Ücretsiz sahiplendiğimiz köpek ameliyatlık çıktı. Bu yaşta yapılır mı?

Geçenlerde annem bir hayvan sever sayfasında görmüştü yavru ilanını. Çok da tatlı bişey. Ufak beyaz kuzu gibi bir şivava. 3 aylıktı daha. Köpek istemez bizimkiler normalde ama kanları ısınmış, yakın zamanda 8 yaşında kedimizi de kaybettiğimiz için girelim bu yola dedik.

Görüştüm, bir sözleşme imzaladım tüm aşılarını yaptıracağıma, vakti gelince kısırlaştıracağıma ve bakamazsam geri anne sahibine geri getireceğime dair ve eve getirdim yavruyu. Çitlerle alan oluşturdum, ne gerekiyorsa aldım falan. Isındı hemen bize.

Arkadaşlarıma anlattım, o yavrular genelde 3 ila 7 bin lira arası değişiyor, cins köpeği nasıl ücretsiz alabiliyorsunuz, insan yakınlarına verir neden sayfalarda paylaşsınlar diye içime bir kurt düşürdüler zaten başta. Dedim ne bileyim çiftleştirmişlerdir, karşılardır parayla satılmasına, çevreden de isteyen çıkmamıştır olur böyle şeyler vs.

Fakat ilginçtir, yavru eve geldiğinden beri kusuyor. 2-3 gün geçmeyince veterinere götürdüm. Mama aynı mama, başka bir şey de vermedik. E hep kendi alanında duruyordu, arada kucağa alıyorduk falan. Ne oldu bu hayvana?

Röntgen çekmemiz lazım, normal değil dedi veteriner. Tamam dedim ne gerekiyorsa yapalım ben yakın zamanda kedimi kaybettim, ihmalsizlik olmasın dedim.

Röntgende gördük ki, 10-25 kuruş boyutlarında bir parça var. Ne yuttuğunu bilmiyoruz. Midesi davul gibi olmuş. Akciğerle baskı yapıyormuş. Bazen solurken hırıltı geliyor. Anne altından aldığım yer dedi ki bazen hırıltı yapabilir, onu sorduk korkulacak bir şey değil, küçük ırklarda boğazda darlık falan olabiliyormuş ama bir şeyi etkilemiyor dedi sadece.

Kusmayı duyunca çok şaşırdı. Üşütmüş olabilir dedi. Giderken araba tutmuş olabilir dedi. Anlam veremedik. Parça olayını duyunca da çok şaşırdı. Artık günahları boyunlarına, sanmıyorum bu yavrunun böyle bir problemi vardı da onu birine kakalayalım diye düşündüklerini ne diyorsunuz?

Veteriner ile 4 günlük bir tedaviye girdik her gün götürdüm 3 farklı iğne vurdurdum ki cismi dışkı yoluyla attırabilelim. Ama cisim sertçe birşey olduğu için vücut atamadı büyük ihtimalle. Kusmalar kesilmedi. Enerjisinde ve dışkısında bir sorun yok ama kusuyor. Bugün 4 gün oldu tekrar röntgen çektirdim. Bu arada ben yavru aldık, iç dış yaptırılmış zaten, karma aşı yaptırıp hayatımıza devam edeceğiz diye planlar yaparken bunlarla uğraşıyorum tabi maddi manevi.

Neyse sokağa atacak halimiz yok, çok da ısındık kısa sürede çocuğumuz gibi oldu. Fakat veteriner diyor ki bu yaşta ben anestezi verip bayıltma taraftarı pek değilim. 5 aylık olsa neyse ama 3 aylıkken pek girişmiyorum ölümcül bişey yoksa ama siz bilirsiniz dedi. Bence iğnelere devam edelim dedi mide koruyucu, antibiyotik ve sindirim hızlandırıcı falan diye ama her gün 3 iğne parası + belli aralıklarla röntgen de maaşallah özel hastane masrafları gibi oluyor. Hayır işe yarayacağını bilsem canıma minnet ama 4 gündür bu işlemler yapılıyor, hiç ilerleme kaydedemedik. Daha uzatmanın bir anlamı var mı sizce?

