sizce OSB'lerin problemleri neler

siz en çok nelerde zorlandınız?
üretim noktasında siz nelerde zorlanmıştınız?

OSB idare tarafından cevap yazayım;
Osb'ler ve burada faaliyet gösteren firmaların sorunları bölge, il ve osb bazında değişen şeylerdir.

*Kocaeli bölgesi için kalifiye usta, personel bulmak zor,

*Yapımı devam etmekte olan Osb'lerde ulaşım sorunu vardı, kuzey marmara otoyolu, körfez geçiş köprüsü ile büyük oranda bu sorun çözüldü.

*Enerji maliyetlerinin sürekli yükselmesi

*Osb'ye göre aidat ve katılım paylarının yüksek olması

*Devlet teşvik ve desteklerinin yetersiz olması, kosgeb, kalkınma ajansları v.s

*Osb'lerde Kiralama, Çalışma izni ruhsatı, çed raporu ve altyapı abonelik için istenilen evrakların ,prosedürlerinin çok olması, özellikle İlk defa Osb'ye gelen firmalar bu durumdan sürekli şikayet eder.

*Kümelenme altyapısının yetersiz olması, en önemli sorunlardan birisidir.

*Özellikle Marmara bölgesindeki Osb'lerde yatırım, üretim yapacak boş parsel, fabrika bulmanın çok zor olması.

*İmar yönetmelikleri ile ilgili kısımlar var ancak bu konular parsel, fabrika sahiplerini ilgilendiriyor.
  • sealth  (18.05.21 21:17:41)