Tavan yapacak hisseye alış emri fiyatı nasıl verilmeli?

Mesela bir şirketle ilgili çok olumlu bir haber olduğunda ardarda % 10 artışlar oluyor. Pazar akşamı açılış için değeri 4 lira olan bir hissenin alış emrini kaç tl olarak girersek satın alabiliriz?
Bunun tam tersi de mümkün tabi. 4 tl hisse değeri olan şirket taban yapacaksa elden çıkartabilmek için satış emrini kaçtan girmek gerekir?

Naci Ağbal'ın görevden alındığı haftasonu elimdeki hisselere o anki değerlerinden satış emri vermiştim ama sabahtan taban yaptığı için hepsi elimde patladı mesela.

sen siradan vatandassan oyle garanti paralari sana yedirmezler.
sen ne emir verirsen ver sana sira geldiginde is isten gecmis olur, ozetle.

  • robokot  (15.05.21 22:05:56)
aracı kurumun kimse ara sor yarın için emiri en erken kaçta verebilirim diye. Genelde 18:14 falan oluyor. Tam o dakikada tavan fiyattan emir gir. Şansın varsa sırada önlerde olduğun için sana gelebilir. Ama bunu robotla milisaniye dahilinde yapanlar olduğu için sana mal ancak tavandan kitlendiğinde gelir. Aldığınla kalırsın. Satış için de geçerli. Hatalı olduğun yer limit emir vermişsin, piyasa versen belki giderdi.

  • zoghurt  (15.05.21 22:14:01)
@zoghurt Tavandan kitlendiğinde gelmek ne demek? Tavan fiyattan emir girip o fiyattan alıyorsam neden aldığımla kalayım?

  • fobfilm  (15.05.21 22:18:31)
Pazar akşamı değil cuma akşamı seans bitince vermeniz lazım emri. Birçok kurum 18:15de açıyor bazıları 18:20 bazıları 18:25.

Önemli olan kendi kurumunuza ilk sıradan girebilmek. Sabah ise aracı kurumlar tek seferde spkya gönderiyor emirleri. Sanırım spk da hergün sırayı değiştirerek bir kurumu öne alıp sırayla her kurumdan bir bir gidiyor. Son kısım benim tahminim.
  • prodeq  (15.05.21 22:32:35)
Prodeq+1 ama son kısmı hariç. Emirler SPK ya vs iletilmiştir. 18:15 te tavana alım emri girersen olur da tavandan düşük bir fiyatta eslesirse oradan alır.

  • primetime  (15.05.21 23:01:59)
İletilmiştir değil iletilmez olacak . Mobilde duzeltemedim.

  • primetime  (15.05.21 23:02:55)