Ben endoskopi ile tek seferde alınsın içimiz rahat olsun diyorum?
Fakat onla da gelmezse ameliyat diyor.
Ki ameliyat zorlu bir ameliyatmış mideye kadar yarıp geri kapatmak ve sonraki iyileşme süreci falan.

Doğal yollardan atması için tedaviye devam mı etsek yoksa direkt endoskopiye mi girişsek? Tedavi sürecinde de sürekli kusuyor ve bu şekilde sağlıklı beslenemediği için de sıkıntıymış.

Ne yapsak bilemedim. Bizimkiler diyor hasta yavru vermişler bize kesin masraflarından kaçtılar birisine itelediler. Vallahi bilemedim. Ben bu yavruyu böylece bırakamam. Ama iş ameliyata giderse hem yavru için büyük risk olacak, hem de sağlam bir masraf çıkartacak :/ Evimizde uslu uslu otururken omuzladığımız yüke bakın durduk yere -_-

Bulunduğunuz ilde veterinerlik fakültesi varsa oraya da göstermenizde fayda olabilir.

  • marla is in my head  (15.05.21 17:11:44)
Yani sizce adamlar başlarından atmak isteseler neden sözleşmeli takipli versinler size? Bedavaya cins köpek görünce atlamışsınız, iki kuruş masraf çıkınca hemen defolu ürün gibi mırın kırın geri verin. Sonradan çıksa böyle bir durum kime verecektiniz acaba köpeği? Maddi durumunuz müsait değilse, keşke hiçbir yükü omuzlamasaydınız, hazır olamadığınız sorumluluklara sırf bedava ve cins diye atlamasaydınız. Sizin farklı bir versiyonunuz da petshoptan parayla hayvan alıp, hasta olunca iade edenler. Hayvan değil mal çünkü bunlar. Garantisi var.

  • hipopotamus  (15.05.21 17:13:55)
Yahu yok, sonuçta çocuk yapıyorsun, hastalanıyor. Napıcan çocuğu sokağa mı atıcan.
Ben sadece biraz dert yandım. Sonra da işlemleri nasıl ilerletelim diye fikir alıyorum.

Bedava yavru kaynıyor her yer. Annem yıllardır takip ediyor o sayfaları. Atlamak falan ayıp oluyor.

Bir veterineri aradım Beşiktaş'ta. Endoskopi 3000 TL dedi. Endoskopi böyleyse ameliyatı düşünün artık. Bunları düşünmek suç mu? Vermesine veririm ama gözüm kapalı veremem tabii ki.
  • ananiyimioguz  (15.05.21 17:16:58 ~ 17:18:24)
Bilemem, sanki geri vermek için destek istiyormuşsunuz gibi geldi. İşlemleri veterineriniz nasıl öneriyorsa öyle ilerletin ya da başka bir veterinerden görüş alın, her gün kusarak zaten hayatını devam ettiremez, gaz anesteziyle yapsınlar ameliyatını.

  • hipopotamus  (15.05.21 17:20:04)
"bakamazsam geri anne sahibine geri getireceğime"

ben de size kakalamak istediklerini düşünmüyorum. sözleşme yapmışlar bir durum olursa geri alabilmeleri için.

bir de bu boğaz darlığı ve hırıltı mevzusunu ben de daha önce duymuştum. küçük cins köpeklerde oluyor diye biliyorum. aklınıza gelmesi normal, bence suçlu değiller ama.

geçmiş olsun. bir can emanet aldınız, sorumluluğu çok büyük. şöyle yap böyle yap demem ancak ben olsam önce aşılara, veterinerin tavsiyesi doğrultusunda, devam ederim. baktım çözüm değil endoskopi seçeneğini değerlendirirdim. ameliyat gerçekten ağır. hayvancağızı yaracaklar komple. ne kadar canı var ki o ufaklığın daha bir de öyle bir ameliyat yaşayacak. umarım en kolay şekilde çözülür.
  • not sure if serious  (15.05.21 17:25:21)
Onu ben de düşündüm sonuçta bir sorunu olduğunu bilseler ve üzerlerinden atmaya çalışsalar sözleşme neden yapsınlar. Baya bir kişiyi elemişler çünkü her şeyi soruyorlar evde kimler var, kimsin nesin, mesleğin ne, daha önce hayvan baktın mı vs.

