Full Body'den Push-Pull-Legs'e geçiş

4 senedir düzenli olarak haftada 3 gün full body çalışıyorum. Artık biraz sıkıldım. İzole çalışmak da çok amelelik geliyor. Bu yüzden full body'e en yakın
izole program olan PPL deneyeyim diyorum. Spor salonundaki hoca kılıklı üniversite okuyan çocuklara da sorunca boş boş yüzüme bakıyorlar bu salak ne diyor gibisinden. İnternette de PPL programının nasıl olması gerektiğiyle ilgili çok verimli kaynak bulamadım . Ağırsağlam Furkan filan da PPL ile ilgili
pek birşey bahsetmemiş. Program önerebilecek olan ya da PPL ile kaynak paylaşabilecek olan var mıdır?

hacıt hareketler aynı sistem değişiyor sadece. 4 sene yaptıysan sevdiğin hareketler bellidir zaten. bence kendi programını yapabilirsin. ben 3x5 halter çalışırken çok irileşmiştim ama fitness yeteneğim körelmişti, bisiklet ile dağa tırmanamıyordum. fullbody (vücut ağırlığı çoğunlukla) çalışırken de çok inceydim ama kondisyonum çok yüksekti. yani demek istediğim işi öğrenen herkes kendi beklentisi ve yeteneğine göre program yapmalı bence. sonra da programa sadık kalıp düzenli artan yüklemeyle kendini sürekli zorlamalı.
ilk hafta 3, ikinci hafta 4, üçüncü hafta 5 set, dördüncü hafta yarım ağırlıkla 3 set çalıştığım bir sistem de (ağırlıklar hep aynı) olmuştu o da çok verimliydi.

www.youtube.com
  • hasmetizm  (01.06.21 13:02:34)
Bilerek mi sectin bilmiyorum ama entry nick uyumu olmus hocam 4 yil fullbody nedir :) evliya olsa catlar sabirdan.

Amac belirtmemissin (hacim, esneklik, patlayici guc, hepsinden biraz vb.) o yuzden izoleyi neden amelelik gibi goruyorsun bilmiyorum. Amacina gore bu konuda hakli da olabilirsin, haksizlik da yapiyor olabilirsin. Spor gecmisin yeterli oldugu icin izole hareketler hedeflerine ters diye dusunuyorum ve yorum yapmiyorum.

PPL sisteminde kaynak sensin aslinda. Herkes kendine gore yorumlayabiliyor bu sistemi. Itis gunu gogus, omuz yapip, cekis gunune biceps tricpes sirt koyuyor adam. Ama gogusle yeterince aktive etmisken triceps de calisabilirsin? Gibi gibi. Yani senin nasil rahat ve keyifli hissettigin onemli.

Kaynak yazinca bayagi cikiyor aslinda ama sureleri cok kisitli oluyor. Sadece anlatmak icin anlatiliyor genelde. Kanalimda var mi var deyip splite devam ediyor genelde herkes.

Bence basla dene, 2 haftayi tamamlayinca hangi gun by gececegin hangi sirayla yapacagini cok iyi oturtursun kafanda.
  • onemoremile  (01.06.21 14:47:16)
Gym kong videolarına bakabilirsiniz

  • sen de git sen de unut  (01.06.21 14:59:59)
Abi bunda kaynaklık bir şey yok bence kendin bile oluşturabilirsin, redditte bile ppl program diye arasan tonla şey çıkar ama hakkaten 4 sene sadece full body çalışmak da büyük azim gerçekten :)

  • bay b  (01.06.21 16:37:46)
(bkz: athlean x)

  • d e j i n  (01.06.21 18:21:04)