Macbook Air M1 vs Macbook Pro M1 Müzik Prodüksiyon

Selamlar,

Macbook Air M1 ve Macbook Pro M1 arasında kaldım,
Her ikisi de 16GB 512SSD olacak,

Air: 15.900
Pro:18.700
2.800 TL fiyat farki var

En büyük fark, Pro’da Touch Bar var ve Air’de fan yok(bu avantaj mi bilmiyorum?)
Müzik produksiyon icin de kullanacagim, Touch Bar’in bir artisi olur mu?
Tum programlari Air de calistiracaktir, Pro almak gerekir mi?
Butce sorunu yok fiyat farkina deger mi?

Tesekkurler.

müzik programı logic ise onun detaylarına bakman lazım hani aşırı derecede işini kolaylaştıracak touch bar özelliği var mı? tüm programları air çalıştıracak ama ikisi arasında output veya input giriş farkı olabilir diye biliyorum. bunlar yoksa ben de hafif olanı alırdım. çünkü atıyorum air aldın bu sefer çoğu ürün için output için adaptör satın alman gerekecek ve aynı paraya gelecek.

  • evimin paspasi  (14.05.21 00:21:35 ~ 00:27:16)
bilgisayarlarda soğutma herşey air ve pro nun farkı da dediğin gibi air'in fansız olması.

ve her bilgisayarda olduğu gibi mac'ler de işlemci ısındığı zaman işlemcinin hızını düşürüyor.

yani bu durumda air almak çok mantıksız.

ben müzik prodüksüyonu yapıyorum en fazla da logic ile uğraşıyorum, mix mastering konusunda efektler pluginler işin içine girmeye başlayınca bilgisayar fanları çılgın atıyor.

kaldı ki 30 kanalı bile aynı anda oynatsan efektsiz bile olsa ciddi bir kaynak kullanıyor.

benim asıl endişem şu olur acaba kullanacağım program ve pluginlerin çoğunun m1 versiyonları çıktı mı mesela kontakt, waves pluginleri, ozone vb vb gibi.

performans gerektiren herhangi bişey için airi şuna benzetiyorum ben.

çok hızlı ama kotalı internet almış gibisin. bilgisayar çok hızlı evet ama ısındığı zaman o hız performans hiç bi işe yaramıyor :)

b planı olarak benim universal audio dspli kartım var, bütün efektleri dsp den kullanıcam dersen o zaman air de olıur.
  • killerbee  (14.05.21 01:01:58 ~ 01:08:53)
kesinlikle macbook pro. stüdyo kalitesinde high fidelity 6 speaker ve wooferı sıfır latencyde aktaran bilgisayar pro modeli. ayrıca studyo kalite DAC çevirisi var. external analog çeviricin yoksa bile album yapacak kadar kaliteli donanıma sahip. önündeki yılları da hesaba katınca 3bin tl güzel yatırım olur.

  • papa ikinci jambon  (14.05.21 01:07:22)
www.youtube.com

almadan once arastirirken linkini verdigim kanalda bir kiyaslama videosu vardi. icinde logic pro testi de vardi. muzik isleri cok ilgimi cekmedigi icin "he guzelmis" deyip gecmistim ama pro'da 92 tane track ekleyebilmisken bu sayi air'de 1-2 tane falan azdi.

ekleme: videoyu buldum. daha once pro vs air olarak 95 vs 93 track ekleyebilmis, bu videoda da 90-88 gibi bi sey olmus. performanslari neredeyse ayni diyor. ama isinmadan dolayi thermal throttle yapmasi durumunda pro daha avantajli durumda olabilir.

www.youtube.com (13:49)
  • chezidek  (14.05.21 01:19:30 ~ 01:24:19)
Bu şartlarda Pro tabii ki.

pt'den fiyatlara da bak +1

Bu arada air'ın şarjı 18 saat, pro'nun 20 saat. Daha az değil yani.
  • himmet dayi  (14.05.21 07:06:55)
himmet dayi +1 evet hocam pro nun şarj süresi daha iyiymiş.

İngilizcem pek iyi değil yabancı sitelerden yanlış okumuşum.

Düzelttiğin için teşekkürler.
  • demirKamil  (14.05.21 12:53:14 ~ 12:53:40)