Uçak inerken kulağım inanılmaz acıyor

Size de oluyor mu bu? Son yıllarda belki 20'ye yakın kez uçağa bindim. Neredeyse her seferinde özellikle sağ kulağım acıyor.

Bir keresinde uzun uçuşta uyuyakaldım, uyandığımda iniş yapıyorduk. Hayatımda böyle acı çektiğimi hatırlamıyorum. Ağlayacaktım neredeyse.

Dün yine aynısı oldu. Bugün tıkanıklık hissi geçti ama hafif ağrı var ve arada çıtır çıtır sesler geliyor.

Ne önerirsiniz?

Bana da çoğu zaman oluyor. Çok acıyabiliyor. İç dış basınc dengelemesiyle ilgili sanırım. Sakız çiğneyin, ağzınızı iyice açın falan derler ama ben çok bir etkisini görmedim açıkçası.

  • ananiyimioguz  (21.05.21 14:21:46)
her seferinde oluyorsa yine bi gidip doktora göster bence.

Bende sadece 2 kere oldu, acaba çıktığı indiği yüksekliğe (basınç vs.) göre değişiyor mu veya o uçaklarda basınçla ilgili az da olsa problem vardı hassas kulaklılar mı hissediyor diye düşünmüştüm bir. Esnemek, ağzını açmak vb. küçük şeylerde işe yarıyor ama duyamaz hale gelirsen ağrımaya başlarsa etkilemiyor. Ben baya uçak indikten sonra 3-4 saat o kulağımla pek bir şey duymamıştım, inene kadar da çok ağrımıştı.
  • nhk ni youkosu  (21.05.21 15:00:59 ~ 15:01:27)
Burnunuz tikali oluyor mu genelde? Oyleyse ucaga binmeden bir defaliga mahsus Otrivine kullanabilirsiniz.

  • voyager 1  (21.05.21 15:23:47)
Benim de canim cok yaniyor ve sakiz cignemek, esnemek bence az fark yaratiyor. Ne kadar cok uctugumun bir etkisi olmadi, haftada 3 kez uctugum vakitte de, her seferinde ayni aciyi cekiyorum.

Ucaga binmeden bir iki kokteyl icip uyukluyorum. Bazen acidan uyandigim da oluyor, ama sanki genel olarak, alkolün etkisiyle aciyi daha az hissediyormusum gibi.
  • buf-e kür  (21.05.21 15:40:22)
Son 8 yıldır, yılda ortalama 10 defa uçağa biniyorum. Sadece 1 defa acımadan indik o da nasıl oldu hiç anlamadım. Benim de kulaklarım feci ağrıyor inişte. O ağrıyı azaltmanın bi yolunu bilmiyorum ama İndikten sonra esneme hareketleri ve özellikle gerçek esneme duymayı filan baya düzeltiyor.

  • turuncu tonlarda  (21.05.21 20:51:20)
benim uçağın kalkması ile ağrımaya başlıyor. havadayken azalıyor. inişe geçince tekrar ağrımaya başlıyor. bazen iniş öncesi hazırlık uzun sürüyor, o esnada dayanılmayacak kadar ağrıyor. sürekli ağzımı açıyorum ve esnemeye çalısıyorum. kulaklarımdan hava çıkıyor dışarıya ve biraz hafifliyor ama sonra tekrar başlıyor. dışardan tuhaf görünüyorumdur kesin.

  • dafuq  (21.05.21 20:58:31)