Sözlükte ciddi ciddi sözlük olayını bilmeyen bir güruh mu var?

Tamamen uydurma bir örnek veriyorum. Mesela başlık “Kaş mı Fethiye mi”. İlk giri “hangisine gideceğime karar veremedim. Sizce hangisi güzel?” Başka bir örnek de mesela başlık “pasaportumu babamın alması”. İlk giri yine “saatleri bana uymadığı için babam gidip alabilir mi?” Hadi başlığı biri açmış da bir sürü insan da altında yorum yazıyor “bence Kaş’a git”, “yerinde olsam Fethiye’yi seçerdim” tarzında.

Yeni başlık da şart değil bu arada. Mesela giriyorum “Berlin” başlığına. “Fransa’dan aldığım vizeyle giriş yapabilir miyim?, “sizce kalacak en iyi semt neresidir” tadında bir sürü entry görüyorum. Bunları tamamen uydurdum şu an ama bunlara benzer belki yüzlerce entry var diğer yazarlara direkt soru soran.

Sözlüğün kalitesinin düşüp düşmediğini sormuyorum çünkü kalitenin yerlerde olduğu herkesin malumu. Benim anlamadığım bu insanlar ciddi ciddi sözlüğün olayının ne olduğunu bilmiyor olabilirler mi gerçekten? Mesela benim neslim çok küçükken de internette yapılabilecek şeyler daha sınırlıyken Ekşi Sözlük okuyordu ama Z kuşağı çok daha fazlasına doğduğu için gerçekten anlamadılar mı acaba sözlük işini? Gerçi olay Z kuşağı mı ondan da çok emin değilim. Sözlüğün yarısından fazlası yazarların sorularıyla dolmuş durumda.

Sizce gerçekten ne olduğunu bilmeden sözlükte mi yazıyorlar yoksa sadece umursamayıp işini görmek mi bu?

bilmiyorlar. sozluk de kendini anlatmaya, ogretmeye calismiyor artik. sozluk yoneticileri buna izin verdigi icin boyle bence.

  • lemmiwinks  (18.05.21 13:55:07)
format zorunluluğu yok artık, yönetimin öyle bir kaygısı yok. öyle olunca herkes kafasına göre yazabiliyor.

  • roket adam  (18.05.21 13:57:29)
evet. Ben hala banlanmayayım diye tanım yazmaya çalışıyorum ama hiç dikkat etmeyen dümdüz konuşan, soru soran, tek kelime yazan vs. büyük bir kitle var. Eskisi gibi moderasyon da bunlara karışmıyor.

  • nhk ni youkosu  (18.05.21 14:01:54 ~ 14:02:21)
Sözlüğün olayını belirleyen şey kuralların uygulanmasıydı zaten. GG olmadığı sürece entry'lere müdahale edilmiyor artık neredeyse. Tanım, tanım devamı, soru başlığa cevap entry girmek vs. eskiden uçma sebebiydi. artık entry'leri silmiyorlar bile. Kuralların uygulanmadığı bir yerde formattan bahsetmek mümkün olmaz. Sözlüğün olayını bilenler olsa da kurallara uygun olmayan entry'leri görenler de olayın dışına çıkmakta bir beis görmüyor.

  • himmet dayi  (18.05.21 14:04:11)
sözlük dediğimiz ortam "sözlük olayı"nı ciddiye almak için biraz fazla large değil mi?

misal, türkiye'de yaşayan birinin her gün yaşanan türden bir hukuksuzluğa şahit olup "abi burası hukuk ülkesi değil mi, insanlar buranın hukuk ülkesi olduğunu bilmiyorlar mı" türünden bir soru sormasına benzemiş.
  • del piero10  (18.05.21 14:04:23)
sözlük formatı 15 yıldır yok demek biraz abartı ama 2010'dan sonra biraz gevşedi ve 2013'te bitti denebilir.

bunları temizlemek hiç zor değil aslında da erbest bırakıyorlar ki tıklansın. yoksa 2006 öncesine bile döndürürsün istesen.
  • bohr atom modeli  (18.05.21 15:13:00)
sözlüğün geçirdiği evrime şahit olmadınız sanırım.

  • burya  (18.05.21 15:16:31)
Hala cayır cayır 1 sene bekletilirken çaylaklar bu kadar alakasız kalmayı nasıl başarıyor insanlar ben de tam anlayamıyorum hala.

Hani format falan yok olalı çok oldu da dediğiniz gibi "yok artık ebe yoğurdu" tarzı tepki verdirten entry'ler de oluyor bolca.

Bi yaptırım da olmayınca format ile alakalı koptu gitti ortalık, hayır madem yüzbinlerce kullanıcı istiyorsun niye hala 40 50 bin kişi sıra bekletiyorsun ki yeni üye alımında. Reddit olduk biz hacı de geç zaten terkedecekler terketti çoktan.
  • hedep  (18.05.21 15:25:27)
Bilemiyorum ancak bu durum oldukça canımı sıkıyor. Sözlük bunların elinde sakız gibi oldu ya, ona üzülüyorum.

  • simderun  (18.05.21 16:16:37)
İnsanlar değil sözlük yönetimi artık formatı umursamıyor. Daha çok yazar, daha çok entry, daha çok kaos, daha çok site trafiği daha çok reklam geliri ve para demek.

  • iwasbornonamountainside  (18.05.21 16:16:45)
başka bir örnek
(bkz: 14 mayıs 2021 üst komşu rezaleti )

yeni yazarların çoğu entry girmeyi bilmiyor, soru sorma, fikir alma yeri olarak görüyorlar. içi dolu entry giren suser sayısı azaldı. eskiden moderasyon çok dikkat ederdi ama artık takmıyor.
  • false pretension  (18.05.21 18:28:33)
evet, özellikle 1 eylül 2012 ekşi sözlük moderasyonu istifasından beridir sözlük formatı diye bir şey sallanmıyor sözlük yönetimince.

örneğin olmamış olaylar hakkında olmuş gibi başlık açmak diye bir şey çıkardılar, böyle başlıklar açanlar yadırganıyor vs. hâlbuki olmamış olaylar hakkında açılan başlıklar sözlük olayının temeliydi, zira sözlüğün mottosu bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir idi.

ya da gördükleri her cinsel içerikli başlığa “bu mudur kutsal bilgi kaynağı”, “uçurun bunu” vs. entryler girenler türedi. işin ironik tarafı eski, 2012 öncesi sözlükte ilk uçurulanlar bunlar olurdu.

sözün kısası dürüm adam sözlüğü kendi formatından çıkarıp reddit benzeri bir komünite hâline getirmeye çabalıyor, ama taklitler asıllarını yaşatır. olan eski sözlüğe oldu bu arada.
  • anlztrk  (18.05.21 20:23:43 ~ 20:24:22)
ben sözlüğün format işini tamamen kaldırmasını istiyorum. reddit gibi isteyen istediğini yazsın. adı da sadece ekşi olsun.

  • xrated  (18.05.21 21:03:25)
Kanzuk’un kız arkadaşı üşenmişti nedir format, nasıl yazılır diye bir araştırmaya. Düşün yani. Ama ben formatın kısmi de olsa devamı taraftarıyım. Entry akışını çok daha okunabilir hale getiren şey format. Zaten belli bir kemik kitle dikkat ediyor.

  • not dark yet  (19.05.21 00:27:47)