Arabalardan gram anlamamak

Eşim artık bir araba alalım diyor
Oğlum den den den
Annem den den den
Babam den den den
Kayınvalidem den den den

Ben: iyide ben arabalardan gram anlamıyorum ki
Benim gibi insanlar nasıl araba alıyor?
Herşey kulaktan dolma bende sadece sürmeyi biraz biliyorum o kadar araba alsam kesin kazıklanırım kesin

Merak etme muhtemelen ailedekiler de aslında anlamıyor. Sıradan Türk insanı araba muhabbetlerini iyi bilirim, %90 yanlıştır önermeler veya mesnetsizdir.

Bir şey bilmene gerek yok, bütçe ve beklentiler doğrultusunda bir araç alıp kullanacak, düzenli servise sokacak, arıza verdiğinde tamir ettireceksiniz.
  • bana kedicik derdi  (25.05.21 06:48:57)
İkinci el, nispeten ucuz, masraf çıkarmayan, dayanıklı bir araba alıp hem kullanmada, hem de arabalar hakkında tecrübe sahibi olana kadar kullanacaksın. Bu arabayı da arabadan anlayan birisiyle alacaksın. Bu kadar.

  • etna  (25.05.21 07:51:52)
Benzer pozisyonda uzun süre ikinci el baktım. Yani ustalara gidilince hep bi kazık çıktı. Ki arabadan anlamadığım için tanıdık vesilesi ile gidildi. Eş, dosttan araç kovalamak zorundasın. Onda da kredi mredi borçlanıp temiz aracı kaçırmamak lazım. Başka türlü geçiriyorlar.

  • baal  (25.05.21 08:24:20)
madem anlamıyorsunuz ucuzlarından sıfır bir araç alın, bakım zamanı gelince servise gidersiniz.

en önemli konu bütçe tabi.
  • nuisance  (25.05.21 09:14:54)
kesin olarak söylenebilecek iki şey var:

1- 2. el aracı galeriden almayın.
2- kendi belirlediğiniz yere götürerek aracı kontrol ettirin.

kalan her şey muallak.
  • zgrydn  (25.05.21 09:23:57)
Öncelikle ihtiyaç belirleyin, nasıl bir tip ve nasıl bir boy araç lazım ona karar verin.

Sonra bu türler arasında gözünüze güzel gelen modelleri belirleyin, sonra bu modeller arasında ülkemizde (ya da bulunduğunuz ülkede) hangilerinin 2. elde rağbet gördüğünü öğrenin (eninde sonunda siz de satacaksınız)

Filtrelemeden sonra belirlediğiniz model/modeller için 2. el ilan sitesinde size uygun ilanları filtreleyin.

Model
Fiyat
km
Yaş

Bu filtrelemeden sonra çıkan ilanlar arasından, araç hakkında değişen - boyanan - hasar bilgisi olan ilanları dikkate alın ve favorilerinize ekleyin.

Eğer bir ilanda araç için "hatasız, boyasız, değişensiz, kazasız" gibi terimler yazmıyorsa, bunlar yazmadığı halde değişen-boyanan-onarılan kısımalr ve hasarları hakkında bilgi yoksa o ilanla hiç ilgilenmeyin.

İlan açıklamalarını ve satıcıları inceleyerek kafanızda bir şeyler oluşacaktır.

En son karar verdiğinizde gider aracı görür, içinize sinerse pazarlık yapar, ekspertize sokar (sizin rastgele seçtiğiniz bir ekspertiz firması) ekspertizde denilenin aksine bir şey çıkmazsa notere gider satışı yaparsınız.

Satış aşamasındaki güvenlik önlemleri için tekrar buradan yardım alırsınız, seve seve yardımcı olur duyurucular.
  • John Bloor  (25.05.21 09:32:00)
kazıklanacak bir durum yok, bütçeniz varsa sıfır araç alıp yılda bir kere yetkili servise gideceksiniz. en az 6-7 sene sıkıntısız keyifle gezersiniz, rahat olun yani. iyi markalardan tipi hoşunuza giden, paranızın yettiği ilk sıfır aracı alın derim. dikkat etmeniz gereken en önemli üç nokta aracın boyutu, yakıt tüketimi, otomatik vites olması. bu kadar.

ikinci elde kazıklanma riskiniz var, bilen birileri ile hareket etseniz bile dert bi iş.
  • roket adam  (25.05.21 10:07:41 ~ 10:07:59)
sürmeyi biraz biliyorsanız ve arabalardan anlamıyorsanız otomatik vites alın. ileri de eşiniz çocuğunuz vs. de rahat sürer.

bir ara ben de otomatik vites almaya niyetlenmiştim ve haftalar süren araştırmalar sonucu toyota almaya karar vermiştim. otomatik vites teknolojisi, düşük yakıt tüketimi, nispeten daha az sorun çıkarması, yedek parçasının bol olması, ikinci el pazarının güçlü olması gibi sebeplerden dolayı.
  • sir gawain  (25.05.21 10:19:11 ~ 10:20:29)
Anlayan biriyle ucuz ikinci el kovala. Konuya hakim değilsen çok ağır kazık yiyeceğin bir sektör.

  • arnold schwarzeneger  (25.05.21 11:01:20)
arabadan anlamıyorsanız ve ekonominiz müsaitse sıfır alın. eğer ikinci el alacaksanız sarı siteye girip belirlediğiniz özelliklere göre filtreleme yapın. piyasayı iyice hazmedin. alacağınız aracı ekspertize sokun ve neyi var neyi yok görün. her şey içinize sinerse bide yakın bir sanayiye gidip o aracın ustasına gösterin. sanayiye girince bende şu araba var kim bakar derseniz herkes birini gösterir. ufak tefek çizik boyaları normaldir. ciddi kazası yoksa çamurluk hasarları normaldir. airbag açma, ağır hasar kaydı, kaput değişimi, şasi, direk, podye işlemleri sıkıntılı durumlardır.

kalabalık bir ailesiniz anladığım kadarıyla. muhtemelen az yaksın, biraz geniş olsun, vergisi kaskosu çok olmasın, biraz da güvenli olsun istersiniz. araba yağ gibi aksın, basayım, uçayım kaçayım, şekil olsun gibi dertleriniz yoktur diye tahmin ediyorum. bütçenizi bilmediğim için rastgele birkaç örnek yazacağım.

fiat 500L
fiat 500x
citroen c4 picasso
egea cross
hyundai tucson
honda civic (bu aralar sıfırları çok avantajlı fiyattan gidiyo)
volkswagen toureg
opel crossland
honda crv, hrv
peugeot 3008, 5008
audi q5
  • golgi aygıtı  (25.05.21 11:30:17)
Eğer otomotiv sektöründe değilseniz zaten arabalardan anlamanız zor. Anlıyorum diyenlerin de hepsi anladığını sanıyor. Herkes karpuzdan da anlıyor mesela memlekette, ama sorsan kimse iyi karpuzu tanıyamaz.

Arabadan anlamaktan ziyade ihtiyaçlarınızı belirleyin,
ona göre nelere dikkat etmeniz gerektiğini araştırın.

Uzun yıllar sorunsuz kullanmak için, bir yerden bir yere götürsün yeter bir de güvenli olsun diyen insanın bakacağı kriterler başka,

Araba benim yaşam tarzım, konforlu olacak, süratli olacak gerisi hikaye diyen insanın bakacağı kriterler başka.
  • anten  (25.05.21 15:53:00)