iş başvurusu

uzaktan bir tanıdık (mentörlük yapan bir mühendis, 55 yaşlarında) iş ilanı yayınlıyor.
CVmi gönderdim; bana aşağıdaki mail ile dönüş yaptı. 5 yıl orada çalışma sözü vermemi istemiş.
birisine 5 yıl söz vermek ne şart olursa olsun zor bir durum benim için.
ancak kabul edecegim yine de. nasıl bir mail dönüş yapayım?
siz olsanız nasıl düşünürdünüz? 5 yıllık bir sözleşme imzalamam beklenirse bu normal bir durum mudur piyasa şartlarında? tecrübesi ve fikri olan siz duyurucu arkadaşlarımı yanıta bekliyorum.

XXXXXXXX Bey merhaba,

CV'ni okudum, dikkat çeken tarafı her firmada 1 yıl ve daha az süre görev yapmış olman.

Ben de iki müşteri firma var, biri hidrolik firması aynı zamanda makine ve otomasyon da yapıyor, ama orası daha tecrübeli mühendis arıyor.

İkinci firma dekorasyon firması ama aynı zamanda dezenfektan standı üretiyor ve bu standı akıllı yazılım ve donanımla ar-geye sokacağız. Firmanın 3 inşaat ve 1 mimar mühendis kadrosu var, ama yaptığı işi metal işleme, kaynak, aparatlama, parlatma, montaj, yani inşaat mühendisinin veya mimarın yapamayacağı işler; o yüzden makine mühendisi önerdim. Şu anda da xxxxx'de şantiyesi var. Yurt dışı ihracatı da var.

Akraba olmamız nedeniyle eğer bana aynı yerde en az beş yıl çalışacağına söz verirsen buraya önerebilirim. Zaten tavsiyem, önce bir yerde hiçbir bahane bulmadan beş yıl sebatkâr olman ve kendini iyi donatmandır. Bu firmada ben de destekçin olacağım (firmanın mentorüyüm ve haftada bir kez uğrayıp sorunlara destek oluyorum. Şayet uyumlu çalışır ve vereceğim görevleri eksiksiz yaparsan beş yıl sonra sizi Dünya devi firmalara öneririm.

Ücret beklentini göremedim.

Tüm tanıyanlara selam ve sevgilerimle.

Parası iyiyse tamam de geç. Her şey çok iyi olursa 5 yıl çalışırsın. Bir şeyler kötü giderse de kötü bir yerde çalışmaya devam etmen için kimse sana ısrar edemez.

  • roket adam  (04.06.21 10:39:15)
fakat 5 senelik bir sözleşme imzalanırsa ne olacak?

  •   (04.06.21 10:42:41)
standart iş sözleşmesi yap, gerisini yav he he deyip sözlü olarak geç. beş sene çalışma sözü diye bir şey ne duydum, ne gördüm daha önce. çok saçmaymış.

  • sir gawain  (04.06.21 10:49:52)
5 senelik sözleşme yapılmaz bence ya, hastalığı var osu var busu var. normal sözleşme yapıp uzun süre kalacağım/kalmak için elimden geleni yapacağım dersiniz.

  • rose parks  (04.06.21 10:54:43)
bence 1 sene yaptığın işle ilgili fikir sahibi olmak için yeterli bir süre fakat o işle ilgili donanım sahibi olmak için yeterli değil. o manada çekinceyi biraz haklı bulmakla birlikte 5 sene beklentisinin abartı olduğunu düşünüyorum. sebatkar olmanın sınırları çok açık çünkü. Öğrenmeye gelişmeye açık olman ve iş yerinde yaşayabileceğin zorluklara karşı motivasyonunu bozmadan mücadele etmen ayrı bir şey, sırf bir başkasının egosunu şişireceksin diye iş yerinde insana karşı mücadele etmen ayrı bir şey örneğin.

yanlış anlamadıysam sözleşmenin 5 sene olmasıyla alakalı bir şey yazmıyor mailde, aranızdaki akraba ilişkisine dayanarak böyle bir söz vermeniz beklentisine girilmiş. ben olsam bu süre zarfında iş değiştirmeyeceğimin sözünü veremem ama size beni bu iş yerine önerdiğiniz için mahcup etmeyeceğimin, yaptığım işi üzerine koyarak başladığım noktadan ileriye götüreceğimin sözünü verebilirim gibi bir dönüş yaparım.
  • evde liyakat kalmamis  (04.06.21 11:04:32)
Valla her şey bir yana ben böyle maili atan biri ile bir işe girişmezdim.

