Mail ile istifa olur mu?

Merhabalar, mail ile şu tarihte ihbar süremi kullanarak çıkacağım tarzında istifa maili atsak sonrasında sorun yaşar mıyız? Yoksa elden dilekçe vermek zorunlu mudur?

Şık olmaz. Yöneticinizle konuşup durumu anlatın, daha sonra evrak işleri.

  • Arthur Dayne  (02.05.21 14:58:06)
Aslında şıklıktan daha çok hukuksal boyuttayız. Yarın öbür gün ihbar süresini kullanmadan çıktı demesinler diye. Çünkü karşı tarafta ayıp olacak kişilikte insanlar yokç

  • six packsiz  (02.05.21 15:14:39)
yasal olarak ıslak imzalı dilekçe vermen gerekiyor.

  • delidir yakalayin  (02.05.21 15:20:26)
Hocam, şuna bir göz atın, sakata gelmeyin. Kısa bir makale, konusu sizin durumda yöntemler ve hukuki sonuçları diye özetlenebilir. Çok sade ve açıklayıcı.

dergipark.org.tr:~:text=%C5%9Fekil%2C%20%C4%B0%C5%9F%20K.md.,Hukuku%20Uygulamalar%C4%B1%20s.223).

edit: imla
  • latchet  (02.05.21 15:57:11 ~ 15:58:20)
Noterden de istifa verilebilir ama onu yazan zaten işyerinde de yazar.

  • havadakarada  (02.05.21 17:15:11)
Dilekçeniz el yazısıyla yazıp önce maille gönder. Açıklamada da orijinalini yasaklar bitince teslim edeceğini söyle.

Bu arada ihbar süresi iş arama izni gibi konulara sen tek başına karar veremezsin. Mutabık kalman lazım işyeri ile.
  • robin one persie  (02.05.21 17:53:17)
@Robin nasıl bir mutabakat? Yani yasada belli süreler var bu süreleri kullanmak zorunda değil miyim? Ben şu tarihte çıkacağım deyip ihbar süresi belirttikten sonra onlar daha önce çık dese bile aradaki ihbar ücretini ödemeleri gerekmiyor mu?

Yani ben vereceğim tarihte çıkmak istiyorum, eğer öncesinde çıkartılırsam aradaki ihbar süresinin ücretini alırım. Çünkü bu ihbar sürecinde maaşa hak kazanıyorum.
  • six packsiz  (02.05.21 18:07:08)
İhbar süresi yasada yer alıyor. Kaç yılda kaç hafta ihbar süresi olduğu gayet açıktır. Mutabakata falan gerek yok.

Mutabakat ne içindir? Atıyorum senin 4 hafta ihbar süren vardır, işverene "2 hafta sonra ayrılabilir miyim?" diye sorarsın. O buna müsade ederse bu konuda mutabık olmuş olursunuz. Sen zaten 4 haftayı çalışacağım diyorsan (iş arama izni de var, onu düşebilirsin) mutabakata falan gerek yok.
  • himmet dayi  (02.05.21 19:22:21)
Ben son işimden böyle ayrıldım.

Himmet dayının dediği gibi
İzinlerimi, iş arama süremi düşüp haber verdikten sonra onayladılar bende şu tarihte çıkacağım diye yazdım mektuba.

Sebebine gelince Uzaktan çalışıyorduk, mecburen bu şekilde ilerledi, ama pandemi başında adobeye tüm çalışanların ıslak imzasını kaydettirmişlerdi o yüzden resmi olarak ıslak imzalı vermiş oldum
  • cuma  (02.05.21 21:47:04)