Fakat annem de diyor ki sözleşme de yapmazlarsa insanlar iyice kıllanabilir, o yüzden sözleşme yapmışlardır. Güven sağlamak için. Şimdi anneme iç kötülüğü ile ilgili sövebiliriz ama kadın da yaşadıklarından yola çıkarak yorumluyor ve benim polyanacılığımdan da rahatsız olduğu için böyle çıkışları oluyor arada ne yapalım :(

Neyse günah almayalım, ben şu işlemler konusunda nasıl ilerleyelim, araştırmaya devam edeyim.
  • ananiyimioguz  (15.05.21 17:37:53)
Valla guzel kaktirmislar, cins kopegin bedava olmasindan killanma diye de sozlesme imzalatmislar.

Cins hayvan olunca en hayvansever takilanlar bile ellerini ovusturuyor. Ciftlesince kac tanesi bizde kalacak pazarligi yapiyorlar.

Belki fakulte kolayca halleder mahalle veterinerinden daha cok hayvan goruyorlar.
  • divit  (15.05.21 17:48:57)
Bence bir şekilde ameliyatını yaptırın gerekirse borç harç bulun.

Yakın zamanda bir kedi sahiplendim Instagramdan. Tekir yavru sokak kedisi :)
Bana geldiğinde çok hastaydı. Haftalarca uğraştım. Sadece antibiyotik ve vitaminlerine 3 binden fazla harcadım.
Su an çok iyi. Harcadigim da gözümde değil hiç.
O yüzden size hasta verilmiş veya sonradan hastalanmış hiç farketmez sonuçta masum bir canlı. Umarım iyileşir.
  • kaptan maydanoz  (15.05.21 18:29:01)
Bu arada bu yavrunun anne ve babasının sahipleri akraba. İkisi de genç 20-25 yaşlarında kızlar.

Ve onlar petshoptan almış. Yani parayla evcil hayvan alımına karşı değiller.

E birden imana mı geldiler de yavruları ücretsiz vermeliyiz diye düşünmeye başladılar. Sonra da birden fazla sayfaya ilan verdiler?

Oraya takıldım ben. Bu yavru tek kaldı diğerlerini sahiplendirdik dedi.

Bu tarz şeyler kuşku uyandırıyor, sinir bozuyor. Yoksa yapacak bir şey yok tabii ki ilgilenicez artık bizim sorumluluğumuzda.

Tek içime sinen kısmı, vermeden önce çok soruşturmaları ve hala iletişim halinde olmaları.

Bu sorunu biliyorlarsa, çok çok ayıp yaptıkları. Yoksa biz aldıktan sonra da bir şey yutabilirdi ona yapacak bir şey yok.
  • ananiyimioguz  (15.05.21 18:56:54 ~ 19:03:43)
annenizin bulduğu hayvan sahiplendirmeyi yapan aracı ile hayvanın anne babasının sahibi aynı insan mı? değilse maalesef bir bit yeniği var bence. o hayvanı çiftleştirip ürettikten sonra insafa gelmemişlerdir, diğer yavruları satmışlardır sizin garibanı satamamışlardır hayvan sahiplendirme sayfasına ilan vermişlerdir. hatta hasta olduğunu sahipleri biliyordur da belki sahiplendirme ilanı verdikleri yerler bilmiyor olabilir. bütün hayvan sever sayfaları sözleşmeli sahiplendiriyor zaten o bir standart prosedür.

bu saatten sonra yapılacak şey tabi önce yavruyu sağlığına kavuşturmak allahtan siz vicdanlı çıkmışsınız. bütün masrafları tek kalemde cebinden çıkarmak zor tabi. bence sahiplendirmeyi yapan yerden destek isteyin. şöyle ki onların veterinerlerle anlaşmaları oluyor, indirimler alabiliyorlar. en azından benim üye olduğum derneğin pek çok veterinerle anlaşması var. yardımcı oluyorlar. bir de tabi hayvanın anne babasının sahiplerine de söyleyin. bu yavrunun böyle böyle sıkıntıları varmış hiç mi fark etmediniz diyin. üsteleyin belki dökülürler. biraz az gelişmiş dedi veteriner, siz de fark etmişsinizdir, nasıl yapsak, tedavi ettireceğim ve ona bakmaya devam edeceğim ancak tek başıma üstesinden gelmekte zorlanıyorum falan deyin bakalım ne diyecekler.

