iş teklifi kararsızlığı

merhaba,

durumlar çok karışık, özetlemeye çalışayım.

halihazırda, salı günü bir yere işbaşı yapıyorum. istenen belgeleri de o gün götüreceğim.

derken, görüşme halinde olduğum başka bir yerden daha teklif geldi. salı günü başlayacağım yerden 500 lira daha fazla maaşı var, özel sağlık sigortası yok fakat oraya sanki biraz yetersiz profil kalırmışım gibi geliyor. 2 ay sonra, olmadı yolları ayıralım derlerse; tekrar iş arama sürecine girmek istemiyorum.

kabul edildiğim diğer yerin de öyle ya da böyle süreç içinde tabi ne olacağı belli değil.

kafam çok karışık. aşağı yukarı birbirine denk firmalar.

birine salı günü başlıyoruz derken, diğerini kabul edersem; salı günü başlamam gereken yere yarın ne demem lazım? ayıp değil mi sanki ya? bilemiyorum. diğer yeri sırf maaşı yüksek diye kabul edersem de sonra yolları ayırırsak ne olur bilemiyorum.

biraz dağınık yazdım, kusura bakmayın lütfen.

oncelikle ayip olmaz.

hepimiz para icin calsiyoruz. daha cok kazanma firsati varken neden kazanmayasin?

onlar daha ucuz isci bulsa seni kovarlar. ve hic oyle ayip oldu filan demezler :)

burada ki sorun su; 500 lira senin icin ne ifade ediyor ?

2bin lira alan biri icin 500 lira super para. 20bin lira alan biri icin cok gereksiz bir caba olabilir.

o yuzden miktari oransal belirtsen daha iyi olur.
  • foster  (30.05.21 13:25:47)
Öss’li yeri tercih ederdim ben. Eğitim için yatıırm yapıyoruz yalanını her şirket söyler. Sen şu eğitimi bıldum gönderir misibiz deidğinde bütçe cok canım yhaa :/ derler. Şirketlerin loksyasonuna, repütasyonuna gçre de karar verebilirsin. Yani burdan ayrılsam sonraki şirketim için hangisi daha iyi görnür cvde diye de bakabilirsin. Yani sallıyorum biri türk şirketidir biri yabancı ortaklı bi şirkettir. Ben yabncıyı seçerim mesela.

  • regina phalange  (30.05.21 13:42:57)
hocam yetersiz gelecegini dusunuyorsan ilk isi kabul et iste. zaten 500 lira fark varmis cok degil. oss de var.

  • nibba  (30.05.21 13:48:22)
Valla verdiğin bilgilere göre tek fark maaş ve sağlık sigortası gibi. Yani eğer diğer her şeyin(mesai saatleri, izinler, konumlar vs gibi) eşit olduğunu varsayarsak olay işte hangisine daha fazla ihtiyacın olduğunda göre değişir. Sağlık sigortası mi yoksa aylık 500 mü? Misal ben ayda yılda bir hastaneye gittiğim için 500 fazla vereni seçerdim.

Yok başka farklar da varsa o zaman o farklari da hesaba katip değerlendirme yapmak gerek.
  • j r r tolkien hayrani  (30.05.21 13:55:09 ~ 13:55:47)
Hangisi daha iyidir sizin için bilmem ama işverene hiçbir şey ayıp değildir, özellikle de daha başlamadığıniz bir isten vazgecmeniz

  • sanguine  (30.05.21 13:56:46)
yüksek veren yerde sanırım işten çıkarma olasılığı var. bence daha garanti olan yeri tercih edin ve de özel sağlık sigortası cidden nimet. özel sigortaya alışınca sgk günlerinin ne kadar işkence olduğunu anlayabiliyorsunuz. bir de sigortada tamamlayıcı varsa tadından yenmez.
500 tl çok önemkli bir fark değil ancak işe başlayacağınız kurumla son bir kez görüşün. başka bir yerden daha teklif aldığınızı, ama kendileriyle devam etmek istediğinizi söyleyin. fakat teklifleri düşük kaldığı için 6 ay sonra bir düzeltme yapmak üzere anlaşmak istediğinizi söyleyin. hem deneme süremiz tamamlanmış olur, hem de sizinle uzun yıllar çalışmak istediğim için maaşım düşük kalmamış olur diye bir açıklama yapabilirsiniz. biraz da özgüvenli bir ses tonu ile konuşursanız kendinizi daha iyi pazarlarsınız diye düşünüyorum :)

  • eskiden sizofrendim simdi iyiyiz  (30.05.21 16:16:48)
özel sağlık sigortası süper bişi

  • sen nasıl bir insansın  (30.05.21 17:05:13)
Ozel saglik sigortasi yabana atilacak bisey degil. Degerlendirmeye alirken onemsiz gorme bence.

  • dream  (30.05.21 22:00:41)
Personeline özel sağlık sigortası yapan firma, yapmayana nazaran daha kurumsal ve sistematik bir yapıya sahip gibi geldi. Şahsi yorumum, bu durumda 500 lira fazla almak kağıt üzerinde daha avantajlı görünmüyor.

  • vogojin  (30.05.21 22:07:08)