  • j r r tolkien hayrani  (04.06.21 11:05:11)
Bu madde iş kanununa aykırı 2 yıl sonra istifa etsen seni mahkemeye verseler davayı sen kazanırsın. 5 yıl çok saçma olmuş.

  • senbensennedenbenlen  (04.06.21 11:12:31)
Çok tırt bir dil kullanmış. Muhtemelen ilerde seni manipüle edeceğini şimdiden söyleyebilirim. Bu üsluptaki ve düşüncedeki biriyle çok zorda değilsem çalışmazdım.

  • imnotsureabout  (04.06.21 11:17:00)
Ben mailde iyi niyet gosterisinden baska bir sey gormedim. Bir cok iste isveren calisanina belli yatirimlar yapar ve karsiligini gormek ister. Hele boyle personel sayisi az olan firmalarda uygun kisiyi bulmak icin daha ince eleyip sık dokumak durumundadir. Sizin cv de biraz sabikali. Buna ragmen size sans vermek istemis ve beklentisini ifade etmis.

Nitekim ise baslayip yarin obur gun yogun bi donemde zirt diye birakip giderseniz is veren zor durumda kalacak ve sizin akrabada mahcup olacaktır.

5 yil ayrilmayacagim diye cevap donmek mantikli olmaz tabi ama siz de bu iste uzun sureli calismak istiyorsaniz bunu ifade etmelisiniz.
  • Kirmizibavul  (04.06.21 11:46:12)
mail'i size atan adam, çok doğru şeyler söylemiş. kaldı ki adam kendi iş yaptığı yere, kendi kefaletiyle adam aldıracak. doğal olarak sizin de orada uzun çalışmanız gerekiyor ki adam mahçup olmasın.

  • co2s2  (04.06.21 12:14:57)
@co2s2, peki nasıl bir dönüş yapmalıyım?
mailde yazan telefon numarasını dogrudan aramalı mı yoksa mail ile bir yanıt yollamalı mıyım ki bi sonraki aşamaya geçelim?

  •   (04.06.21 12:17:56)
arkadaşlar cevap maili yazalım mı yardım edin bana please.

  •   (04.06.21 13:09:54)
5 yıl iş garantisi diye bakın olaya.
Maile gerek yok görüşmeye gidin.

  • gatherer  (04.06.21 13:20:47)
bence 5 yıldan kastı önceki işlerin gibi 1 senede çıkmaman. Yani 5 olmaz 4 olur. Sonrasında değiştirmek istersen destek olur bence.

Bir de biraz haklı gibi, 5 biraz abartılı ama sektöre alışman zaten 1 sene, sonrasında kendini teknik olarak geliştirip doğru kararlar alacak hala getirebiliyor insan.

Bence mail atabilirsin. benimde planım bu şekilde vs diye
  • zimbirik  (04.06.21 14:02:25 ~ 14:03:40)
Senin icin bir firsat olarak gorunuyor. Oyle bir sozlesme imzalaman gerekmez, gerekirse de senin icin fazla bir sorun teskil etmeyecegini tahmin ediyorum.
Bu arada mailde olumsuz ne gordu arkadaslar ben hic anlamadim. Begenmeyenlere sebeplerini sorabilir miyim?

  • dunal  (04.06.21 14:02:30)
@bö : mail yazılmış, mail ile cevap verin

  • co2s2  (04.06.21 14:42:00)
şuna benzer bir yanıt iş görür diye düşünüyorum;

Xxxx bey merhaba,

Öncelikle nazik ilginiz ve desteğiniz için teşekkür ederim.

Söz konusu pozisyonun benim açımdan ne kadar önemli bir imkan olduğunun farkındayım ve sizi mahcup etmemek için elimden geleni yapacağım. Kişisel olarak ben de, olağanüstü bir durum olmadığı sürece, uzun süreli çalışıp kendimi geliştirebileceğim bir işyerini tercih ederim. Sizin deneyim paylaşımınız da benim için çok önemli ve mesleki gelişimime faydalı olacaktır.

Ücret beklentimle ilgili olarak; .........

Tekrar teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
Saygılarımla,

xxxxx
  • Phoebe  (04.06.21 15:09:41)
Ben de kesinlikle böyle bi üslupla yardımcı oluyorsa biri bana yanaşmazdım.
imnotsureabout, j r r tolkien hayrani +1

  • guguklusaat  (04.06.21 17:08:32)