bas gitarcı arkadaşların tavsiyeleri

selamlar.

yaklaşık 10 yıldır gitarla uğraşıyorum. daha çok elektrik gitar ile. bir ara kısa bir süre bas gitar da çaldım ve çok seviyorum. şimdilerde evde kayıt almak için stüdyo ortamı oluşturdum. güzel bir midi klavyem de var ancak gerçek bir bas gitar soundunun iyi olacağına inanıyorum.

bu sıralar arkadaşımla akustik müzik kaydediyoruz daha çok. sizce akustik bas gitar mantıklı olur mu? açıkçası geçenlerde elektrik bas gitar denedim 4000 tl civarında 2. el temiz bir godin kanada yapımı. aklım onda kaldı. ama bakınca bir yandan perdesiz akustik baslar bile çekici geliyor böyle şeylerin içine dalınca. ileride muhtemelen bahsettiğim enstrumanların tümünü alacağım uzun vadede ancak şimdilik aşırı masraflı olmadan işimi görecek bir şey olması mantıklı olur diye düşünüyorum. 2000 liraya cort bas gitar alacağıma 4000 godin'e verip ömürlük tutarım muhtemelen diye düşündüm. bascı bir arkadaşım cort curbow f/p olarak iyidir diye önerdi mesela.

siz ne dersiniz? akustik bas gitar ya da akustik perdesiz konusunda düşünceleriniz nedir :)

Benim durumlarda seninkiyle benzer.
Bence cort yada godin elektrikli bass gitarı al geç. Her yola gelir daha geniş kullanım alanı bulursun. Akustik konserlerde dahi elektrikli bass gitarla sahne alındığı çoktur sen de görmüşsündür.
Secebiliyorsan cort yerine godin daha iyi olur tabiki ama cortta kısa vadede üzmez.
  • grand kimyon  (28.05.21 16:24:30)
Özellikle kayıt esnasında akustik bası mikrofonlamak vs ekstra uğraş ve ekipman gerektirecek...

  • arpaci kumrusu  (28.05.21 16:38:50)
Akustik bas pek tavsiye etmem elektrik bas akustik sound içinde düzgün tonlanınca çok sırıtmayan bir enstruman bence.

Akustik bas hem çalım olarak daha kastıracak hem kaydetmesi ekstra meşakkatli hem de kullanım alanı çok dar.

Curbow ya nefret edersiniz ya hastası olursunuz ucuz segmentte kavga çıkaran bir alettir ben sevmeyenlerdenim. Ama benim de basım gariban Yamaha Rbx 375 kullanıyorum ben de :)

Sonuç olarak ortalama bir elektrik bası di olarak kaydetmek/çalmak makul geliyor bana. Aranje ile uğraşmama rağmen akustik bas kullanacağım bir senaryo çok nadir geliyor aklıma.
  • hedep  (28.05.21 17:56:51)