5500 civarı gelir için max kira limiti sizce?

valla herkesin hayat standardı kendine tabii ki ama fikir almak istedim yine de.

5500 civarı bir gelirle sizce verilmesi gereken max kira ne olmalı? bu şirkette daha 1-2 sene en az devam ederim ve bu süre boyunca covid'den bağımsız olarak evden çalışırım bu da masraflarımın bir miktar düşmesi demek olur aslında(belki, bence?)

şu an aşırı düşük kira veriyorum artısı bu kadar düşük kiralı bir ev için oldukça iyi bir ev. eksisi ise cehennemin dibinde. araba yok. bi ara burada oturmaya devam edip araba alayım fantezisine girdim ama araba almanın hiçbir mantığı yok gibi. korkunç paralar.

amacım biraz merkezi bir yerde ve düzgün bir eve taşınıp biraz hayatın tadını çıkarmak pandemi zaten berbat bir süreç bir de üstüne uzak bir yerde yaşayınca hepten yıldım.

örnek hesap da yapalım: 1800 versem. 1800 kira + 50 aidat + 100 internet + 100 elektrik + 20 su + 12 aya bölünmüş ısınma ve sıcak su doğalgaz bedeli olarak 200 tl. bu bizi aylık ortalama 2200 lira sabit gidere getirdi. geriye kaldı 3200 lira. çok mu az yeme içme, gezip tozma, ara sıra bir şeyler alma için? valla biraz az geliyor ama önceliğim olan daha merkezi konumda iyi bir ev için başka bir çıkış yolu da göremiyorum.

not: şehir ankara. 1800 çok da düşük sayılmaz kira için buralarda ama işin can sıkıcı tarafı, 1800'den 2000'e evler inanılmaz seviye atlıyor ne yazık ki.

1/3 oran kira için ideal ama kalan para ile hayat kısıtlı olur haliyle.

  • himmet dayi  (09.05.21 23:51:16)
%30'dur benim psikolojik sınırım.

  • brakgn  (09.05.21 23:51:33)
ben 1500 verirdim max ama 2000e kadar çıkılabilir. ama sana çok bi şey kalmaz.

bu arada hesap yanlış. toplam 2270 yapıyor ve 3230 tl kalıyor.
  • jelly bear  (09.05.21 23:51:43)
devlet abime yaptırmıştım hesabı kontrol etmeden yollamışım pardon düzelttim. 3200 fena değil gibi ya. 1/3 maaş arttıkça daha rahat bir olan oluyor ama şu maaş bandında yüzde 30 daha temiz gibi. ama o aradaki üç kuruş fark da beni ne batırır ne çıkarır bi yandan da.

en iyisi eve odaklanmak galiba. ev önemli valla.
  • floydian  (09.05.21 23:55:44)
başka hiçbir sabir giderin ve de yüksek bir sigara alkol giderin yoksa 1900 - 2000 belki olabilir ancak daha fazlası zorlar, para biriktirme falan yalan olur. Arada bir çıkan ekstra harcama fena şekilde bütçeni sarsar.

Ben kendi durumumu anlatayım belki faydası dokunur. İstanbuldayım ben, bazı sabit giderleri çıkardığımda(ev giderleri hariç) aylık ortalama 5500-6000 gibi bir para kalıyordu son zamanlarda bana. Aylık 550 tl civarı yemek kartı vardı, evden çalışıyordum yine. Sigara yok, alkol yok, 2250 kira veriyorum. Ay sonuna da pek bir şey kalmıyor diyebilirim.
  • icerden cikan adam  (10.05.21 00:14:59)
İstanbul 2000
ankara 1750

  • silver apple  (10.05.21 01:11:26)
Ankara'da cehennemin dibi diye bir yer yok be abi. Kira düşükse hiç kıpırdama bence

  • primetime  (10.05.21 01:44:25)
Her şeyin fiyatı aşırı yüksek ve yükseltmeye devam ediyor. 2k kiraya versen kenara 100 lira para atamazsin sanki. Ya da para atsan dışarıdan yemek yiyeyim, egleneyim, tatil yapayım lüksün olmazmış gibi.

Böyle durumlarda can sıkıcı da olsa New York tipi yaşam/ ev arkadaşı çok mantıkli geliyor bana. 1 ev arkadaşı olsa hiç fena olmaz.
  • westblack  (10.05.21 04:41:29)
hocam ankara'da merkezi yerlerde de nispeten ucuza ev bulabiliyorsunuz. örneğin esat tarafında 1000 tl altına bile kiralık evler mevcut. tek sıkıntısı evler biraz eski ve bakımsız oluyor. ama bekar yaşayan biriyseniz çok rahat idare ediyor. ben kişisel olarak çok yüksek kira vermeyi tercih eden biri değilim (şu anki ev kiramın maaşıma oranı %12 örneğin). zira saraya da taşınsanız sizi en fazla 1 ay mutlu edecek, sonrasında o bile yetmemeye başlayacak.

  • shadowfollower  (10.05.21 07:57:24)
%25'i gecince zorlar.
ben olsam kesinlikle arac almam, mumkun oldugu kadar ucuza yasar kenara para koyarim ve daire almaya calisirim, sonra kira yerine onu oderim.

  • cooperr  (10.05.21 08:00:07)
Aidat dahil max 2000

  • roket adam  (10.05.21 10:30:55)
ev arkadaşı opsiyonunuz yok mu?

  • superb  (10.05.21 10:37:15)
Ev arkadasi asla.

Sizin oranlar nasil peki merak ettim.
  • floydian  (10.05.21 10:39:01)
Hocam 3-4 sene önce bu maaşı alıp 1200 lira kira (Ankara, yüzyıl) veriyordum, beni zorluyordu açıkçası. Şu an hem her şey daha pahalı, hem de 1800 kira diyorsunuz. Aşırı zorlar gibi geliyor bana.

  • plutongezegendegilmi  (10.05.21 12:12:33)