SSD mevzuları ve önerisi?

Selamlar arkadaşlar

Cümleten mutlu bayramlar hepinize. Küçüklerin gözlerinden, büyüklerin ellerinden öperim.

Şimdi benim Pc'im kaplumbağa hızında. Sayesinde peygamber sabrına sahip olmama rağmen artık biraz atraksiyon istiyorum. SSD bu işi çözer diyorlar. 8-9 yıllık Lenovo G500 laptop'um var. Rastgele SSD alıp bilgisayarciya götürüp bunu takalim hocam, diyebiliyor muyum? Yoksa kaldırabileceği bir şey mi bakmak lazım? Nelere dikkat etmeli?

Ikinci mevzu
Depolama alanına baktığımda C: 92/172 GB ve E: 105/ 292 GB dolu görünüyor. Elimde yarısı dolu 1 tb hdd var. Yani belleğe çok da ihtiyacım yok bence. Şimdi hal böyle olunca kaç GB'lik bir SSD almak iyi olur? Mevzuya pek hakim olamadığım için ne kadarlik bütçe ayırmam gerektiğini bilmiyorum ama bu işi 1000 lira ile çözersem güzel olur.

Son olarak marka model ve GB tavsiyeleriniz şükela olur cidden.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

1000 lira fazla bile. 1000 veririm diyorsan Samsung Evo 870 500 GB

www.vatanbilgisayar.com

Ben olsam şöyle yaparım; Bu SSD'yi alıp taktırmak için götürdüğün yere mevcut diskin de DVD-Rom bölümüne takılması gerektiğini söyle. Sistemi de SSD'ye kursunlar. Böylece kişisel verilerin kaybolmadan direkt SSD'ye geçmiş olursun. Temiz kurulum yaparlar muhtemelen. Windows 10 yüklensin.

Norlamde 250 GB SSD yeter. Zaten HDD de duracak. O yüzden şunu öneririm:
www.n11.com

Zaten 8-9 yıllık bilgisayara çok fazla masraf yapmaya gerek yok. Bütçeden artan paranın bir kısmıyla da RAM'i artırırım. Mevcutta ne kadar bilmiyorum ama 4'tür diye tahmin ediyorum. 8'e çıkarılabilir. Eğer anakart destekliyorsa 12 bile yapılabilir. Bende 9 yıllık eski bir gaming dizüstü var. 12GB ram ve SSD ile şu an canavar gibi çalışıyor. Epey hızlı.
  • himmet dayi  (13.05.21 21:51:19 ~ 21:51:30)
Samsung olabilir. 512 GB ya dab256 GB olabilir. Fiyata göre bakılır.
Azıcık tornavida tutuyorsa eliniz kendiniz yapabilirsiniz.

  • kisa  (13.05.21 21:51:56)
@himmet dayı
Valla çok makbule geçti bu dediğin. Ben yoksa hepsini hdd'ye yedeklemeyi düşünüyordum. Daha ucuza kurtaracagima da sevindim. Elemanın biri 1000'i gözden çıkar deyince yüksekten açtım. Ustuyle dedigin bakım şeylerini yaptırırım. Format olayını da yaptırırım.

@kisa
Elim tornavida tutar hatta çok da severim tamir işlerini ama hiç etmekten tırsıyorum. Birkaç video bulup izlersem belki cesaret edebilirim.

@konetsu
Haklısınız hocam, bunu düşünmemiştim. Dikkat edeceğim.
  • Amaranta ursula  (13.05.21 22:00:02)
@amaranta,
Daha önceki müzik tavsiyelerinle çok güzel vakit geçirmiştim. Memnuniyetle yardımcı olurum. Çok rahat hallolur

  • kisa  (13.05.21 22:07:12)
Öncelikle merhabalar,

1-Sahip olduğunuz modelin içini açmak çok kolay, 2 vidayı söktüğünüzde kapağı çıkartıp diski değiştirebilirsiniz. Servislik bir durum yok yani.

Herhangi bir 2.5" disk taktığınızda çalışacaktır.

Video:
youtu.be

2-Marka için samsung 870 evo +1 fakat cihazınız sata 2 arayüzü desteklediği için diskiniz maksimum 300 mb/s yazma hızında çalışacak. Yine de hız farkını hissedersiniz. benim tavsiyem 500 gb alın rahat edersiniz.

bit.ly
  • gelecegin yildizi  (13.05.21 22:32:33)
@gelecegin yıldızı

Videolar için çok teşekkür ederim hocam. Çok makbule geçti. Samsung 500'de karar kıldım gibi ama modele dair istişareler devam ediyor.
  • Amaranta ursula  (13.05.21 22:44:17)
Senle aynı durumu yaşamış biri olarak sana en optimum öneriyi vereceğim.

2019 sonunda ben de çok hantallaşan lenovo ideapad 500 laptopuma ssd taktırdım. 1tb hdd vardı ama çok azını kullanıyordum. Bunu çıkarıp 256gb samsung 860 evo taktırdım.

Önce biraz açgözlülük yaptım ve bilgisayarcıya hdd de bilgisayarda kalsın dedim, böylece bunu da cdrom kısmına taktık. Bilgisayarı sonra açıp kullanınca hem hdd hem sss'yi kaldırmadı. Açtıktan 10dk sonra kapanmaya başladı kendiliğinden. Sonra hdd'yi çıkardım ve ayrı bir kutu aldım hdd için, taşınabilir yaptım onu da. Şu an arşivlemek istediğim şeyleri hddye atıyorum fotoğraf vs. 256gb ssd fazlasıyla yetiyor bana.

Ayrıca hdd+ssd aynı anda takılı olursa bilgisayarına bu hızı da etkileyecek. Maksimum verimi alamayacaksın çünkü bilgisayar bir yandan hddyi de çalıştıracak açılırken.

Bende hdd+ssd takılıyken bilgisayar 15 saniyede falan açılıyordu. Şu an sadece ssd takılı ve 3 saniyede açılıyor.

Amazondan samsung 860 evo siparişi ver 256gb. Güvenilir bi bilgisayarcıya 100 lira ver ssdyi gözünün önünde taksın, windowsunu falan kursun versin yarım saate.
  • mg3929  (14.05.21 01:14:02)
  • mg3929  (14.05.21 01:21:03)
Sata ssd alacaksın. m.2 falan uzak dur sende yoktur o soketler. Ayrıca bilgisayarcı falan gerek yok. Laptop marka modeli ssd replacement yazıyorsun youtube'da çıkıyor. 1000tl çok, 1gb=1 tl civarı olacak şekilde 500 gb 256gb yeterli gibi o laptopa. Fazla para gömmenin alemi yok hepsinin performansı aynı olacak zira darboğazı ssd değil sata veriyolu yaratacak.

  • bana kedicik derdi  (14.05.21 06:43:14)
@mg3929
Önerileriniz için çok teşekkür ederim hocam. Benim hdd de taşınabilir haldeydi. Onu pc'ye takmayı düşünmüyordum ben de. Yazdıklarımı okudum da o kısım biraz muallak olmuş evet.

Sata 2-3 konusu hakkında bilgim yoktu, onu da araştıracağım.
  • Amaranta ursula  (14.05.21 13:56:12)