisinde iyileştirilmiş, sağlamlığı artırılmış, arıza oranları düşürülmüş.

Alacağınız model ise hem popüler değil, hem ilk jenerasyon, hem de takdir edersin ki marjinal değişiklikler içeriyor. Ben olsam riskli olacak bu yatırımı yapmazdım, araç bayiye gelmeden de kesinlikle aracımı falan satmazdım zira bu tarz az satılan araçlarda temin süresi çok uzun olabiliyor, tr'de çok az satacağı için stoğa geleceğini sanmam size özel sipariş yapacaklardır.
  • roket adam  (07.06.21 09:55:47)
Jazz her zaman b segmentinin polo ile birlikte en pahalı arabası oluyordu ama vergi oranları nedeniyle iyice uçtu fiyatı. Önerim, %50 vergi dilimine giren yani fiyatı 231.500'den düşük olan bir b hatchback bulmaya çalışın. Araya gereksiz 50.000 ötv ödememiş olursunuz. Liste fiyatı 231.500 olmasına gerek yok, liste fiyatı 290.000 olanlarda dahi indirim yakalayabilirsiniz.

Peugeot 208 olabilir, geniş isterseniz crossover olarak c3 aircross ya da seat arona olabilir.
  • signore  (07.06.21 10:52:31)