yine sahiplendirmeyi yapan sayfa gerekirse sizin için bağış isteyebilir bu yola girmek ister misiniz bilemiyorum tabi. teknik konularla ilgili bir şey diyemem ama dediğim gibi mutlaka yavrunun önceki sahipleri ve sahiplendirme yapan yeri konuya dahil edin, kesinlikle size destek olsunlar.

bu arada şunu da söyliyim, cins hayvanlar bazen satılıyor ama satın alan kişi bakamıyor geri alıyor sahipleri. ama hayvan 8-10 aylık oluyor o zaman tekrar satamayacakları için sahiplendirme yapıyorlar. cins bir hayvan ancak bu şekilde ücretsiz sahiplenilebiliyor. sizinki daha 3 aylık. yanlış anlamayın sağlıklı olsa her türlü dünya para verecek birilerini bulurlardı.
  • ofelia  (15.05.21 20:25:20)
Bu bana cok masraf cikariyor bir musteri buldum satiyorum desene tepkileri ne olacak :)

  • divit  (15.05.21 20:28:50)
Ofelia+1
Bu arada biz de yeni köpek sahiplendik(barinaktan) ama bunu önceden istesek de paramız yoktu. Su an kenarda bir 10bin euro paramiz vardı haliyle kafamız rahat haldeydik ama malesef hayvan sahiplenmek çok riskli bir iş ve ters bir hayvan gelirse de (hastalıklı ya da davranış problemleri olan) denk gelirse masrafı fazla.

Cins hayvanların bedava verilmesi bana da garip geldi. Millet cins hayvani yurtdışına yolluyor bazen ki bırakın bedava vermeyi. Ama ben olsam malesef yaptık bir hata (istemeden de olsa sonuçta belli maddi durum olmadan hayvan bana göre hata. Kendi aileme asla izin vermezdim) diyip masrafları karşılardım. Gerekirse başka veterinere de sorun yani.
  • logisticsmanager  (15.05.21 21:39:54)
@ofelia, farkli insanlar. Ordaki kadin cok iyiydi. Sokak hayvanlarına mama istedi hatta destek oldum. Kızının arkadasiymis yavrunun sahipleri. Rica etmisler sen tecrubelisin anlarsin, duzgun bir aile bulur musun diye.

Simdi direkt ona yazilabilir ama sikayet etmis gibi olmaz mi ya bilemedim.

Ama ufak bir yakınma yapabilirim ve şu derneklerin anlasmali veteriner olayini bilmiyordum onu falan sorabilirim, mantikli.
  • ananiyimioguz  (15.05.21 23:11:56 ~ 23:12:40)
Benim aklıma da kaktırdıkları geldi fakat yine de hastalığını bilmeden vermiş olma ihtimalleri var kusması yeni başladıysa.

Açıkçası yavru yaşta pahalı arı ırk bir köpeği ücretsiz sağa sola veren bir insandan şüphelenirim. Neden?

Sahibinde arı ırk bir köpek varsa bu insanın masum hislerle bunu alacağını sanmıyorum. Soy karnesi falan. Ama kırma bir ırksa masum olabilir.
  • neysene  (16.05.21 08:31:13)
Bence takilmaniz gereken son nokta hayvani size kaktirip kaktirmamalari. Zaten bilerek size vermisler ise, siz geri goturseniz de hayvani oyle birakacaklar olecek. Eger vicdaniniz ok ise oyle birakin geri verin. Bence odaklanmaniz gereken hayvanin tedavisi.

Ben olsam vererinerlik fakultesime gotururdum. Ayrica simdi istanbula da sube aciyor kesinlikle ates barut hoca ile de konusur rontgenleri yollar fikir alirdim. Bunu kesinlikle yapin derim. Istanbula geldiginde gormek isteyebilir.

Hayvan surekli kusuyor ise bir sure sonra baska sorunlar da cikmaya baslar, isin icinden hic cikamazsiniz.

En olmadi veteriner ile kk taksit fln yaptirin ameliyati
  • oscar  (16.05.21 10:54:52)