şu sıralar araç almak vs. sene sonunu beklemek

Gözümüze c3 aircross'u kestirdik, kullanım amacımız ve f/p doğrultusunda en uygunu gibi.

Veriler:

- Elimizde 190 bin kadar birikmiş var. Altın - döviz - vadeliye bölünmüş durumda.
- Bayiler 235-238 bin civarına veriyorlardı aracı düne kadar. Haziran zamları ile %80'lik dilime çekebilirler.
- Şu an bu araç için kredi kampanyası yok ve faizler yüksek. Aklımızda 160 bin kadar nakit verip, 80 bin kadar iki senelik kredi çekmek var. Bir senelik 50 bin kredi daha kolay ödenir tabii ama tüm birikimimizi yemiş oluruz.
- İkimiz de devlet memuruyuz, ayda ortalama 14 bin kadar gelirimiz var. Bazen artıyor bazen azalıyor.
- İhtiyaç acil değil. İstanbul'dayız, seneye bebek olabilir.

Şimdi vergi dilimi değişmeden acele edip almalı mı, yoksa sene sonu kampanyalarını mı beklemeli ne dersiniz?

Ytd. Önce böyle baslayayim.

Gecen sene temmuzda araba almak isteyen arkadaşım sosyal medya vs. Okuduklariyla ÖTV indirimi gelir diye arac almaktan vazgeçti. Arac 100bin liradan fazla zamlandi.

Tc sartlarinda özellikle döviz köyün delisi gibi giderken ne ihtiyacınız varsa erkenden alın. Almadığınız her an zarar ediyorsunuz maalesef.

Renault'un yeni isimli boş symbolü 170k olmus. 2010 yılında 19k idi bu aracın 0'ı.

O yüzden pek düşünme alacaksan.

Çocuk mevzunu bilmiyorum ama onun dışında her türlü alınır.
  • westblack  (30.05.21 09:39:30)
%80e girmeden al geç.

  • glamdr1ng  (30.05.21 10:16:38)
kanal istanbul vs derken vergi gelmesin diye dua etmek lazım.

yıl sonu dolar hedefi bazı yerlerde 9,3 olarak görünüyor. %8,6 artış bekleniyor yani. hele erken seçim haberi gelirse çok daha artar. imkanı yok yıl sonu bugün ki fiyattan bulmanın.

al geç. max 230'a aldığın araç bi süre 215 falan olur üzülürsün sonra yine 300'leri görür
  • avatar is back  (30.05.21 10:24:30)
hemen alın bence. bu ülkede araba, ev, bilgisayar tarzı şeylerin bekledikçe fiyatının düştüğünü uzun süredir görmedim. zamanında (2019) 43 bine eylül ayında aldığım arabayı sene sonunu bekleseydim 60 bine alacaktım.

dolar sürekli artıyor, yıl sonuna doğru artmaya da devam edecek. 20-30 bin indirim beklerken 60-70 binlik olabilirsiniz.
  • ilgeru  (30.05.21 10:31:23)
Uzun vadeli kullanacaksanız (al sat yapmayacaksanız yani) aracı %80'lik vergi dilimine girmeden kesinlikle hemen şu an alırım. Faizler %18 olduğu halde döviz rekor kırıyor sürekli, önümüzdeki dönemde ne olacağı belli değil. Bayilerin hepsinden fiyat alın mutlaka, indirim yapma ihtimalleri olacaktır.

  • roket adam  (30.05.21 13:40:53 ~ 13:41:28)
kesinlikle alın. 2 sene önce mercedes c180(ikinci el) almak için 15bin eksiğim vardı. geçen hafta fiat egea cross aldım. gerisini sen hesap et.

kampanya falan olmaz bu şartlarda. zaten herkes saldırıyor bir daha araç alamam diye. alın geçin.
  • xrated  (30.05.21 14:56:44 ~ 14:57:09)
Teşekkürler cevaplar için. Soruya ek yapayım, şimdi her araç bayilerin elinde olmayabiliyor anladığım, listeye giriyorsunuz kapora vererek. Fiyat olarak da araç geldiğinde neyse onu veriyorsunuz, sabitleme yok. Bu kaporanın normali nedir? Diyelim ki araç gelene kadar %80 dilime girdi ve biz almaktan vazgeçtik daha doğrusu alamadık, ne olacak?

  • gmzo  (30.05.21 15:41:08)
5 bin lira yeterli sıraya girmek için. vazgeçerseniz çoğu bayi iade ediyor ama öncesinde konuşun yinede. bazı firmalar fiyatı sabitliyor faturayı kesiyor. bazıları dediğiniz gibi sabitlemiyor. araç ocak şubatta pek yoktu ama şu an bulursunuz veya çok beklemezsiniz.

  • xrated  (30.05.21 16:05:09)
Ben de biraz inceledim c3 aircross. Facebook grubuna üye oldum hatta 1 ay kadar yazılanları takip ettim ve vazgeçtim. Sürekli bir sorun yazıyordu kullanıcılar sanki elektronik olarak çok kaliteli bir araç değil gibi geldi. Gecen ay pedere opel crossland aldık aynı sınıf oldukça memnun. Onda da aynı yolu takip ettim 1 ay facebook grubu üyeliği:) kullanıcılar memnundu genelde. Bagajı küçük ama belki bütçe dahilinde 195 civarına fabia bulunuyor 50k ya 0 faiz ile. Onu alın seneye ihtiyaç olursa daha büyüğe geçersiniz bence.

  • solenkol  (30.05.21 17:48:20)
@solenkol öneri için teşekkürler, biz de daha düşük fiyatlı araçları değerlendirdik ama aracı günlük şehir içi değil daha çok kampa ve memlekete gidip gelmek için kullanacağız, o yüzden bagaj önemli açıkçası..

  • gmzo  (30.05.21 18:42:07)