Erken seçim şu an ülkede bir şeyleri değiştirir mi

Ben azıcık ümitliyim de bu sefer. Onu da yaşatmaya devam edeyim mi yoksa tümden ülkeden umudu keseyim mi bilemedim.

erken seçim olursa çok rahat kaybederler bu sefer, yüzde 35'i geçeceklerini düşünmüyorum. ama ben ülkeden umudumu çoktan kestim o ayrı. medeniyet, refah, huzur vs. bunlara şu anki z kuşağının torunu falan anca ulaşır.

  • inancsiz deve  (18.05.21 12:05:32)
Hükumet değişir ama 20 yılın etkilerini silmek uzun sürer. Bütün kurumların içini boşalttılar neticede. Ama temel konularda atılacak adımların önemli bir etki yaratacağını düşünüyorum. Çok basit olacak ama örneğin Uber niye yasak? Bunun gibi, rantın değil halkın yararına olacak kararların alınması gerekiyor. Kurumlar işleri hantallaştırsa da temel şeyler düzelir. Benim umudum yoktu pek ama son dönemde işler akp adına iyi gitmiyor.

  • himmet dayi  (18.05.21 12:15:40)
erken seçim olursa ilk kez oy kullanması beklenen "z kuşağı" sayısı düşüyormuş. o yüzden bazı kişiler erken seçim yerine 2023 yılını bekleyip daha fazla gencin oy kullanması gerektiğini söylüyor. gelenin gideni aratacağını düşünmüyorum.

download bigpicture.jpeg
  • kırmızıgözlüağaçkurbağasıyeşili  (18.05.21 12:35:52)
Daha önce seçim yaklaşırken bombalar patladığını falan hatırlayınca gitmemek için yapabileceklerinin sınırını hayal edemiyorum ben. Bu kadar otoriterleşmelerinin sebebi zayıflıyor olmaları zaten o çok açık. Yani gidiciler aslında ama pandemi koşullarını çok güzel kullanıyorlar. Akp sever OHAL dönemi seçim, referandum yapmayı. O yüzden bu dönemde yasaklanan engellenen şeylere bakınca pandemi koşullarını seçim için sömüreceklerini düşünüyorum. Yani erken seçim akpye yarar gibi geliyor. Ama her şeye rağmen giderler mi gitmezler mi benim için öngörmesi zor.

Ama giderlerse hemen her şey düzelmeyecek zaten,çokk yavaş olacak iyileşme. Korktuğum şu, bu halk süreçleri ve soyut gelişmeleri algılayacak kapasitede değil. Örneğin eğitim kalitesini iyileştirmek için atılan bir adımın meyvesini belki 20-30 yıl sonra alırsın. Gelen iktidar bunları yaparken göz boyayacak elle tutulur şeyler de yapmazsa (yol yaptı köprü yaptı ayarında) çalışmıyor işte, akpden başka birini seçmeyecektik ülkeyi yönetemiyorlar hezeyanlarıyla bir sonraki seçimde yine başımıza siyasal İslamcı bir partiyi musallat ederler mi? Bu insanlara asla güvenmiyorum. Bu ülkenin aydınlık yarılarına da pek inancım kalmadı gibi
  • Mossy  (18.05.21 12:56:17)
Bunlar hırsızlığın ve hukuksuzluğun dozunu o kadar kaçırdılar ki bu konularda daha kötüsü olamayacağı için iyileşmeler olur. Bunun dışında bu siyaset sınıfından ve siyaset-medya-sermaye ilişki ağından daha köklü değişiklikler beklemek hayal bence.

@himmet dayi Uber'in yasaklanmasını CHP de destekledi. Taksici teröristlere destek için eylemlerine bile katıldılar.
  • bruce mclaren  (18.05.21 13:03:44)
bomba falan geçti o işler artık hikaye o işler. millet peynir yiyemiyor. süzme peynir diye bir şey çıktı ne idüğü belirsiz millet onu yiyor daha ben ne diyim.

  • inancsiz deve  (18.05.21 13:06:05)
@bruce mclaren

Evet, Akif Hamzaçebi ve Gürsel Tekin Taksicileri destekler nitelikte açıklamalarda bulundu ve G. Tekin eyleme katıldı ancak Kemal Kılıçdaroğlu da UBER'in yasaklanmasının doğru olmadığını, hem taksi şoförlerini hem de UBER sürücülerini mağdur etmeyecek yasal düzenleme yapılması gerektiğini söylemişti.

Gürsel Tekin'in İstanbul seçimleri öncesi ucuz siyaset peşinde olduğunu düşünüyorum.
  • himmet dayi  (18.05.21 13:31:28 ~ 16:18:17)
erken seçim gelecek tüm dertler bitecek diyen arkadaşlara şöyle bir hatırlatmada bulunalım: 60 ve 70'ler boyunca demirel önderliğindeki sağcı partilerin ülkeye attığı tüm kazıklar 70'lerin sonunda başa geçen ecevit hükümetine büyük ekonomik kriz olarak döndü ve o günden sonra uzun süre solcu partiler başa geçemedi. aynı şekilde 90'lar boyunca süregelen yolsuzluklar, darbe ayağına götürülen milyar dolarlar yine 99'da başa geçen ecevit'in başına patlayıp sonrasındaki 20 senelik muhteşem akp hükümetine yol açtı. şimdi yine senelerdir yenen hurmalar erken seçimde başa geçecek olan kişilerin bir tarafını tırmalayacak. böylece ne zamandır hasret kaldığımız sağcı, muhafazakar partilerin tekrar gelişini hızlandıracak. yehuu ülkeye bak.

  • del piero10  (18.05.21 14:07:01)
@del piero10 en büyük korkumu yazmış.

erken seçim olursa gidebilirler ama 2023 olursa daha iyi olur bence de. Hem gençler ve yaşlıların oranı, hem ekonominin gidişi vs. daha net ortaya çıkar. En dibe vurup tam düzelme her zaman daha iyidir bence. Şu an hala kıyısından kurtarmaya çalışıyor herkes.(biliyorum batan, intihar eden çok kişi var, çok üzücü ama halen insanların düşünceleri değişmiyor)

Fakat Piero'nun yazdığı gibi, tüm kriz gelen cumhurbaşkanı ve partilerin üstüne kalırsa sonraki seçim daha büyük kabus olabilir. Türk halkı düzgün sebep-sonuç ilişkisi kuramadığı için bu durumdayız. Bilemiyorum, ben seçimde iyi bir sonuç alınsa bile ümitli değilim sanırım. İnsanlara güvenmiyorum çünkü. Yazılı/görüntülü basın ve sosyal medya iyi kullanılırsa, geçmişteki yolsuzluklar vs. her şey göze sokulursa belki durum anlaşılır ama.
  • nhk ni youkosu  (18.05.21 15:17:04 ~ 15:18:13)