Zeka oyunlarında başarısızlık

Çok da gerizekalı biri değilimdir, hatta matematiğim okulda hep çok iyi idi.üniversite sınavında da ilk yüzde üçe girmiştim. Mühendislik okudum.
Fakat zeka küpü olsun, dama olsun, go olsun hiç beceremiyorum. Bu tür oyunlarda bir hamle ötesini tasavvur edemiyorum. Bilgisayara karşı 500 kere go oynamışımdır, gram ilerleme yok. Yoksa ben zurna mıyım ?

* Odaklanma sorunum, performans anksiyetem var ve hafızam kötü.

Öyle lanse edilse de bu tarz oyunların zekayla pek ilgisi yok. Taktik öğrenmen lazım.

Satranç'ta mesela 1-2 tane açılışı çok iyi öğrendim, oyun ortasında üstünlük kurduğum an taş değişiyorum, eğer bi dikkatsizlik yapmazsam oyun sonuna fazla taşla girip kazanıyorum genelde. Bunun zekayla çok bi ilgisi yok. Hafıza ve odaklanmayla ilgisi var ama.

Eğer bu oyunlarda iyi olmak istiyorsanız taktikleri öğrenin. Go'da da vardı işte merdiven, 3-5 taşlık senaryolarda ne yapılması gerektiğini falan ezberleyebiliyorsunuz. Onları ezberledikten sonra sizden daha az şey ezberleyebilen insanlara karşı kazanırsınız.

Profesyonel seviyede işler değişiyordur belki de hobi amaçlı baya bi yürürsünüz bu şekilde.
  • plutongezegendegilmi  (08.05.21 11:47:01)
Zeka tekil bir yapi degil globaldir, bir suru komponentten olusur. Bir kisim bilissel islevlerde iyi bir kisminda kotu olabilirsiniz. Ornegin yurutucu islevler denen beynin daha ziyade dorsolateral prefrontal korteksinin sorumlu oldugu islevlerde daha zayif (bu tarz oyunlar siklikla yurutucu islev performansi gerektirir), hesaplama islerini yuruten bolgeler acisindan daha iyi performansli olabilirsiniz.

  • gibicibicis  (08.05.21 12:42:57)
plutongezegendegilmi'nun dedigi gibi ama tam oyle de degil. bu oyunlarin zeka ile ilgisi yok diyemeyiz tabi ki ama taktik'leri stratejileri bilmek onemli. mesela zeka kupunu cozmen icin bilmen gereken 7 hamle var(hobbylark.com). bu 7 hamle sayesinde zeka kupunu cozebilirsin. asiri zeki birisi tabi bu hamleleri kendisi de bulup/gorebilir ama zeka kupunun zeka ile alakasi yok gercekten.

satranc/go gibi oyunlar ise temelinde strateji oyunu. satrancta acilislari, oyun ortasi stratejilerini ve oyun sonu stratejilerini bilmek lazim. ama bunlar yeterli degil tabi ki. rakibin stratejisini de cozebilmen lazim. tabi ihtimal agaci asiri buyuk oldugu icin zeka kupu gibi butun stratejiler belli degil. bir noktadan sonra senin oyunu ne kadar iyi okuyabildigin, rakibini nasil tuzaga cekebildigin ve zihninde ihtimal agacinda ne kadar derine inebildigine bakiyor. go da ayni sekilde
  • crucio  (08.05.21 12:59:40)
abi zekan dusukse dusuktur benim de oyun zekam dusuk, ben kabullendim.

Kabul etmeyenler ya taktik ogrenir o sekilde one gecer, ya da zekanin baska turleri var diye kendini avutur.
  • divit  (08.05.21 14:20:31)
calismasini bilmiyorsun. mesela go, bilgisayara karsi amacsiz 1000 kere oynasan da pek ilerleyemezsin. bu her sey icin gecerli, atiyorum piyano karsisina gecip aylarca dugmelere bassan yine pek ilerleyemezsin, bir duvar olur onu asmasi zor olur.

bu tip mevzularin uzuun gecmislerinde nesilden nesile insanlarin ömürler harcayip bulduklari ipuclari vardir, ogrenmek isteyen bu kisayollari kullanir. yani calisir, ders calisir gibi ogrenir. yani bir amaca yonelik calisarak, bir "metodla" ogrenirsin. ecnebiler buna "deliberate practice" diyor.

O zeka kupunu cozenler, cok iyi satranc, go oynayanlar vs. bunlari calisiyor. Mesela zeka kupunu sifirdan cozmek cok zordur. Ama metodlari (algoritmalari) var ezberlemen gereken bir kac tane. 5-10 algoritmayi ogrenip her konfigurasyondaki kupu max 3 dakikada cozebilirsin (algoritmalar da oyle bir zeka istemez, iste "su ve bu renk suradaysa bu hareketleri yapacaksin ki digerleri oynamadan bunlar yan yana gelsinler vs. seklinde). daha hizli olsun istersen daha fazla algoritma ogrenmen, ve oturup el hareketlerine calisman gerekir. go icin satranc icin vs metodlar kitaplar sunlar bunlar var, cok ilgini cekiyorsa oturur calisirsin, anca oyle olur bu isler.
  • robokot  (09.05.21 01:25:48 ~ 01:27:41)