Çalışan çiftler için kuzeye bakan ev, ne kadar kullanışlı?

Bir ev bulduk. Evin içi harika, yeni yapılmış, konumu çok çok güzel, kirası uygun, ev sahipleri güzel, ev yeni, otoparklı, balkonu var... evde beğendiğimiz her şey var. Tek sorun, kuzeye bakıyor olması ve biraz önünde gölge olması. Eve güneş günün bir saatinde vuruyor, geri kalan zamanlarda bir odası güneş alıyor sadece.

Ev aydınlık ama güneş almıyor. Ben güneşe ve aydınlığa önem veriyorum evde, depresif hissediyorum güneş olmayan yerlerde ama, ikimiz de çalışıyoruz ve eve geliş saatimiz 18.00 vs olacak pandemiden sonra.

Haftasonları, tatiller vs göz önünde bulundurulunca, değer mi kuzeyde sadece bir odası (yatak odası) güneş alan evi tutmaya? Daha çok sormak istediğim aman gündüz evde değilsiniz takmayın mı dersiniz?

Ev İstanbul’da, 2.katta ama yanındaki bina yüzünden evin ışığı kesiliyor maalesef, belki o bina olmasaydı ışık alacaktı ya da güneş.

Şehire göre değişir. İzmir gibi sıcak bir yerde kuzey cephe mantıklı mesela ama Erzurum’da Güney makbul gibi. Soğuktan bir derece korunabiliyor insan ama sıcaktan pek kaçamıyor, o yüzden kuzey mantıklı bence.

  • orient blue  (23.05.21 12:54:55)
Cepheden ziyade evin içi karanlık oluyorsa ben direkt listemden çıkartıyorum, güneş alması çok çok önemli benim için. Öyle evler var ki alt katlarda, cephesi direkt güneşe baksa bile güneş almıyor içeri.

  • roket adam  (23.05.21 12:59:30)
Ankara için konusuyorum. Evimizin cephesini bilmiyorum ama güneş almıyor hic. Salon tarafında da kapalı balkon oldugu için de yazın ekstra soğuk, kışın ekstra sıcak oluyor.

Aile evim de güneş almiyordu. Guneş alan taraftaki evler yazın perde bile acamadiklarini, salonda oturamadiklarini söylüyorlardı.

Açıkçası şu anki evimi hiiic sevmesem de yazın serin serin oturmak çok iyi oluyor.

Ki ev aydınlık diyorsunuz. Diğer ozellikleri de sizi cezbettigine göre ben olsam tutardım.
  • elorelia  (23.05.21 13:03:24)
Ev üst katlardaysa, çok sık yapılı bir sokakta bulunmuyorsa (yani hemen önünde ışığı kesecek başka bir yapı, duvar yoksa), yeteri kadar cam varsa aydınlık olması açısından kuzey cephe dezavantaj olmayabilir. Kuzey cepheden de ışık gelir, kontrollü ışıktır. Batı cephesi pek tercih edilmez, ışık yatay gelir akşam gözünüzü alır, yazları yakar. Doğu ışığı güzeldir. Çok soğuk bir iklimde yaşamıyorsanız ve dairenin ışığını kesecek bir etmen yoksa tercih edilebilir duruyor.

  • gmzo  (23.05.21 13:09:15 ~ 13:09:33)
Oturduğumuz binada kuzey cephenin doğal gaz faturası 350 tl'den başlarken güney cephe ortalama 150-200 ödüyor. Hangisi daha çok ısınıyor dersen, 150 ödeyen. Eğer güney sahillerinde değilsen güney cephe olması lazım.

  • biravekahve  (23.05.21 13:25:35)
şehre göre değişir ++ 1
güneş alması ayrı bir konu, odaların karanlık olması ayı bir mevzu.

yani cephesi açık bir ev kuzeyde dahi olsa karanlık olmaz.
  • nuisance  (23.05.21 13:46:18)
Ev İstanbul’da, evin yanında bi bina var ışığı o da kesiyor.

  • damba  (23.05.21 13:46:19)
Kiracı olarak oturulucak ev için cephesi çok mühim bir kriter olmamalı. Belki de en son son bakılacak unsur.

  • nucleon  (23.05.21 13:46:48)
Kira ise umursama.
Satın alıyorsan mühim

  • photo85  (23.05.21 18:53:43)