Macbook Air vs Pro

M1 işlemci sonrası çok bir fark görünmüyor yanlış mı anlıyorum? Hemen her şey aynı gibi ancak 3000 lira civarı bir fark var. En önemli fark air touch bar’a sahip değil. Hangisini alırdınız?

Ek soru: 2020 late i5 işlemcili pro ile yeni macbook air’ı değişir miydiniz?

1. Macbook Pro yerine 16GB RAM'li Air.

2. Değiştirirdim. Arada uçurum var. M1 Air, 64GB RAM'li, Intel i9 işlemcili Macbook Pro 16" modelinden bile iyi bazı alanlarda.
  • himmet dayi  (16.05.21 09:19:44)
@alperz

MBP'nin fanı en ağır işlemlerde bile %10 gibi bir fark yaratıyor. MBA'da fan yok diye işlemciye yüklenemezsin gibi bir durum yok. Yapılan tüm incelemelerde Air'ın işlemcisine olabildiğince yük bindiriyorlar, çoğu zaman Pro ile eşdeğer sonuçlar veriyor, kimi zaman ise %10'a kadar bir fark yaratıyor.

8GB RAM şu an için yeterli olabilir ama uzun yıllar kullanılabilen bir bilgisayardan bahsediyoruz. Geleceği düşünüp 16GB versiyonu seçmek daha doğru olur. Çünkü M1 modellerde RAM yükseltme gibi bir ihtimal yok.

6-7 yıl önce 8GB da çok yeterli görünüyordu, ama Intel işlemcili MBP'lerin 8GB RAM'i yetmiyor artık.
  • himmet dayi  (16.05.21 11:09:25)
Pro ile Air arasında 2 saat kadar bi pil farkı var, bu önemliyse pro seçerdim. Ama 16GB Air > 8GB Pro bence, ram daha mühim.

Touch bar da iyi hoş da olmazsa olmaz bişey değil bence.
  • plutongezegendegilmi  (16.05.21 12:05:08)