Hangi tütün, hangi çarşaf, hangi filtre?

SB. Golden Virginia alayım diyorum. Bunların sahtesi olma ihtimali var mı nasıl anlayacağız?
Golden, drum, oldholborn dan hangisini önerirsiniz ve fiyat nedir bilen var mı?
Amerikan pasajindan alacağım İzmir'den.
Teşekkürler

Golden'ın dışında poşet okuyordu galiba en iyi anlama yöntemi bu. Old holborun'u sorsan üstünde kendi seri numarası var kabartma rakamlarla derdim ancak golden'i bilmiyorum.

Kâğıt filtre olarak GİZEH favorim. Hem Rızla'dan daha ucuz hem de tadı daha güzel bence. Yıllardır Gizeh mavi çiftli kağıt (mıknatıslı) ve 5mm filte kullanıyorum. Mavi kağıt kalın ama kırmızı gibi is atmıyor, balgam yapmıyor ve paket sigaraya daha yakın bir tadı var.

Şuradan detaylıca inceleyebilirsiniz. Benim kullandığım kağıt bu.

www.gizeh-online.com
  • Başkalaşım  (19.05.21 11:59:26)
eğer sarmakta iyiysen arap çarşafı en iyisi. ama çok ince ve yapışkansız olduğu için makinayla sarcaksan falan daha rahat olur arap çarşafı. elinde sarmaya alışmak zor. eğer daha kolay sarmalık istiyosan bi marka vardı adını unuttum (3 sene önce alıyodum en son) beyaz zeminli üstünde kırmızı yazılıydı. mıknatıslı kapağı vardı ve içinden (tuvaletlerde çektiğinde teker teker veren peçetelik gibi) teker teker alıyodun. ortasında ve son 10luda uyarıcı yeşil kağıt koyuyolardı. onunla sarması kolay. (orta edit: şimdi hatırladım gizehmiş markası). Filtre olarak da çok yorum yapamicam ama eskiden 1 liraya satılan (belki şimdi 2-3 olmuştur) filtrelerden koyardım içine ama muhtemelen sağlıksızdır. ocb siyah kutulu filtre var. onlardan deneyebilirsin. ha tabi fiyat olarak da söyleyim ben alırken pazar malı filtre 1 lirayken ocb'ye 6-7 lira veriyodum. gizeh de arap çarşafı 1,5 lirayken 7 lira falandı galiba. Tütün olarak da golden virginia hiç içmedim ama old holborn içiyordum bence tadı oldukça kaliteli. tercih meselesi tabi ama old holborn öneririm. biraz ağırdır ama aroması hoştur. onun dışında biraz daha hafif olan ve incir/çikolata karışımı aromalı olan george carellias and sons markası var o da çok güzel. aroma dediysem nargile gibi düşünme, paketini açınca hafif hissedersin. old holborn da rom'da bekletilir diye biliyorum, açınca o kokuyu da hissedersin. onların haricinde kırmızı drum tütünü içerdim ama galiba artık bulunmmuyor piyasada.

ben ankaradan alırdım bunları, lokasyona göre fiyat farklılık gösterebilir. bazen tadından anlardım çakma olduğunu ama nasıl almadan anlaşılır bilmiyorum. sanırım biraz şans işi. Bence tütünün tadı sigarada yok. tütün daha güzel ama zahmetli işte. Bir de eskiden cidden ucuza da gelirdi ama artık ucuz da olmuyor pek. onun için uğraşıp sarmıyorum ama tütünün tadı başkadır.
  • onkiloversemtamamım  (19.05.21 12:01:32)
golden virginia ile basladim, drum ve oldhorborn da ictim. son 1 senede aşırı pahalandi, 60 lira civarinda oldu galiba. pandemi zamanı bulunamadigi icin yerli tütüne gectim, nst ve parley de ictim. su an parley'den devam, ithallerin hem sahtesi cok hem de fiyat pahali. parley 25 lira civarinda satiliyor. kagit olarak da organik kagit kullaniyorum ocb ve smoking iyidir, filtre'de yine ayni markalar iyi. yerli filtreler cok kötü, sigaranin tadini cok degistiriyor.

amerikan pasajindan almanı önermem, güvenilir satici bulmak zor. bornovada kücük park'ta boss tobacco var, güvenle alisveris yapabilirsin. her ürün icin de piyasanin biraz altında fiyat veriyorlar. kücükpark'ın arka tarafında ugur kolejinin okulu var, okulun karsisinda yeri.
  • spivak  (19.05.21 13:27:34)