asfalt çılgınlığı

dünyanın gelişmiş medeni bir çok metropolünü gezdim. bizdeki kadar gördüğü her boşluğa asfalt döken bir şehir planı gerçekten görmedim desem yeridir. özellikle bir çok şehirde yerleşim yerlerindeki trafiği yavaşlatmak için arnavut kaldırımları kullanılıyor, biz bunları kaldırıp dümdüz asfalt döşüyoruz, sonra insanlar hız yapıyor diye paso kasis koyuyoruz, saçma sapan bir şey oluyor.

bizdeki bu asfalt çılgınlığının bilimsel mantıklı bir sebebi var mı?
arnavut kaldırımından neden nefret ediyoruz?
şehir içi hız kontrolünün arnavut kaldırımlı sokaklarla kontrolü daha doğru değil mi?

Hem de daha güzel diye ekleyeyim.
Bu arada aklıma geldi bir etken de orada yaşayan kişilerin yol sesinden şikayeti olabilir. Gerçekten gürültü yapıyor Arnavut kaldırımı. Yani biraz islekse.

  • kisa  (28.05.21 11:06:31)
Ayni sey benim de dikkatimi cekti. Koskoca hastane ve okul bahcesini asfaltla kapatmislar. Tamam yay trafigi yogun yerler ama iki agaclik yer birak en azindan. İki toprak cimen yuzey kalsin. Ama yok o asfalt dokulecek, her yer piril piril olacak. Cunku asfalt temizliktir!

  • exlibris  (28.05.21 11:07:39)
Kilit taşlı yolda kilit taşla yapılmış kasis gördüm. Hız kontrolğyle alakası yok bence. Bakım istemediği içindir belki

  • sutlu nescafe  (28.05.21 11:07:58)
Asfalt çılgınlığı hakkında bilgim yok ama arnavut kaldırımının bir dezavantajı gördüğüm kadarıyla doğru düzgün yapılmadığı. Su birikmesin diye her iki tarafa doğru eğim veriliyor ya, sokağı dik kesen bir sokak olduğunda kesişme yerinde hendek oluşuyor. Yere yakın arabalar gorç diye sürtüyor. Kaldırımda yürürken bile ayağın takılıp pekmezi yere akıtma ihtimali var.

Ne kadar estetik ve nostaljik bulsam da bana kullanışlı gelmiyor. Turistik yerlerde özellikle yapılan bir şey. Ben şimdi Bergama'dayim, yollar böyle. Çok araba var, sağlı sollu park yapılıyor ve iş-alışveriş için oradan oraya koştururken +1 zulüm point ekliyor o yol.
  • beetlejuice  (28.05.21 11:24:00)
asfalt dokmek daha kolay ve sanirim daha ucuz. yama yapmasi da kolay. normal sartlarda arnavut kaldirim daha dayanikli olur. yekpare olmadigi icin zamanla toprak coktugunde vs kirilmalar olmaz. ama bizdeki gibi altyapi duzgun olmazsa o yollar surekli kazilip kapatilacak. bir duzen olmadigi icin de once elektrik icin, sonra su icin, sonra kanalizasyon icin sonra telefon icin kazilacak. o yuzden asfalt yapmak daha mantikli.

  • crucio  (28.05.21 12:45:54)
Asfalt oldukça ucuz diğer alternatiflere göre.

  • burfak  (28.05.21 12:53:02)
Asfalt pratik, bir de altyapı için arnavut kaldırımı vb alternatiflere göre daha kullanışlı.

O taşlar sökülecek, yağmurda yerinden çıkacak vs. Bir de gürültü kirliliği cabası. Korkunç bir ses.
  • anten  (28.05.21 13:55:59)
asfalt dokmek her sey dahil 1 saat suruyor, sikinti olursa da kesip yerine yenisini dokmek 1 saat.

Tas bir belediye icin beladan baska bisey degil.
Ha ben de tas olsun isterim guzel gozukuyor ama yapmasi bakimi falan cok zor.
  • divit  (28.05.21 15:34:06)
hız kontrolü ile bağlantısını göremedim. avrupa'da da (her şehri gezmedim tabii ki gördüğüm kadarıyla) turistik yerlerde var sadece yerleşim alanlarında yok. sydney'de 1,5 yıl yaşadım parklar dışında hiç arnavut kaldırımı falan görmedim. demek ki sydney belediyesi de medeniyetten nasibini almamış.

ayrıca türkiye'de de turistik bölgelerde hep arnavut kaldırımı ki. bu eleştiriyi anlamadım yani bağcıların bilmemne sokağına arnavut kaldırımı döşeyecek değiller herhalde?
  • bohr atom modeli  (28.05.21 15:43:27 ~ 15:46:36)