Özel sektörde tutunmak ve memuriyet

Kıymetli dostlar 3,5 yıldır özel sektörde öğretmenlik görevi yapan bir kardeşinizim. İş hayatında özellikle özel sektörde tutunmak için gereken sosyal ve duygusal beceriler konusunda zayıftım. Yönetim, öğretmenler baktığında merhaba merhaba dışında “açılmamış bir kutu”ydum. Bu konular hakkında kısa süre psikolojik destek aldım. Fakat bu destek iş hayatı için daha girişken, sosyal, sorumluluklarına sahip, işini elinde tutan birine çevirmedi. Belki içe dönük dışa dönük olmak çok önemli değildi. Fakat özel sektörde kısmen içe dönük, pasif durmam elbette lehime olmuyordu.

İki yıl evvel pırlanta gibi bir kadınla evlendim. Eşimin kamuya atanması ile bir taşra şehrine geldik. Ben de özelde iş buldum. 8 aydır çalışıyorum. Bu ara dönemde bir depresyon geçirdim. Var olan işimde iki üç kere olumsuz geri bildirimler aldım. İçeriği dışa dönük, sosyal, öğrencileri sürükleyen bir tavırda olmam gerektiği ile ilgiliydi. Muhtemelen gelecek yıl benimle çalışmayacaklardı.

Bu sırada kpss puanıyla başvurular yaptım. Düz memurluk için mülakat aşamasına girdim. Fakat eşim memurluğa öğretmenliğe göre düşük düzey ve kendi işim olmadığından sıcak bakmıyordu. Ek olarak oturduğumuz yere 70 km mesafede, haftasonu da gitmem gerekebilecek bir kadroydu.
Bir taraftan aynı şehirde özelde çalışabileceğim bir öğretmenlik yeri daha vardı. Buraya başvurdum. Olur verdiler fakat yöneticisi şuan çalıştığım yer hakkında epey karalama ifadeler kullanmıştı. Güven vermediği için şimdiki yerde kaldım.

Yaşımın ilerlemesi, her yıl mezun artışı dolayısıyla kpss’den bir daha aynı puanları zor alırım diye düşünüyordum. Şuan kesin olmasa da tercih imkanı olan bir durumdayım.

Size danışmak istediğim konu şu ki, özel sektörde çabalasa da aynı yerde uzun yıllar kalamayan bir kardeşinizim. Eşim ve ailemde bu konuda eminim ileride daha fazla üzülecektir.
Öncelikle eşime yük olan, keyfi sebeple çalışmayıp evde asalaklık yapan bir eş olmayı asla istemem. Fakat memuriyeti değerlendirmezsem işsiz bir dönem beni bekliyor gibi. Dolayısıyla eşim istemese de kazanma halinde tercih etmeyi istiyorum. Sizin tavsiyeniz nasıl olurdu? Şimdiden teşekkür ediyorum.

Tercih edin tabii ki. Eşiniz de olsa başkasının düşüncesiyle hareket etmek yerine kendi düşüncenizle hareket etmeniz daha iyi sizin için.

Siz eşiniz için başka şehre gitmişsiniz. Onun işine saygı duymuşsunuz. O da sizin işinize saygı duysun.
  • dissendium  (21.05.21 16:17:49)
bu anlattıklarınıza bakarak tercih edilebilir duruyor.

  • elorelia  (21.05.21 16:41:12)
memur olun.

  • velvetmorning  (21.05.21 17:14:31)
Özelde çalışan bir öğretmen ve yazdıklarınızla yakınlık kurmuş biri olarak memuriyeti seçin derim.
Özelde öğretmenliğin şartları belli, maaşı belli.

  • bir fincan kahve ile film izlemek  (21.05.21 18:29:39)
Özel sektörde öğretmenlik amelelikle aynı seviyede çoğu şehir ve okulda. Vasıfsız, lise mezunu bile olmayan adamlarla aynı maaşı veriyorlar hatta. Hatta şöyle okulu temizleyen görevli ile öğretmen aynı maaşı alıyor çoğu yerde.

Memur ol. Fırsatı kaçırma.
  • westblack  (21.05.21 19:35:26)
Memuriyet fırsatı her zaman gelmez bence de değerlendirin.

  • bitse de gitsek  (21.05.21 20:21:15)
Bahsettiğiniz şartlarda en doğru tercih memuriyet gibi duruyor. Sizi bilmiyorum ama özelde öğretmen olarak çalışan kuzenimin nerdeyse tüm cumartesileri bazen pazarları zaten okulda geçiyordu. Yeni başlayan bir memur da en kötü 4 bin TL civarı alır. Sizin özeldeki şartlarınız memuriyetten daha iyiyse tereddüt etmeniz bir yerde normal ama biliyorusunuz özelde iş güvencesi yok. Anladığım kadarıyla en çok kafanıza takılan nokta da bu. eğer (memuriyetin hiç gündemde olmadığını var sayalım) size yakın mesafede iş bulamadığınız takdirde özel de olsa uzak da olsa mutlaka çalışmanızı gerektirecek şartlar varsa (ki bu illa maddi sıkıntı demek değil misal evde oturmak sosyal olarak zor gelecekse) 70 km'yi de kafaya takmayın.

  • nihayet  (22.05.21 14:45:51)